Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 22 - Testvérgyülekezetek határközelben

Testvérgyülekezetek határközelben

A Fertö tavon "határt sértve"
Éppen öt esztendővel ezelőtt írták alá a testvér-gyülekezeti kapcsolat felvételéről szóló dokumentumot – mindkét egyházközségben – a Brassó melletti Csernátfalu, illetve a Győr-Mosoni Egyházmegyében fekvő Mosonmagyaróvár evangélikus közösségének a vezetői. Az eltelt öt év során többször is találkoztak a két gyülekezet tagjai; több családot immár szoros baráti szálak kötnek össze egymással. Ez a gyümölcsöző kapcsolat újabb fejezettel gazdagodott az elmúlt héten, amikor húsz csernátfalui vendég érkezett Mosonmagyaróvárra Török László lelkipásztor vezetésével, hogy hétfőtől szombatig együtt legyenek Lajta-parti testvéreikkel.

Az elszállásolás családoknál történt; a programokon vendéglátók és látogatók együtt vettek részt. A megérkezés után „láblógatós” pihenőnap következett, amelyen a vendéglátó családok fakultatív programokat szerveztek a kilencszáz kilométert hátuk mögött tudó fáradt testvéreknek. Másnap tartalmas, sok látnivalót kínáló kirándulás várt a két gyülekezet tagjaira. Kőszeg volt az első célállomás, ahol a Jurisics-várat, illetve az evangélikus templomot is felkeresték, majd rövid sétát tettek a városban. Ezután a közelmúltban megnyílt, Bechtold István madártani kutatóról elnevezett természetvédelmi látogatóközpontot nézték meg, ahol hét kiállítóegységben interaktív formában ismerhették meg a Kőszegi-hegység állat- és növényvilágát. Felmentek még a Szent Vid-kápolnához, végül a novákfalvai üdülőfaluban várta vacsora az utazókat. Másnap reggel ismét buszba ültek a kirándulók, hogy ezúttal Sopront és környékét keressék fel. Délelőtt városnézéssel kezdődött a program. Idegenvezetőnek Gimesi Szabolcsot, a Soproni Egyházmegye felügyelőjét sikerült megnyerni, aki városára büszke lokálpatriótaként kalauzolta a vendégeket. Innen Fertőrákosra vitt az út, ahol megnézték az igazi kuriózumnak számító Mithras-szentélyt. (A perzsa eredetű misztériumvallás, a Mithras-kultusz volt a keleti vallások közül a legnagyobb hatással Pannónia lakosságára. A Fertő melléke igencsak alkalmas volt a vallásos elmélyülésre. Több helyen is épült Mithras-szentély, de ezek közül ma csupán a fertőrákosit ismerjük.) Az érdekes látogatást Fertő tavi hajókázás követte, majd a nap zárásaként soproni borkóstoló várt a vendégekre. A közös programok sora pénteken piknikkel összekötött búcsúvacsorával ért véget, hiszen szombaton korán reggel hazafelé vették az irányt a csernátfaluiak, hogy már az úton tervezgethessék a következő találkozás időpontját.

Kiss Miklós

Jeremiás siralmai – a fájdalom
Alapkőletétel Pogányban
Somlóvecseiek ünnepe
Bonyhádi öregdiákok szövetsége
Kirándult az iroda
Méltóságteljes búcsú
Mire képes a testvériség?
„Krisztusért járva követségben…”
„A párbeszédért”
2010 legyen az ökumené éve!
Közelebb és még közelebb
Testvérgyülekezetek határközelben
Szemétkrízis
Gyülekezeti információs sarok a környezetvédelem szolgálatában
Tizenévesek pedagógusnapi gondolatai
Luther - Idézet
Szent István könyvhét 2008
Élek, tehát félek?
Ünnepekről mindenkinek
Szúpatak szélén
Jézus a garancia Isten ajánlatára
Tudod-e, ki a Szélrózsa pénzügyi felelőse?
ÉnekKincsTár
Dicsértessék, Uram, örökké szent neved

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 22 Testvérgyülekezetek határközelben