Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 02
- Református kulturális örökség a Duna mentén
Keresztutak
Kálvin-„évutó”
Hozzászólás a cikkhez
Református kulturális örökség a Duna mentén
Öt évszázad kultúrtörténeti kincsei a Budapesti Történeti Múzeumban
A Kálvin János (1509–1564) születésének ötszázadik évfordulója alkalmából rendezett Kálvin-év keretében tavaly számos kiállításon, programon keresztül ismerhették meg az érdeklődők a svájci reformátor, humanista tudós életét, valamint a reformáció történetét. A kálvinizmus fogalma azonban nem csupán a teológiához köthető, hiszen jelentős kultúrtörténeti, társadalmi és gazdasági hatással bírt Európa történetében. Még tavaly októberben nyílt meg az a reformáció történetét bemutató tárlat, amely február 15-ig még megtekinthető a Budapesti Történeti Múzeumban.
A Dunamelléki Református Egyházkerület kiállítása öt évszázad református hagyományát mutatja be. A Hungarofest Nonprofit Kft. által koordinált tárlat nemcsak az egyháztörténet iránt érdeklődőknek szól, hanem mindazoknak, akiket érdekel a kultúrtörténet, a szociológia vagy a 19. századi polgári ízlésvilág. Megcsodálható a német reneszánsz egyik legszebb alkotásának tartott Cranach-festmény, valamint egy Kálvin János szignálta átvételi elismervény is, amely Magyarországon és Európában egyaránt egyedülálló.
A főként a dunamelléki egyházkerület gyűjteményeire támaszkodó, Kálvin hagyománya című kiállítás a maga teljességében igyekszik feldolgozni a témát: a látogatók megismerkedhetnek a reformációnak a magyar kultúrára, irodalomra, művészetre és tudományra gyakorolt évszázados hatásával. A tárlat átfogóan ábrázolja a Duna melléki reformáció történetét az európai kezdetektől egészen a 20. századig. A kiállításon a mezővárosi polgárság életmódja, tárgykultúrája mellett az archaikus néprajzi és vallási jegyeket őrző ormánsági paraszti kultúrát is tanulmányozhatják az érdeklődők.
A Duna menti református hagyományra alapozva dolgozza fel a kiállítás továbbá mindazt a gazdag szellemi kincset, amelyet a református közéletben és a magyar társadalomban is fontos szerepet játszó írók, művészek, tudósok létrehoztak; így Sztárai Mihály, Szegedi Kis István, Szenczi Molnár Albert, Arany János, Jókai Mór, Fülep Lajos és Tüdős Klára portréival, alkotásaival is találkozhatnak a Budapesti Történeti Múzeumba látogatók.
A református örökség egyik fontos hozadéka a nők megbecsülése, elismerése, így a kiállításon különleges női sorsokkal, portrékkal, egyedi tervezésű ruhákkal is találkozhatnak az érdeklődők. Többek között Lorántffy Zsuzsanna, Gyarmathy Zsigáné Hory Etelka és Tüdős Klára hímzései, báli ruhái is megtekinthetők.
EvÉlet-infó
::Nyomtatható változat::
|