Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 22 - Jézus a garancia Isten ajánlatára

Jézus a garancia Isten ajánlatára

Budapest utcáin nem lehet végigmenni anélkül, hogy legalább tucatnyian ne nyújtanának az ember felé szórólapokat a legkülönfélébb akciókat ajánlva: fantasztikus, 90%-os kedvezménnyel cipőt és ruhát, féláron jogosítványt, nyelviskolát, olcsó étkezést és ezernyi mást. Amikor hazaérek, a postaládámból ömlik a reklámújságok áradata; mind akciós vásárlásra biztatnak. Bekapcsolom a televíziót, és nem tudok nyugodtan végignézni egy filmet, mert a műsort negyedóránként reklámblokk szakítja meg. Szeretném elolvasni a leveleimet az interneten, de minden harmadik kéretlen reklám. Ha igaz, akkor én vagyok a világ leggazdagabb embere, mert naponta érkezik egy-két értesítés, hogy félmillió dollárt vagy fontot nyertem. Az élet nagy piacán minden kereskedő rá akar beszélni az árujára: olyasmit kínálok neked, amire feltétlenül szükséged van ahhoz, hogy gazdag, sikeres, boldog, egészséges légy. Olcsón adom, féláron, ki ne hagyd, ilyen alkalom nem lesz többé! Ézsaiás próféta szavait olvasva hirtelen az az érzés fog el, hogy Isten is beállt a vásári kikiáltók közé, akik a saját árujukat ajánlgatják, a többiekét pedig ócsárolják. Jöjjetek, jöjjetek, jöjjetek, hangzik a rábeszélő hívogatás, és mellette ott az ígéret: a kenyér, a bor, a jó élet, a biztonság ígérete. Ne másutt vegyetek, ne hallgassatok csábító ajánlatokra, amelyek sokat ígérnek, és keveset adnak: hozzám jöjjetek, rám hallgassatok, tőlem vegyetek, akkor lesz jó életetek, akkor lesztek biztonságban – mondja Isten. Nálam az élet szabadságát és teljességét kapjátok. És mindezt fantasztikus akcióban kínálja Isten: vegyetek ingyen! Nem csoda, ha erre az isteni ajánlatra a marxisták azt mondják, hogy a vallás ópium a nép számára. Szép ígéretekkel elfordítja az embereket a való világtól. De a többiek is úgy gondolják, hogy az ember csak arra számíthat, amit a maga eszével, erejével, ügyességével ki tud csikarni az élettől. Ez a realitás, Isten ígérete csak délibáb. Ézsaiás viszont éppen az ellenkezőjét hirdeti: az önmagára építő ember törekvése délibáb, Isten azonban a realitás. Egyedül ő a kiszámítható, ő a megbízható, ő az, aki megtartja ígéretét. Egyedül az ő kínálata minőségi, egyedül ő vállal garanciát. Jézus Krisztus gyülekezeteként a próféta szavait megerősítve látjuk abban, amit Isten Jézusban cselekedett és cselekszik ma is. Isten Jézusban teljesítette be azokat az ígéreteket, amelyeket igénkben Ézsaiás próféta hirdet. Jézus a garancia Isten ajánlatára. Jézus Dávid Fia, akiben Isten hűséges szeretete közénk jött, és velünk van a Szentlélek által. Jézus által Isten magához hívja az éhező és szomjazó embert, és azt mondja: „Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik szomjaztok!” Jézus az élet kenyere, és ezt a kenyeret nekünk adja teste és vére által. Jézusban Isten megújította szövetségét az emberrel. Jézusban Isten megbékült a világgal, és nekünk adta a békéltetés szolgálatát. Menjetek el, és hirdessétek az evangéliumnak ezeket az igéit, bízta ránk Jézus mennybemenetele előtt. Isten Jézusban beteljesítette és realitássá tette ígéreteit. És mindezt valóban ingyen, hiszen mindenért Jézus fizetett a kereszten történt szenvedésével és halálával. Jézus az életét adta, hogy nekünk életünk legyen. Jézus feltámasztásával Isten megpecsételte ígéreteit. A vele szemben fennálló adósságunk ki van fizetve, az élet teljessége a miénk. Ezért hangzik a prófétai szó, az evangélium hívása: Jöjjetek, jöjjetek! Jézushoz jöjjetek! Mert ő az út. Ő az igazság. Ő az élet. Senki sem mehet az Atyához, csak őáltala.

Imádkozzunk! Istenünk, Urunk! Körülvesz a világ piaci zaja. Csábítóbbnál csábítóbb ajánlatok harsognak a fülembe. Azt sem tudom, kire hallgassak. Téged választalak, a te hangodra figyelek. Neked hiszek: nálad van az élet teljessége. Fiad, Jézus által te fizetted meg azt, ami lelkem békességének, életem teljességének az ára. Hihetetlen, de igaz! Elfogadom a te ajánlatodat.

Balicza Iván

Jeremiás siralmai – a fájdalom
Alapkőletétel Pogányban
Somlóvecseiek ünnepe
Bonyhádi öregdiákok szövetsége
Kirándult az iroda
Méltóságteljes búcsú
Mire képes a testvériség?
„Krisztusért járva követségben…”
„A párbeszédért”
2010 legyen az ökumené éve!
Közelebb és még közelebb
Testvérgyülekezetek határközelben
Szemétkrízis
Gyülekezeti információs sarok a környezetvédelem szolgálatában
Tizenévesek pedagógusnapi gondolatai
Luther - Idézet
Szent István könyvhét 2008
Élek, tehát félek?
Ünnepekről mindenkinek
Szúpatak szélén
Jézus a garancia Isten ajánlatára
Tudod-e, ki a Szélrózsa pénzügyi felelőse?
ÉnekKincsTár
Dicsértessék, Uram, örökké szent neved

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 22 Jézus a garancia Isten ajánlatára