Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 09
- Búcsúzott az igazgató
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Búcsúzott az igazgató
Nem kéri a zsinati választás eredményének felülbírálását, azaz elfogadja egyházunk törvényhozó testületének február 16-ai döntését, és ha újra pályázatot írnának is ki, azon már nem venne részt, hanem mandátuma lejártával végleg leköszön tisztségéről Hafenscher Károly. Az országos irodaigazgató az egyházunk Üllői úti székházában tartott munkatársi értekezleten maga oszlatta el a személyes ambícióival kapcsolatosan lábra kapott híreszteléseket. Mint arról lapunk múlt heti számában beszámoltunk, a zsinati tagok többségének szavazatai alapján március elsejétől Kákay István hivatott irányítani egyházunk adminisztratív központját. Tekintettel azonban arra, hogy a törvényhozó testület választási döntését – eljárási hibákra hivatkozva – dr. Hidas János országos ügyész, valamint a harmadik pályázó, Fülöp Attila is megfellebbezte, az országos irodaigazgatói teendőket átmenetileg – teljes jogkörrel – Hafenscher Károly helyettese, dr. Mekis Viktória látja el.
„Minden a könyörülő Istené. Az ő kezébe teszem le az elmúlt nyolc esztendőt, rá bízom magamat és a jövőmet is” – búcsúzott el a leköszönő országos irodaigazgató legközelebbi munkatársaitól, mindazoktól, akik közül többekkel az ezredforduló óta állt napi munkakapcsolatban egyházunk Üllői úti központjában.
Hafenscher Károly igeversekből építkező „búcsúbeszéde” előtt Prőhle Gergely országos felügyelő egy 1601-ben készült metszet másolatát ajándékozta szolgatársának; az alkotás a reformáció ügye mellett rendíthetetlenül kiálló, élete során többször félreállított János Frigyes (1503–1554) szász választófejedelmet ábrázolja.
Az egyházunk országos székházának kápolnájában tartott február 25-i munkatársi értekezlet „nyitányaként” az országos elnökség tagjai kommentálták az általuk kezdettől tiszteletben tartott zsinati döntést, utalva arra, hogy – az ügyészi fellebbezéssel összefüggésben – saját szerepüket illetően is szárnyra kaptak különböző, minden alapot nélkülöző rosszhiszemű feltételezések. Az elnök-püspök rámutatott arra, hogy nemcsak az Országos Egyházi Iroda, hanem egyházunk életében is csak akkor történhetnek valódi változások, akkor tudunk valóban újat kezdeni, ha szolgálatunkat az őszinteség és a nyíltság jegyében végezzük. Ittzés János arra ösztönözte hallgatóit, hogy mindenki végezzen önvizsgálatot, mert egyedül ez lehet az újrakezdés záloga.
Prőhle Gergely maga is úgy tapasztalta, hogy a valótlan állítások, hamis hírek miatt feszélyezett lett a légkör az országos irodában. Mint mondta: nem hitte volna, hogy az egyházban is ilyen erőteljesen támadhatnak „világi indulatok” egy választás kapcsán. Most nincs más lehetőség, mint az, hogy őszintén elmondjuk, mit gondolunk egyénekről, testületekről, az általunk képviselt ügyről. Minden másfajta hozzáállás tisztességtelen lenne – húzta alá az országos felügyelő.
G. Zs.
::Nyomtatható változat::
|