Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 09
- Lássuk és halljuk egymást!
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Lássuk és halljuk egymást!
A határainkon túli és inneni protestáns szakkollégiumok első találkozója
Kevesen tudják, hogy a rendszerváltozás idején az új hazai felsőoktatás szerkezetének kialakulásakor a protestáns értelmiség egy része elsősorban nem egyetemet kívánt létesíteni, hanem egy olyan szakkollégiumot, amely vállalhatja az egyházhoz hűséges magyar protestáns értelmiség utánpótlásának ügyét. Bár 1993-ban a Pázmány Péter Katolikus Egyetemet követve megalakult a Károli Gáspár Református Egyetem is, a magas színvonalú szakkollégiumok megszervezése azóta sem került le a napirendről. Budapesten évek óta sikeresen működik az alulról szerveződő Kölcsey Ferenc Protestáns Szakkollégium és egyházunkban a Luther Márton Szakkollégium.
A formátumát tekintve minden eddiginél nagyobb és jelentősebbnek ígérkező Budapesti Protestáns Felsőoktatási Szakkollégiumot (BPFSZ) 2006. január 27-én adta át dr. Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára (lásd lapunk 2006/6. számát). A BPFSZ-t a Magyarországi Református Egyház, a Magyarországi Evangélikus Egyház és a Magyar Protestáns Tanulmányi Alapítvány (MPTA) tartja fenn. Utóbbi testület működését a kuratórium irányítja, amelynek elnöke dr. Szabó Tibor. Az irányításban a szakkollégium tanácsadó testülete vesz részt, melynek vezetője dr. Trócsányi László alkotmánybíró. A Magyarországi Református Egyházat dr. Kálmán Attila, a Magyarországi Evangélikus Egyházat pedig jelen sorok szerzője képviseli a tanácsadó testületben. A BPFSZ tanulmányi igazgatója 2007 szeptemberétől dr. Nagy Zsombor.
A Szabadság-hegyen található két impozáns épületben működő BPFSZ páratlan konferenciának adott otthont február 23-án. Páratlan volt ez a konferencia eszmeiségében és színvonalában is. Eszmeiségében azért, mert első alkalommal gyűjtötte egybe a határokon túli protestáns szakkollégiumok vezetőit; színvonalában pedig azért, mert a nap folyamán két szekcióban rendívül magas szinten, ám mégis érthető módon tartottak szakmai előadásokat az egyes kollégiumok delegált diákjai.
A megnyitón dr. Szabó István református püspök tartott áhítatot. Dr. Szabó Tibor kuratóriumi elnök bemutatta a BPFSZ-t. A határokon túli szórványgondozásról (beleértve a romos református templomok helyreállítását) az Ágoston Sándor Alapítvány képviselője, Horváth Ákos református lelkész szólt. A Luther Márton Szakkollégiumot, létrejöttét és működését Matula Zsuzsa tanulmányi felelős ismertette. Erdélyből Kató Eszter a kolozsvári Apafi Kollégiumot, a Felvidékről Molnár János dékán a révkomáromi Selye János Egyetem Református Teológiai Karát, Kárpátaljáról Jakab Eleonóra a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolát, a Délvidékről Nagy Margit pedig a vajdasági Apáczai Diákotthont mutatta be.
A bemutatkozásokból megrendítő adatokat ismerhettek meg a jelenlévők, s mindenki számára érzékelhető volt, hogy a kárpátaljai magyarság fennmaradása szempontjából mily sokat jelenthet e szakkollégiumok összefogása, a közös programok szervezése.
A konferencia csúcspontját a közösen elfogyasztott ebéd utáni szakmai előadások jelentették. A hazai és a határon túli diákok referátumaiban szó volt felvidéki vagyonrendezési ügyekről, a játék nevelő hatásáról, az aranymetszésről, a mormonokról, a romániai forradalomról, a státustörvényről, az erdélyi magyar színjátszásról, Bach kantátáinak szövegéről, a kombinált hasnyálmirigy-vese átültetésről, a középkori angol költészetről, a kamaszok lelkigondozásáról, a kárpátaljai domborzatok csapadékmódosító hatásáról, valamint a kínai és a magyar táplálkozás összehasonlításáról.
Nemcsak egyházunk képviseletében vettem részt ezen az egyedülálló alkalmon, hanem úgy is, mint a szakkollégium egyik idei előadója. Ebben a félévben Szokatlan, új világ – A Biblia éve 2008 címen tartok hetente előadást mintegy harminc érdeklődő, élénk szemű leendő mérnöknek, zenésznek, jogásznak, orvosnak, bölcsésznek.
A hallgatóként és előadóként is kitűnő szakembereknek bizonyuló diáksággal való találkozás visszaadhatja a felsőoktatásba, illetve a protestáns értelmiségbe vetett, már hosszú ideje megtépázott bizodalmunkat. Minden reményünk megvan arra nézve, hogy a kiváló kezdeményezésnek a jövőben rendszeres folytatása lesz.
Fabiny Tibor
::Nyomtatható változat::
|