Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 36
- Lépesfalvi „nyelvhatárátlépések”
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Lépesfalvi „nyelvhatárátlépések”
A soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum), Kollégium és Szakképző Iskola, valamint a burgenlandi Lépesfalva (Loipersbach) község együttműködésével megvalósuló lépesfalvi magyarnyelv-oktatásról tartott sajtótájékoztatót augusztus 29-én Herbert Tschürtz, a település polgármestere, Tölli Balázs, a soproni líceum igazgatója, Jakob Kruse evangélikus lelkész, a szülői munkaközösség vezetője, Sylvia Gregorich, a lépesfalvi óvoda igazgatónője és Salamon Zsuzsa, a líceum tanára (képünkön).
Először Herbert Tschürtz beszélt Lépesfalva és a szomszédos települések viszonyáról. Mint mondta, ezek a kapcsolatok történelmi tradíciók folytán alakultak ki; Lépesfalvának Sopron volt a város, ahol az emberek hivatalos ügyeiket intézték, kereskedtek. Ugyanakkor Lépesfalvát Ágfalvához fűzték a legszorosabb kapcsolatok – mindenekelőtt az ágfalvi evangélikus gyülekezethez, amely 1932-ig anyagyülekezetként működött; ide jártak a lépesfalviak istentiszteletre, itt konfirmáltak.
A vasfüggöny lebontása után ezek a kapcsolatok még inkább elmélyültek, ami főként az iskola és az óvoda életében érhető tetten. Mivel dolgozott az óvodában egy, a gyermekek integrációját segítő kétnyelvű pedagógus, Marta Ferstl, a szülők kívánságának eleget téve elindult az intézményben a magyar nyelv játékos oktatása. Az érintettek nagy lelkesedéssel fogadták a kezdeményezést. Július óta Marta Ferstl már nem tanít tovább, de a Kruse család segítségével mégsem szakad meg a magyar nyelv oktatása. A Sopronhoz fűződő szoros kapcsolatok tették lehetővé, hogy a líceum tanára ősztől heti két alkalommal magyar nyelvi foglalkozást tarthasson a lépesfalvi óvodásoknak. Salamon Zsuzsa vállalta azt is, hogy a község lakóinak, szülőknek, nagyszülőknek esti tanfolyamok keretében oktatja a magyar nyelvet.
„Miért pont egy gimnázium jelenik meg egy óvodában?” – tette fel a kérdést Tölli Balázs. A fennállásának 450. évfordulóját idén ünneplő líceum igazgatója hangsúlyozta: ez a kapcsolat a soproni intézmény és a lépesfalvi evangélikus gyülekezet között régóta meglévő jó viszonynak köszönhető.
Sylvia Gregorich, a lépesfalvi óvoda igazgatónője visszaemlékezett azokra az időkre, amikor a lépesfalvi és ágfalvi óvodások egymáshoz jártak át vendégségbe. Ezek a látogatások különösképpen élvezetesek voltak a gyerekek számára, ők ugyanis sokkal könnyebben kommunikáltak egymással, mint a felnőttek.
Jakob Kruse lépesfalvi evangélikus lelkész, a szülői munkaközösség vezetője elmondta: csak az értheti meg a szomszédos nép történelmét és kultúráját, aki a nyelvét is beszéli. Szólt a projekt pénzügyi vonzatáról is. Az oktatás anyagi alapját az október 25-én a lépesfalvi evangélikus templomban megrendezendő jótékonysági koncert teremti meg, melyen a soproni líceum kórusa ad majd műsort. További bevételt jelent az óvodában tartandó terményünnep, valamint az évzáró ünnepély.
„Annak érdekében, hogy a gyermekek elsajátíthassák a magyar nyelvet, ez az együttműködés a »legalsóbb szintről« jövő kezdeményezésként valósult meg, és erre nagyon büszke vagyok – hangsúlyozta Jakob Kruse. – Az iskolába kerülő gyerekeknek azonban ilyen lehetőség nem áll a rendelkezésükre. Így például azok a gyerekek, akik Sopronból járnának hozzánk iskolába, nem számítanak bele az osztálylétszámba. Ennek érdekében szükség lenne egy »felülről jövő« szabályozásra. Az általunk megálmodott projekt remélhetőleg ösztönzően fog hatni abba az irányba, hogy ezen a területen valami mozgásba lendüljön, hiszen gyermekeinkről és jövőjükről van szó.”
Tóth Cseperke
Regionális hozzárendelés:
Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium és Kollégium
::Nyomtatható változat::
|