Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 28
- Negyedszázados a Kaláka folkfesztivál
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Negyedszázados a Kaláka folkfesztivál
Kettős évfordulót ünnepel ezen a nyáron a Kaláka együttes. Immár harmincöt éve muzsikálnak együtt a zenekar tagjai, és huszonötödik születésnapját ünnepli ezekben a napokban Kelet-Közép-Európa legrégibb népzenei fesztiválja, a Kaláka folkfesztivál.
„Ha nyár, akkor Kaláka!” – kiálthatnak fel Miskolc és Diósgyőr lakói az évről évre egyre több látogatót vonzó fesztivál közeledtével. A szervezők idén is kitettek magukért: már csak a kettős évforduló miatt is igyekeznek még több színvonalas műsorral megörvendeztetni a borsodi megyeszékhelyre érkezőket. A főszerep – külföldi és hazai sztárelőadók jóvoltából – természetesen a muzsikáé, de július 7. és 12. között színházi előadás, táncház, továbbá kiállítások és változatos gyerekprogram is várja az érdeklődőket.
A Ghymes együttes (Szlovákia), Miqueu Montanaro (Franciaország), a Budapest Klezmer Band, a Sebő együttes, a Muzsikás együttes és a Zurgó csupán néhány név a fesztiválon fellépő zenei formációk közül. A rendezvénysorozat már rég nem korlátozódik a diósgyőri várra, idén a Miskolci Nemzeti Színház, a Herman Ottó Múzeum, a Városháza díszudvara, a zsinagóga, a belvárosi evangélikus templom, az avasi műemlék református templom és a minorita templom iratkozott fel a helyszínek sorába.
A belvárosi evangélikus templomban július 11-én 11 órától az ökumenikus istentisztelet, délután 15 órától pedig a jótékonysági hangverseny az a szintén hagyományosnak számító „kiegészítő rendezvény”, amely a muzsika nyelvén vall a szervezők elkötelezettségéről… A névadó együttes és a Kaláka folkfesztivál alapítói, Gryllus Dániel és Vilmos (Sebestyén Márta és a házigazda kántor, Raguczki Gábor közreműködésével) június 8-án egyébként Sumonyi Zoltán átiratában az általuk megzenésített Tizenöt zsoltárt is műsorra tűzték a miskolci zsinagógában.
A minorita templomban fellépő művészek a koncerten gyűjtött adományokkal kívánnak hozzájárulni ahhoz a munkához, amelyet Teréz anya nővérei végeznek. A Szeretet Misszionáriusai női szerzetesrend tagjai a világon mindenütt, így Magyarországon is a rászorulók megsegítésén fáradoznak.
„Kaláka jubileum – 25 éves a Kaláka folkfesztivál, 35 éves a Kaláka együttes” címen a Herman Ottó Múzeumban kiállítás nyílik, a jubileum megpecsételéseként pedig a Magyar Posta alkalmi postahivatalt működtet a várban, hogy a küldeményeket erre az alkalomra készített bélyegzővel láthassa el.
::Nyomtatható változat::
|