EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 45 - Kiáltás

A hét témája

Hozzászólás a cikkhez

Kiáltás

„…Mi áradt itt meg, mint a tenger?

Miért remegtek világrendek?

Egy nép kiáltott, aztán csend lett…”

(Márai Sándor)

Hogyan tud a „nép” kiáltani? Milyen az, amikor egy nép kiált? És mit kiált? És válaszol rá valaki? És hogyan? – Azt hiszem, hogy a nép ritkán kiált. Csak akkor, amikor már végképp elfogy körülötte a levegő, s az utolsó leheletével belekiáltja a világba, hogy ezt így nem akarja, és nem bírja tovább… Mint 1956-ban Magyarországon…

Mi fogyasztotta el a nép levegőjét? Az 1948 utáni kommunista diktatúra. Az 1953-as kitörési kísérlet már 1955-ben zátonyra futott, és – ugyan nem akasztófákkal – Rákosi visszavágott. Ám a szellemet – feltehetőleg az akasztófák eltávolodása miatt – már nem lehetett visszatuszkolni a palackba. A Petőfi kör az akkor egy évtizede felszámolt vitákat hozta vissza a közéletbe, az írók és művészek által megfogalmazott Memorandum visszautasította a kultúrapolitika kézi vezérlését. Az SZKP 1956. februári, XX. kongresszusa fellebbentette a fátylat a sztálini diktatúráról, noha a társadalmi feszültségek okát csupán Sztálin és Beríja személyében jelölte meg, és nem elemezte a politikai rendszer torzulásait. A Petőfi kör betiltása, a Memorandum aláíróinak – néhányuk kivételével – visszakozásra való kényszerítése, a jugoszláv kérdés és ennek kapcsán Rajkék rehabilitálása, közben pedig a lengyelországi, poznani felkelés fegyveres leverése a végsőkig szította a belső elégedetlenséget. És ekkor a nép – kiáltott.

Szeptember folyamán újraalakult a MEFESZ, a ’40-es években „leszalámizott” egyetemi diákszervezet. A műegyetem huszonéves fiataljai – tanáraik segítségével – megfogalmazták a válságból kivezető utat. Vagyis a gazdaság, a politika és a külpolitika alapvető megváltoztatását: a szovjet csapatok kivonását, Nagy Imre miniszterelnökségét, többpárti szabad választások kiírását, a perek, törvénysértések felülvizsgálatát és a felelősök megállapítását, a teljes gazdasági rendszer felülvizsgálatát, nemzetközi kapcsolataink egyenjogú alapra helyezését – hogy csak a legfontosabbakat említsük. Ez volt az a híres tizenhat pont, amelyet a forradalom programjának tekinthetünk. Hogy követeléseiknek nagyobb hangsúlyt adjanak, és kifejezzék együttérzésüket a lengyel felkeléssel, október 23-ára felvonulást hirdettek.

Mi lehet erre a hatalom válasza? Erőszak bevetésével, félelemkeltéssel elhallgattathatja a „kiáltást”, vagyis a feszültségek megfogalmazását. Így valóban csend lesz, a rettegés csendje, de a feszültségek nem oldódnak meg, hanem a felszín alá szorulva, búvópatakként alámossák az egész hatalmi rendszert, hogy az majd immár elodázhatatlanul – mérhetetlen krízist okozva – összeomoljon. Ez „csupán” idő és áldozat kérdése. Politikai úton is rendezhetik a kérdést: a hatalom és a „kiáltók” tárgyalásaival, illetve a konfliktusok enyhítését, oldását célzó egyezkedésével. Mind a két válasz – egy időben – jelen volt a forradalom palettáján.

Az erőszak – a diktatúra egyetlen „konfliktuskezelő” mechanizmusa – azonnal működésbe lépett. Katonai bizottság alakult a „fasiszta, reakciós elemek kártevésének” megakadályozására; még 23-án este felkérték a Vörös Hadsereget a fegyveres beavatkozásra: sortüzek dördültek el. Végső soron november 4-én megtörtént a második szovjet közbelépés: tizenhat hadosztály és kétezer tank – Hitler rohanta le ekkora haderővel Franciaországot…

