Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 48
- A tudás – érték, a tudás – élmény
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
A tudás – érték, a tudás – élmény
Napjainkban az elektronikus sajtó által kínált műsorok jelentős része még óvatos megközelítéssel sem sorolható a színvonalas kulturális programok közé. Szerencsére vannak azonban kivételek.
A különféle műsorok között üde színfoltként jelentkeznek az immár hetedik szemeszterénél tartó Mindentudás Egyetemének előadásai, amelyek a tudomány valamennyi szegmensén keresztül hatalmas érdeklődést kiváltó témákat dolgoznak fel nagyszerű előadók tolmácsolásában. (Valamennyi előadásról és vitáról a Duna Televízió készít felvételt. Ezekből a Duna Tv az adott héten kedden este hetvenperces vágott közvetítést ad, amelyet szombaton délután megismétel. A Magyar Televízió saját, szerkesztett változatát vasárnap délelőtt az mtv, este pedig az m2 csatornán adja közre. A Petőfi rádiónak a hangképekkel és bejátszásokkal fűszerezett verzióját csütörtök este hallgathatják meg az érdeklődők.)
Az előadások helyszínén a zsúfolt nézőtér is azt bizonyítja, hogy korosztálytól függetlenül nagy az igény a tudományos kutatás legújabb eredményeinek a megismerésére. Talán ez a tény is motiválta a Mindentudás Egyeteme Kht.-t és a szponzorokat abban, hogy 2005 tavaszán országos vetélkedősorozatot hirdettek középiskolás tanulók számára Ki miben mindentudós? címmel „a tudás – érték, a tudás – élmény” gondolat jegyében.
A négyfős csapatok a Mindentudás Egyetemén elhangzott előadásokkal kapcsolatos feladatokat kaptak (csak néhány tudományág ízelítőül: csillagászat, fizika, biológia, irodalomtörténet, filozófia, történelem), melyek megfejtését hét fordulón keresztül – a kor igényeivel lépést tartva – interneten továbbították a szervezőknek. A megoldások elkészítése során nagyon sok olyan ismerethez jutottak diákjaink, melyek segítik a továbbtanulásra és az ismeretszerzésre irányuló törekvéseiket (például gyakorlatra tehettek szert a könyvtárhasználat, a szövegszerkesztés, az interneten való keresés terén, és megismerkedhettek a tudományos előadás készítésének módszertani ismérveivel).
Eredetileg majdnem háromszáz csapat indult; hatvanan jutottak a regionális döntőbe. Közöttük szerepelt az Evangélikus Egyház Aszódi Petőfi Gimnáziuma és Kollégiuma 11. és 12. évfolyamának három csapata: az Egahukk (Dajkó Csilla, Erdélyi Tamara, Fekete Georgina, Sára Zsanett), az Egasztár (Csajkás Tamás, Fodor Gábor, Márton Anna, Masznyík Dávid) és az Ega89 (Csellár Éva, Cserni Csilla, Erős Alexandra, Kádas Viktória). A versenyzőket három tanár – Penák Dóra, Homoki Gábor és e sorok írója – készítette föl.
Októberben a rendezvény fő támogatójának, a Telecomnak a balatonkenesei üdülőjében rendezték meg a következő fordulót. Ezen túljutva tizenkét csapat maradt versenyben az ország különböző részeiből. Az egyházi gimnáziumok csapatai közül egyedüliként az Egasztár jutott be az elődöntőbe, melynek során november 27-én egy soproni, illetve budapesti kvartettel mérkőzik az országos döntőbe való bekerülésért. (Az elődöntőt december 23-án a Magyar Televízió 1-es csatornáján sugározzák.)
A versenysorozatban részt vevő diákok és tanáraik számára is nagyon sokat jelentettek a közösen eltöltött alkalmak – hitben, tudásban, kitartásban, közösségformálásban egyaránt.
Koncz István
::Nyomtatható változat::
|