Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 25
- Eltévedtem, mint juh
Cantate
Hozzászólás a cikkhez
Eltévedtem, mint juh
Nem is lehetne megfelelőbb éneket választani erre a hétre, mint az Eltévedtem, mint juh (EÉ 422) kezdetűt. Szorosan kapcsolódik az óegyházi evangéliumhoz – az elveszett juh példázatához (Lk 15,1–10) – és az ezt továbbgondoló, vigasztaló heti igéhez: „Az Emberfia azért jött, hogy megkeresse és megtartsa az elveszettet.” (Lk 19,10)
A vers gyülekezeti énekköltészetünk egyik kiemelkedő gyűjteményében, a Zengedező mennyi kar első, még 17. századi kiadásában jelent meg (175–177.). Az eredeti verzió kilenc versszakra terjed; rímelése nem, de 6, 6, 7 osztású, 19 szótagos sorai emlékeztetnek a Balassi-strófára.
A versszakok parafrázisszerűen bontanak ki egy-egy bibliai gondolatot, történetet: az eltévedt juh és a nyájhoz tartozás; „az ajtó előtt állok és zörgetek”; párhuzam Péter apostol bűnösségével; a kánaáni asszony hite leánya meggyógyításában; Krisztus bűnöket eltörlő kereszthalála; mustármagnyi hit és igaz hitben nevelés; Isten utáni vágyakozás itt a földön és a mennyekben. A mondanivaló elmélyítését szolgálja, hogy a strófák első két kis sora mindig azonos. Mostani énekeskönyvünk – a református énekeskönyvvel (RÉ 215) nagyrészt megegyező, a Balassi-strófához közelebb álló metrumú, átdolgozott változatban – hat versszakot közöl a költeményből (1–3., 7–9.).
Az ének moll-pentachord dallama egy 18. század végi, pozsonyi korálkönyvből ismert, de stílusa alapján jóval korábbi: 16. századi históriás énekeinkkel rokon. Az első nagy dallamsor megismétlődik, így lesz alkalmas a két zenei sor a teljes strófa hordozására. A zenei motívumok hasonlósága, illetve azonossága – a, av, b, c, cv, b – hozza létre a versszak szilárd felépítését.
A dallam mélyebb beágyazódását segítheti, hogy a Gyülekezeti liturgikus könyv egyik, régi magyar dallamokat felhasználó énekversciklusa (GyLK 621) Agnus Dei-énekként alkalmazza, a Kegyes Jézus, halld meg kezdetű vers 5–6. versszakának összevont szövegével (ZMK 210–212.).
Ecsedi Zsuzsa
Jól emlékszem azokra az érzésekre, amikor az énekeskönyvünket lapozgatva először találkoztam Luthernak az imádságról megfogalmazott rövid gondolatával: „Ha az idő és a hely megengedi, minden imádságomban négy csokrot kötök. Először is tanításnak tekintem az imádságot, és megvizsgálom, hogy mit kíván tőlem a mi Urunk. Azután hálaadássá formálom, harmadszor bűnvallássá, negyedszer kéréssé.” (EÉ 683. oldal)
Akkor találkoztam először ezekkel a sorokkal, amikor az imádságaim még kizárólag kérésekből álltak. Nem nagyon volt bennük hálaadás vagy bűnvallás… Csak a kérésekkel foglalkoztam. Az én kéréseimmel. Utólag hálaadással gondolok arra, hogy Isten ezeket sokszor figyelmen kívül hagyta. Ezek elsősorban az én vágyaimból származtak, és nem az Istennel való bensőséges beszélgetésből, amelyben a tanításon, a bűnvalláson és a hálaadáson keresztül eljuthattam volna azokhoz a kérésekhez, amelyekkel Isten ajándékoz meg: erre van igazán szükséged, ez töltse be a szívedet, ezt fogalmazd meg…
Hosszú ideig tartott, amíg azt is megértettem, miként válhat az imádság tanítássá. Sehogy sem állt össze, hogyan jelenthet tanítást számomra az én szabadon mondott imádságom. Aztán eszembe jutott, hogy Luther korában a kötött imádságoknak, mindenekelőtt a zsoltároknak nagyobb jelentőségük volt az egyéni kegyesség gyakorlásában. Azóta magam is szívesen veszem elő a zsoltárokat, és igyekszem tanításként olvasni őket: mi az, ami megérint, és mit kíván tőlem a mi Urunk.
Ezt a gyakorlatot szoktam alkalmazni énekeinknél is. Elolvasom őket, és ha családtagjaim kellő távolságban vannak, el is éneklem. Bizony ritkán fordul elő, hogy egy-egy ének régies képvilágával teljes egészében megragad. De mindig van egy sor, egy kép vagy a sorok mögött megelevenedő hangulat, amely megérint és továbbvisz.
Kijelölt énekünket is többször elolvastam, el is énekeltem. De minden egyes alkalommal „leragadtam” az első versszaknál: „Eltévedtem, mint juh, / Eltévedtem, mint juh / A bűnösök útjára. / Ó, segíts, Jézusom, / Őriző pásztorom, / Hogy ne jussak romlásra! / Te adtál drága vért / Elveszett juhokért. / Viselj gondot a nyájra!”
Az ének szerzője Jézust szólítja meg szorult helyzetében. Triviálisnak hangzik ez a megállapítás. Mégsem az. „Titkos bűnökkel és nyilvánlevőkkel” – ahogy a szerző írja – legtöbbször magunkra maradunk. Félelmünk és szégyenérzetünk megakadályoz bennünket abban, hogy a felszabadulás és gyógyulás reményében kimondjuk azt, ami Jézus előtt úgyis nyilvánvaló. Nem is neki van szüksége a mi vallomásunkra, esedezésünkre, hanem nekünk. Nekünk van szükségünk a kimondott szóra, Jézus irgalmas közelségére. Ennek felismerése a bizalmas és bátor hit egyik nagy ajándéka. Erről akar bizonyságot tenni az ének szerzője.
De jó lenne, ha a félelmükben és szégyenérzetükben magukra maradt embertársainknak énekszóval is hirdetni tudnánk: nagy a mi emberi gyarlóságunk, Isten-nélküliségünk, de jóval nagyobb ezeknél Isten irgalma! De jó lenne, ha közös éneklésünk bizalmat ébreszthetne bennünk a nyájára gondot viselő Jézus iránt!
Joób Máté
::Nyomtatható változat::
|