Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 22
- Gyülekezeti információs sarok a környezetvédelem szolgálatában
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Gyülekezeti információs sarok a környezetvédelem szolgálatában
Rovatunkban immár hatodik éve írunk a környezetvédelemről, a fenntartható életforma lehetőségeiről. Úgy gondoljuk, a keresztény gondolkodásnak szerves része kell, hogy legyen a természet értékeinek megbecsülése. Isten által megbízott gazdaként vállalnunk kell a felelősséget a környezetünkért; s ez a felelősségvállalás csak akkor ér valamit, ha a puszta bölcselkedésen túl életünk szerves részévé válik, sőt gyülekezetünk mindennapjaiba is beépül.
Az alábbiakban igyekszünk hasznos információkat és segítséget nyújtani azon gyülekezeteknek, amelyek szeretnének ablakot nyitni mindarra, ami a környezet iránti felelősségteljes gondolkodás eredményeként személyes életünkben megvalósítható. Az alábbi ötleteket a teljesség igénye nélkül gyűjtöttük össze. Egyúttal olyan kiadványokat, honlapokat is ajánlunk, melyekkel nekünk, keresztény közösségeknek is érdemes és hasznos megismerkednünk.
A gyülekezet fiatalabb, hasonló érdeklődési körű tagjait bevonva érdemes felkeresni a helyi vagy a környező településeken működő „zöld”, környezetvédő civil szerveződéseket, amelyek rendkívül jártasak a témában. Vegyük fel velük a kapcsolatot, és jelezzük, hogy a keresztény emberek, ezen belül a helyi evangélikus közösség tagjai is komolyan veszik ezeket a kérdéseket, ugyanakkor sokat tanulhatnánk egymástól. Kiváló szóróanyagokat lehet beszerezni, melyeket egy-egy, a teremtéshez, a teremtett világ megőrzéséhez kapcsolódó bibliaórai, hittanórai, konfirmációi felkészítő alkalmon lehetőség nyílik felhasználni. Az ingyenes kiadványok mellett nagyobb lélegzetű tanulmányokat, kutatási eredményeket összefoglaló könyvek is beszerezhetők a szervezetek irodáiban. Ezeket az összegyűjtött (és folyamatosan bővíthető) írásokat tegyük elérhetővé, váljanak közkinccsé!
Az egyházközségek többségében található nyilvános gyülekezeti könyvtár, amely meghatározott nyitvatartási időben kölcsönözhető könyvekkel várja a gyülekezeti tagokat. (Bár néhol esetleg csak „titokzatos”, bezárt szekrénnyel találkozunk.) Hasznos lehet heti egy alkalommal – gyülekezeti alkalomhoz kapcsolódóan – könyvtári fogadóórát tartani, amikor a kért kiadványokat két-három hétre ki lehet kölcsönözni. A nyilvántartást biztosan sikerül rábízni egy egyetemistára vagy aktív nyugdíjas gyülekezeti tagra. Az állomány persze bővíthető gyülekezeti tagoktól kapott könyvekkel, folyóiratokkal is. Ezt a kis könyvtársarkot hangulatossá tehetjük egy-két kényelmes fotellel, állólámpával, cserepes növénnyel.
Ha sikerült felvenni a kapcsolatot civil szervezetekkel, egyesületekkel, szakemberekkel, egy-egy alkalommal tarthatnak előadást, vetíthetnek érdekes filmeket, és utána közösen meg lehet vitatni a felmerülő kérdéseket. De lehet, hogy nem kell messzire mennünk: sokszor épp a gyülekezet egyes tagjairól derül ki, hogy évek óta intenzíven foglalkoznak a témával. Bátorítsuk őket a tevékeny együttműködésre!
A legtöbb gyülekezetben faliújság is található. Ezen elhelyezhető a szelektív hulladékgyűjtésről tájékoztató kis plakát vagy az aktuális „zöld” (gyülekezeti vagy helyi civil) programokra szóló meghívó. Ugyanígy az iratterjesztésbe is beszerezhetünk a témába vágó könyveket. Nem utolsósorban az istentiszteletekhez kapcsolódó hirdetésekben is felhívhatjuk a testvérek figyelmét egy-egy új kezdeményezésre, a megjelenő kiadványokra.
Nagyon fontos a teremtett világ értékeinek megóvásában a tudatosan vállalt keresztény aktivitás. Nem elég tudni a globális felmelegedésről, a szemétáradatról, a génmódosított „élelmiszerekről”! Hangsúlyos, hogy mindannyian tehetünk (és kötelességünk is tenni) környezetünk megóvásáért – sok-sok olyan területen is, amelyre eddig talán nem is gondoltunk. Ennek megismertetése is célja az Ararát rovat idei cikkeinek.
A tájékozódáshoz ajánljuk
Bolyki János: „Teremtésvédelem” – Ökológiai krízisünk teológiai megközelítése. Kálvin Kiadó, Budapest, 1999
Felelősségünk a teremtett világért – Egyházi dokumentumok az ökológiai válságról (felelős szerkesztő: Jávor Benedek). Védegylet füzetek 6., Budapest, 2004
Tenke Sándor (szerk.): Egyház és környezetvédelem. Károli Gáspár Református Egyetem, Budapest, 2000
Könczey Réka – S. Nagy Andrea: Zöldköznapi kalauz. Föld Napja Alapítvány, Budapest, 1997
Végh László: Fenntartható fejlődés. EP Systema, 1999
Széchey Béla és munkatársai: Környezetbarát menedzsment az egyházban. Missziói és Környezetügyi Központ, 2006
Folyóiratok: Tudatos Vásárló magazin, Biokosár, Másképp, Ökotáj
Hasznos honlapok: www.tve.hu, www.greenfo.hu, www.vedegylet.hu, www.okoszolgalat.hu, www.kukabuvar.hu
BM – JCsCs
::Nyomtatható változat::
|