Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 02
- Zarándokcipőben a Szentföldön
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Zarándokcipőben a Szentföldön
Magyarországon ez idő tájt még nem kapható a Glo, az USA-ban múlt év októberében debütált DVD-ROM, amely – szlogenje szerint – „forradalmasítja a bibliaolvasást”. A folyamatos internetkapcsolatot is igénylő és vásárlói számára a világhálóról is elérhető számítógépes program lényegében egy interaktív konkordancia. Bemutatójának ismeretében egyet kell értenünk a keresztény Zondervan Kiadó ajánlásával: ez a lélegzetelállítóan látványos multimédiás lemez igazi alternatívája lehet a nyomtatott Bibliának, hiszen „oldalain” szinte megelevenedik a Szentírás, nem utolsósorban háromezernél több nagy felbontású fénykép, tucatnyi térkép és mintegy három és fél órányi videoanyag jóvoltából. Az Ó- és Újszövetség úgyszólván minden verséről egyetlen kattintással ugorhatunk nem csupán más hivatkozott igeversre, de akár egy vonatkozó térképre vagy az idővonalra (timetable), avagy azonnal kigyűjthetjük egy adott szócikk valamennyi előfordulási helyét (7500 szócikkről külön ismertető is olvasható). És az említettek csupán alapfunkciók a tengerentúl máris bestsellerré lett kiadvány lehetőségei közül, melyek egyike félezernél több virtuális túrát kínál a Szentföldre – példának okáért a jézusi életút helyszíneinek „bejárására”…
Nem nehéz felismerni, milyen fantasztikus segítséget jelenthet ez a program a Bibliát tanulmányozók számára, hiszen egy-két – biztos találatot ígérő – kattintás mégiscsak kisebb erőfeszítés, mint a könyvekben való ide-oda lapozgatás vagy egy szentföldi zarándoklat. Csak hát távoli szent helyek felkeresésesét jelentő, szláv eredetű zarándoklat szavunk éppenséggel erőfeszítésre utal („fáradságos kegyeleti utazás”)…
Még ha tudjuk is, hogy a Bárczi Géza és Országh László főszerkesztette értelmező szótár szerint a hitbuzgalmi célból igyekvő zarándok tulajdonképpen „katolikus, görögkeleti, mohamedán vagy más keleti vallást követő hívő”, egy Izraelbe repítő turistautat valahogy protestánsként is illőbbnek tartunk zarándokútnak aposztrofálni.
De vajon zarándoknak tekintheti-e magát az, aki (a ma már többnyire szintén nem gyalogosan megtett egyéni utazás helyett) szervezett társasutazás keretében indul felkeresni a bibliai helyeket? A szükséges anyagiak előteremtésén túl igényel-e bárminemű erőfeszítést egy kényelmes hotelszobákat, pazar ellátást, légkondicionált autóbuszt, gondosan összeállított programot és szakszerű idegenvezetést kínáló zarándoklat? A legfontosabb helyszínek – általában – egyetlen hétbe sűrített megtekintéséhez persze ilyenkor is szükségeltetik némi fizikai többleterőnlét, ám az útnak induló talán nem is sejti, hogy az igazi (azaz lelki) erőfeszítést a csalódások sorozatának elviselése igényli majd…
Félreértés ne essék, én magam még nem találkoztam olyan zarándokkal, aki megbánta volna, hogy Izraelbe látogatott. A csoportos utak résztvevőinek jólétére különösképpen is ügyelnek a házigazdák, akik nem is nagyon engedik, hogy helyi (értsd: zsidó, illetve palesztin) idegenvezető nélkül bóklásszanak csapatostul a más vallású jövevények. És egy helyismerettel igazoltan (értsd: nyakában függő igazolvánnyal) rendelkező vezető önmagában is biztosíték arra, hogy célirányosan haladjunk, s ne tévelyegjünk az ígéret – palesztin konklávékkal tarkított – földjén.
Békeidőben ugyanis nemcsak vallási ünnepnapokon telítettek a zarándokutak, de a jelentősebb bibliai helyszínekre lényegében egész éven át jellemző a reggeltől estig tartó csúcsforgalom. Ez bizony eleve csalódást okozhat mindazoknak, akiket elsősorban valamiféle „Isten-közeliség-élmény” megtapasztalásának reménye vonz Palesztinába. Lássuk be: több száz zsibongó zarándok társaságában erre nemhogy a jeruzsálemi Szent Sír-bazilikában, de még az Olajfák hegyén, az amúgy ligetes Gecsemáné-kertben sincs sok esély. Legkevésbé talán Jézus kereszthordozásának útján, a Via Dolorosán, melynek stációi mentén bazári kereskedők kelletik portékáikat.
Mondhatnánk, magára vessen, aki nem számolt azzal, hogy bár a zsidók temploma 70-ben leromboltatott, a kufárok a helyükön maradtak. A dolog azonban nem ilyen egyszerű: végtére Jézus Krisztus sem áhítatos csendben álldogálók sorfala között vonszolta magát a Kálváriára…
Csalódások sorozatával ijesztgettem fentebb, ezek első szintje kétségkívül a „zarándokbiznisszel” való folyamatos szembesülés.
Inkább csak érdekes, mintsem érdemleges megfigyelés, hogy a szentföldi miliőben milyen sokan éreznek lelkük legmélyét érintő tehertételnek olyan apró-cseprő negatív élményeket is, amelyek a világ bármely pontján előfordulhatnak (hajszál a levesben, goromba pincér stb.). Szóra azért érdemesíthető ez mégis, mert híven jelzi az Izraelbe tett utak semmi mással össze nem vethető különlegességét. Így azután aligha kétséges, hogy – Glo Biblia ide, virtuális túra oda – a Szentföld személyes felkeresésére a jövőben sem lankad majd a vágy. A Mekkába kötelességszerűen zarándokló mohamedánokkal ellentétben nekünk, keresztényeknek szerencsére nem üdvkérdés e vágy valóra váltása. Mi több, megeshet, hogy üdvösségünkre – az említett felfokozott várakozás miatt – a Szentföldön leselkedik nagyobb veszély…
Arra a kérdésre, hogy ki mit vár az úttól, látszólag különféle válasz adható. Félő azonban, hogy a válaszok „közös többszöröse” tegnap, ma és holnap egyaránt ugyanaz: a Szentföldre látogató legtöbb zarándok helyszíni bizonyítékokat keres. Csakhogy aki elfeledi, hogy üdvösségünk záloga nem ilyen-olyan bizonyíték, hanem a személyes hit, az vélhetően a Szentföldön sem fogja tudni meglátni a fá(k)tól az erdőt…
Nos, ami kétségtelen tény: miután I. (Nagy) Konstantin római császár elfogadott vallássá tette a kereszténységet, az első zarándokok már a 4. századtól kezdve Jézus „nyomába” eredtek, sőt nyomkereső buzgalmukban számos beazonosítottnak vélt evangéliumi színhely fölé emeltek kápolnát, illetve templomot. Aztán 640-ben jöttek az arab hódítók, és hasonló intenzitású keresztény építkezési verseny lényegében csak a 19. századtól indulhatott. Mára azonban lényegében már minden Bibliában említett helyszínt valamely keresztény felekezet temploma – fedez.
Hiába szeretnénk a maga érintetlenségében, „eredetiségében” látni a betlehemi barlangot, a szent sírt vagy épp Jézus színeváltozásának hegyét, ezek elé-fölé itt is, ott is templom tornyosul. Ráadásul az újkori tudomány jóvoltából ma már számos helyszínről valószínűsíthető, hogy nem is ott van, ahol a templom jelzi, hanem – mondjuk ahol ma egy datolyaültetvény terpeszkedik. A nem feltétlenül vallásos idegenvezetők – megint csak a legújabb kutatási eredményekre hivatkozva – olykor maguknak a Bibliában rögzített eseményeknek a megtörténtét, időpontját vagy lezajlásának módját is megkérdőjelezik. Ettől még bőséggel találhatunk persze elvitathatatlan biblikus emlékhelyeket, a „lélekben fáradt” zarándokon azonban könnyen úrrá lehet a csalódottság. Pedig, hogy Gyürki László nagyszerű útikalauzából (A Biblia földjén, Szent Gellért Kiadó, 1990) idézzük a szentatyákat: „A Szentföld az »ötödik evangélium«: maga is a Megváltóról beszél nekünk, átadja és érthetőbbé teszi az örömhírt számunkra. Az evangélium szövege itt hangosabban hallatszik, és utat talál a lélekhez.” Így igaz, ám ehhez nyitott szív, halló fül és látó szem szükségeltetik. Egyetlen szóval: hit.
Társas zarándoklaton nagyon nem mindegy, hogy kik a társak, hogy milyen lelkiségű közösséggel szegődünk Jézus nyomába. A keresztény csoport tagjaként megtapasztalt szentföldi élmények ismertetésére lapunk egy későbbi számában még visszatérünk.
T. Pintér Károly
::Nyomtatható változat::
|