Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 22 - Somlóvecseiek ünnepe

Somlóvecseiek ünnepe

Megújult az imaház és az orgona

Somlóvecseiek ünnepe
Nemcsak az evangélikus hívek, hanem az egész falu ünnepelt május utolsó vasárnapján Somlóvecsén. Ünnepi istentiszteleten adtak hálát a gyülekezeti imaházért, a megújult orgonáért.

Somlóvecse kicsiny, százhárom lelkes település a Bakonyalján, a Somló lábánál. Ma huszonnyolcan vallják magukat evangélikusnak, bár negyven évvel ezelőtt kétszázhúszan tartoztak a gyülekezetbe – éppen annyian, mint ma a somlószőlősibe, melynek filiája a vecsei. A templom 1847–48-ban épült, a szabadságharc után szentelték fel. A maroknyi gyülekezet régi álma vált valóra, amikor a szomszédságában felújították a gyülekezeti házat, ahol korabeli fényképeken kívül az evangélikus tanítók nevét megörökítő tábla is helyet kapott; elkészült egy kis faoltár. A templomban a megújult orgona hangjai hívogatták a híveket. A vasárnapi istentiszteletre távolabbról is érkeztek vendégek, a falu lakosai is – felekezeti hovatartozástól függetlenül – részt vettek az ünnepen. Ittzés János, a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület püspöke 5Móz 6,4–9 alapján hirdette Isten igéjét. Az Ószövetség népe megszégyenít bennünket, példa lehet előttünk. Nyomorúságunk gyökere, hogy Isten igéje elvesztette értékét, fontosságát, szívünkben más veszi át a helyét. Isten igéje életújító hatalom; életünk középpontjában kellene lennie. „Szeresd az Urat” – szól az ige, de vajon lehet-e szeretni az Urat, amikor életünkben megrázó események történnek, amikor betegségekkel küzdünk? Igen, lehet és szabad szeretni; Isten irgalmas szeretettel hív bennünket, ő az egyedüli Úr, a szerethető Isten. A liturgiában Polgárdi Sándor, a gyülekezet lelkésze és Nagy Zoltán nagyalásonyi lelkipásztor szolgált. Az istentiszteletet követő közgyűlésen Polgárdi Sándor ismertette a gyülekezet és a templom történetét. Márkus Géza gondnok – aki toronyórát ajándékozott a gyülekezetnek – meghatott szavakkal könyörgött azért, hogy ezután azok is járjanak templomba, akik eddig ritkán tették. A gyülekezet a templom előtt kérte Isten áldását; a megújult imaházat Ittzés János püspök szentelte fel. A bensőséges ünnepség közös ebéddel, szeretetvendégséggel zárult.

B. E.

Jeremiás siralmai – a fájdalom
Alapkőletétel Pogányban
Bonyhádi öregdiákok szövetsége
Kirándult az iroda
Méltóságteljes búcsú
Mire képes a testvériség?
„Krisztusért járva követségben…”
„A párbeszédért”
2010 legyen az ökumené éve!
Közelebb és még közelebb
Testvérgyülekezetek határközelben
Szemétkrízis
Gyülekezeti információs sarok a környezetvédelem szolgálatában
Tizenévesek pedagógusnapi gondolatai
Luther - Idézet
Szent István könyvhét 2008
Élek, tehát félek?
Ünnepekről mindenkinek
Szúpatak szélén
Jézus a garancia Isten ajánlatára
Tudod-e, ki a Szélrózsa pénzügyi felelőse?
ÉnekKincsTár
Dicsértessék, Uram, örökké szent neved

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 22 Somlóvecseiek ünnepe