A politikai rendezés sokkal lassúbb és ellentmondásosabb folyamat volt, alapjául a tizenhat pont szolgált. „Mit kíván a magyar nemzet?” Tekintsük át az eseményeket a teljesség igénye nélkül. Nagy Imrét visszahívták badacsonyi szüretjéről, és kinevezték miniszterelnöknek. A hithű kommunista – október 28-áig – apatikusan sodródott az eseményekkel. Ekkor nevezte a forradalmat nemzeti demokratikus mozgalomnak, és ígéretet tett a demokratikus követelések teljesítésére. A hatalom elfogadta a forradalom szerveit: a munkástanácsokat, a nemzeti bizottságokat és a forradalmi diákbizottságokat. A kormányátalakítások szélesítették a hatalom bázisát és támogatottságát. A többpártrendszer egyértelmű kinyilatkoztatásának hatására feltámadtak az „elsorvasztott” polgári pártok. A sajtószabadságot az utcán vívták ki. Mindenféle sajtótermék megjelenhetett. A rádió csak október 30-ra volt képes megújulni, Szabad Kossuth rádiónak nevezve magát. „A rádió hosszú évekig a hazugság szerszáma volt. Hazudott éjjel, hazudott nappal, hazudott minden hullámhosszon… A jövőben a régi hullámhosszon új hangokat fognak hallani (…), ahogy a régi esküminta követeli, az igazságot, csakis a teljes igazságot… akarjuk” – hangzott el. Március 15-e újra nemzeti ünnep lehetett, és a szovjet mintájú címer helyett ismét a Kossuth-címer díszítette a nemzeti lobogót. Nagy Imre megígérte a gazdaság teljes felülvizsgálatát, emellett azonnali hatállyal eltörölte a parasztságot kizsigerelő beszolgáltatást.

A falu minden erejével támogatta a főváros forradalmát. Darvas Iván meséli visszaemlékezéseiben, hogy az élelmet Pestre szállító szekerek egyikén látta a feliratot: „A kulákok ajándéka a fasiszta csőcseléknek”.

A gyűlölt ÁVH-t feloszlatták, az új rendfenntartó alakulat a Nemzetőrség lett. A felhívás kimondta, hogy fegyver nem maradhat kézben ellenőrizetlenül: ha valaki a Nemzetőrség tagja kívánt lenni, hivatalosan jelentkeznie kellett; ha nem kívánt belépni, akkor le kellett adnia a fegyvert. A szovjetek kivonulásáig hirdetett sztrájk a végéhez közeledett; az emberek bíztak a kormány ígéreteiben, tömegesen vették fel a munkát. A politikai rendezés siettette a konszolidációt: megindultak a munkásvonatok, a posta kézbesítette a leveleket, a nyugdíjat, kinyitottak a zálogházak (!). November elsején már nem volt harci cselekményekből adódó sérülés, megszűnt az utcai lövöldözés. A rend helyreállt. És jött november 4-e; még néhány napig tartott a sajtószabadság. November 5.: „Gépfegyverzaj, sebesültek jajkiáltása nyitja a hetet. Hétfő, ma kellett volna megindulnia a munkának, ma kellett volna megkezdeni a romok eltüntetését. Ma kezdődött volna a béke. Hétfő, újabb romok. Az utcákon barikádok. Háborús Budapest. Vérző, megtépett ruhájú Budapest.” „…aztán csend lett…”

Dr. Nemes Viktória


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Liturgikus sarok
Luther és mise, méghozzá latinul?
Élő víz
Ókonzervatív
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Az evangélium bátor hirdetője
„Jézus a példaképem”
Reformációünnep Pápán
Muzeális parókia
Hatvanéves a győr-nádorvárosi templom
Déli harangszó Surdról
Keresztutak
Reformációi emlékünnepély a Kálvin téri református templomban
Öröm és szomorúság
Nyilatkozat az egyházi iskolák finanszírozásáról
Aki négy reformátornak is hűséges felesége volt
Evangélikusok
Trajtler Gábor kitüntetése
Születésnapi köszöntő Kiskőrösön
Hiteles tanárok és másként gondolkodók a gimnáziumban
Megemlékezés egy evangélikus íróról
e-világ
Drótpostakultúra dióhéjban
Keresztény szemmel
Népszavazás
A reformáció drágakövei
Hit a zűrzavarban
Segítségnyújtás az utolsó szakaszban
Gyakorló szeretet
A hét témája
’56 fotói az evangélikus múzeumban
Kiáltás
Sorkatonaság
A közelmúlt krónikája
Evangélikus óvodapedagógusok konferenciája
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
A vasárnap igéje
Már útközben célba érve
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
EvÉlet - Lelki segély
Mit tehetünk a gúnyolódók ellen?
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2004 45 Kiáltás

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster