Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 02
- Kálvin gondolkodásának jellegzetességei francia olvasatban
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Kálvin gondolkodásának jellegzetességei francia olvasatban
Nem akármire vállalkozott François Dermange professzor, a Genfi Egyetem Protestáns Teológiai Fakultásának etikatanára és dékánja, a genfi Francia Etikai Intézet igazgatója. Talán éppen Genf, Kálvin városa s a reformátor francia anyanyelvűsége is ösztönözhette őt arra, hogy nyolc tételben megpróbálja összefoglalni Kálvin gondolkodásának legfőbb jellemzőit. A genfi református professzor a svájci Protestáns Egyházszövetség küldöttgyűlésén vállalkozott erre. Előadásának ezt a címet adta: Mi maradt nekünk mára Kálvinból? A nyolc sajátosságot paradoxonszerű témapárosokban fogalmazta meg. Ismerkedjünk meg Dermange professzor megfogalmazásaival, s próbáljuk meg mi magunk is átgondolni, illetve ahol csak lehet, közös megbeszéléseink tárgyává tenni tételeit, vagy újabbakat fogalmazni.
Előrelátás és krisztológia
Isten maga az állandóan működő előrelátás. Ez az előrelátás ad életet az embereknek, s ez teszi az életet emberivé. De Isten egyúttal a kijelentés Istene is, aki Jézus Krisztus megváltó műve révén egyházat hoz létre.
Kálvin munkássága során ezt a két valóságot elkülönítve, de egymástól nem elszakítva gondolta végig. Ugyan Izrael és Jézus Krisztus, az előrelátás és a krisztológia nem mondanak ellent egymásnak gondolkodásában, de az összetartó erő, illetve megoldás Istenben van, s ezeket mi már egymástól elkülönítve nem foghatjuk fel.
Humanizmus és felhívás megszentelődésre
Kálvin egyidejűleg képviseli a humanizmust az emberi dolgokban, ugyanakkor pedig radikálisan kiáll amellett, hogy minden kereszténynek önmagával szemben a megszentelődés igényét kell támasztania.
A szeretet kettős parancsa vagy másként fogalmazva az aranyszabály minden ember számára elfogadható, és saját lelkiismerete révén alkalmazhatja is azt életében (Róm 2,15). A kettős parancsolat és a lelkiismeret a biztosíték arra, hogy az emberi élet valóban emberséges is lesz.
Ám a keresztény embernek még ennél is többre kell törekednie. Ha a parancsolatok tiltó rendelkezéseit, tehát a negatív kijelentéseket pozitív normákká alakítjuk át, akkor ez azt jelenti, hogy a keresztény embernek nemcsak azt kell megtartania, hogy „Ne ölj!”, hanem mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a többiek is élni tudjanak. Nemcsak azt kell betartania, hogy „Ne lopj!”, hanem azon kell fáradoznia, hogy mindenki rendelkezhessék is a szükségessel.
Evangélium és törvény
Az egészen biztos, hogy a keresztény embert nem mentik meg a cselekedetei, hanem csak Isten feltétel nélküli ígérete, amely viszont tőlünk bizalmat vár el. De ha megszabadultunk, akkor azon fáradozunk, hogy életünket Isten akaratának megfelelően folytassuk.
Isten a keresztény embereket szabadságra hívta el, mégpedig arra a szabadságra, melyben mindentől szabaddá válhatunk, elsősorban önmagunk kényszereitől. Ha pedig egyszer valóban szabaddá leszünk, akkor felszabadulunk arra is, hogy a törvénynek saját döntésünk alapján, önként engedelmeskedjünk.
A keresztény ember – cselekvő (ágens) és ő maga a cselekvés (actus)
A Jézus Krisztusban megkötött új szövetség képessé tesz arra, hogy Isten akaratát teljesítsük.
Isten kegyelme mindenkor működik, és mindenekelőtt Szentlelke által idéz elő változást az emberi képességekben – a megértésben és az akaratban –, s ezzel az emberek eljuthatnak oda, hogy azt akarják, amit Isten akar. De eljuthatnak oda is, hogy az isteni akarat és az emberi engedelmesség között szimmetria és egyetértés alakulhasson ki.
Az egyén és az egyház
Kálvinnál nagyon lényeges, hogy felépüljön és elmélyüljön a hívő ember élő kapcsolata Istennel. Ha már egyénileg elfogadtuk a megigazítást, akkor az egyházban a további szükséges támogatást is meg fogjuk találni.
Az egyén nagyon fontos, de az egyházban mindenki egyenlő, s nincs más közvetítő és közbenjáró, egyedül Jézus Krisztus. Az egyház anya és tanítónő egyben, s őt Isten kíséri támogató jelenlétével.
Idealizmus és pragmatizmus – radikalizmus és mindennapi élet Minden keresztény meghívást kapott arra, hogy Krisztus követésében megszentelődjék, mégpedig olyan úton, amelyen Urunk is járt.
A keresztény életet mégis mindenkinek ott kell megélnie, ahol éppen tartózkodik: családjában, hivatásában, politikai elkötelezettségében. Az elhívás radikalizmusát a mindennapi életben, az egyszerű dolgokban és teendőkben valósítjuk meg.
Szeretet és igazságosság
Vajon Kálvin a szeretetet az igazságosságra szűkíti le, vagy fordítva: az igazságosságot fordítja át szeretetté? Azaz: igazságosságot akar szeretetben? A szeretet kérdésessé teszi mindazt, ami az igazságosság esetében túl kicsinyes vagy számító. Az igazságosság viszont a szeretet első gyakorlati megvalósítása. A reformátusoknak nem kell megmenteniük a világot, de Isten és emberek számára is elfogadhatóbbá kell alakítaniuk azt, mégpedig úgy, hogy igazságosabb világ megvalósítására törekedjenek.
Kálvin – szent vagy próféta?
Kálvin nem volt szent, hiszen tetteit nem tudta mindig következetesen elveihez igazítani. Néha nyakas, intoleráns, türelmetlen volt, és csak azzal törődött, hogy álláspontját – ha kellett, hatalmi eszközökkel is – keresztülvigye. Képes volt elmenni addig, hogy még saját elveit is feláldozta, ha úgy látta, a reformáció jövője, amiért felelősnek érezte magát, veszélybe kerül.
Mégis próféta maradt, hiszen az evangéliumot a maga teljes radikalizmusával fogadta el és próbálta átültetni a gyakorlatba, személyesen és közösségileg egyaránt.
Dr. Békefy Lajos
::Nyomtatható változat::
|