Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 02
- Zárjuk ki a zavaró zajokat!
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Zárjuk ki a zavaró zajokat!
Zajban, az egymással versengő hírek és az értelmet kábító média hangzavarában dolgozunk. Mobiltelefonok csengése jelzi a bejövő hívásokat és üzeneteket. A számítógépek hangadással adják tudtunkra az új e-mailek érkezését. Mp3 lejátszók és iPodok játsszák kedvenc melódiáinkat. A televízióból és a rádióból nemcsak zene harsog, de szakadatlan szóáradat is. Az emberiség történelme során még soha nem beszéltek ilyen sokat a kevésről.
Abban a csoportban, ahol üzleti kommunikációt tanítottam, arról beszélgettünk, milyen különböző zajok akadályozzák a hatásos kommunikációt az egyéni, illetve csoportos beszélgetések közben. Szirénák hangja, a forgalom és az építkezések zaja terelheti el a figyelmünket. Még egy nyikorgó szék is megzavarhatja a szavak és gondolatok folyamát a tárgyalóban.
Vannak azonban másfajta „zajok” is, melyek negatív módon hatnak munkavégzésünkre. Félelmek és aggodalmak próbálják elfoglalni más gondolatok helyét. A stressz, a munka által ránk nehezedő nyomás elhomályosíthatja az újító gondolkodást. A féltékenység, harag, keserűség és irigység olyan „hangokat” teremt bennünk, melyek gátolják, hogy a tőlünk telhető legjobbat gondoljuk ki és valósítsuk meg.
Bár időnként úgy érezzük, eláraszt bennünket a külső és belső lárma, ugyanakkor hozzá is szoktunk. Egy csendes szobába lépve az a kísértésünk, hogy találjunk valamit – bármit, ami elűzheti a csendet. Bár a zaj zavaró, de már régen elfelejtettük értékelni az életet zajok nélkül. A csend és a nyugalom már nem olyan életminőség, amelyre vágyakozunk.
Ez sajnálatos dolog, ugyanis a nyugalomban, a csendben lehetünk a legkreatívabbak. A gondolatok ilyenkor születhetnek meg, érhetnek, formálódhatnak, egyesülhetnek. Ilyenkor választhatjuk szét a fontosat és a lényegtelent, különíthetjük el a nemes dolgokat a földiektől. A Biblia beszél olyan értékről, amelyet a minket körülvevő lármától való tudatos félrevonulásban élhetünk meg, amikor lehetőségünk van gondolkodni, elmélyülni, elmélkedni, és feltölthetjük lelki-szellemi tárainkat.
Kikerülve a zajból képesek leszünk átgondolni a fontossági sorrendet. Mi célból vagyunk itt? Miért tesszük azt, amit teszünk? Ezek igazán őszinte kérdések, melyek belső motivációnkat vizsgálva merülnek fel; de a mindennapok zűrzavarában ritkán gondoljuk át és válaszoljuk meg őket helyesen. „Csendesedjetek el, és tudjátok meg, hogy én vagyok az Isten!” (Zsolt 46,11)
A zajok kerülése lehetőséget teremt az isteni bölcsesség befogadására. Amikor útmutatást vagy megoldást keresünk nehéz problémákra, nincs jobb forrása a legszükségesebb bölcsességnek, mint Isten. „Légy csendben, és várj az Úrra! Reménykedj az Úrban, maradj az ő útján!” (Zsolt 37,7.34)
A csendben elmélkedhetünk azon, mi is vezet el a sikerhez. A tervező Mester, Isten megalkotta az élet és a munka alapelveit, melyek évszázadokon át bizonyították létjogosultságukat. Újra és újra át kell gondolunk ezeket! „Ne hagyd abba ennek a törvénykönyvnek az olvasását, hanem tanulmányozd éjjel-nappal, őrizd meg, és tartsd meg mindazt, ami ebben meg van írva. Akkor sikerrel jársz utadon és boldogulsz.” (Józs 1,8)
Kikerülve a zajból átgondolhatjuk, megszilárdíthatjuk kialakított álláspontunkat. Valószínűleg sok felső vezetőt óvott volna meg etikátlan és botrányos döntésektől, ha időt szakítottak volna a félrevonuláshoz, és átgondolták volna cselekedeteik hatásait, mérlegelték volna döntéseik következményeit. „Virrasszatok, és imádkozzatok, hogy kísértésbe ne essetek: a lélek ugyan kész, de a test erőtelen.” (Mt 26,41)
Robert J. Tamasy (Forrás: Monday Manna)
::Nyomtatható változat::
|