Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 25
- Célegyenesben a középkezdéshez
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Célegyenesben a középkezdéshez
Ha könyvhét, akkor könyvek, és ha könyvek, akkor könyvtárak. A viszonylag egyszerű képlet tette lehetővé, hogy e rovat vezetője annak a kerekasztal-beszélgetésnek a résztvevője legyen, amely a könyvtárak internetes jelenlétével foglalkozott. Elsősorban könyvtáros bloggerekből kerültek ki a szegedi Somogyi-könyvtárban tartott BlogKerék nevű rendezvény résztvevői, így arra a témára helyeződött a hangsúly, hogy a több száz éves hagyományokkal rendelkező intézmények miként élhetnek olyan eszközökkel, amelyek mindössze pár éve léteznek csak a neten.
És mivel olyanok beszélgettek, akik a saját bőrükön érzik, illetve saját hátukon cipelik a közösségi tájékoztatás feladatának nehézségeit, gyakorlati problémák és lehetséges megoldásaik kerültek előtérbe. Lehet-e csak munkaidőben blogolni az eddigi feladatok ellátása mellett? Mennyi időt kell szánni egy-egy bejegyzésre? Szabad-e csak a blogra építeni, vagy szükséges a közösségi oldalakba csatornázni a tartalmakat? Hogyan lehet és kell párbeszédet folytatni az olvasókkal?
E sorok írója nem könyvtáros blogger, sőt még csak nem is könyvtáros. A moly.hu könyves közösségi oldal fejlesztőjeként azonban van némi rálátása az olvasással kapcsolatos internetes megjelenésekre. A némi jelző pedig nem az álszerénység jeleként került az előző mondatba. A gyorsan változó internetes világban az elképzelések és a dinamikus fejlesztés ideális házasságaként jellemzett fail fast, azaz hibázz gyorsan modell a leginkább működőképes, ez pedig úgy tartja, hogy az ötleteket ki kell próbálni, és ami nem jön be, azt el kell vetni. Ami viszont működik, az máris a siker felé repítheti a vállalkozást.
A moly.hu esetében a fókuszba a közösség, nem pedig az adatbázis építése került. Az oldal fejlődése igazolta ezt a víziót, ugyanis a közösség ereje végül megteremtette magának a megfelelő környezetet. Az alapkoncepció, mely szerint hasonló érdeklődésű emberek könyvajánlásai alapján lehessen kiválasztani a következő olvasmányt, az egyik legnagyobb magyar könyves adatbázis felépülését idézte elő, amelyben viszont még mindig a személyes kommunikáció dominál. Ötvenezer szöveges értékelés és negyedmillió hozzászólás bizonyítja, hogy a helyes célok kiválasztása még erős konkurenciaharc esetén is olyan vezérfonal lehet, amelynek követése egyenes út a sikerhez.
Mindez valószínűleg szóba fog kerülni a Szélrózsa evangélikus ifjúsági találkozó egyik pódiumbeszélgetésén, amely a virtuális közösségi terekkel foglalkozik majd egy lelkésznek, egy webes kommunikációs tanácsadónak és e rovat gazdájának a szemszögéből. Bár lapzártánk napján elérhetővé vált a program, a beszélgetés címén kívül ugyanakkor semmi konkrétum nem olvasható róla…
Az, hogy a Szélrózsa előtt csak egy hónappal látható a találkozó programja (http://www.szelrozsatalalkozo.hu/), nemcsak azt jelenti, hogy a célcsoportnak számító középiskolások között mindössze egyetlen napig lehetett már csak iskolai beszédtéma, hanem azt is jelzi, hogy alapvető gond van a fókusszal. A Szélrózsa szervezése során ugyanis nem látni a jeleit annak, hogy bárki is közösséget szeretne építeni a résztvevőkből.
Az ugyanis nem kipipálandó feladatokból áll. Nem lehet annyival elintézni, hogy legyen honlap és legyen Facebook-oldal. Mert ha nem a kommunikáció megteremtése a cél, akkor a Facebook-oldalon rossz helyre vezetnek linkek, a honlapon pedig a tavaszi gyereknapról és bábversenyről lehet olvasni. Hol van ez attól a párbeszédtől, amellyel a református Csillagpont (http://csillag.reformatus.hu/) szervezői már most kutatják a lehetséges résztvevőktől a jövő évi rendezvényük nagyszínpadának fellépőit?
A Szélrózsa előkészítése most kanyarodott a célegyenesbe, és a befutóig még van idő. Felül kell vizsgálni a fókuszt, le kell tisztítani az internetes megjelenést, és személyes történetté kell alakítani. Ki kell vonniuk magukat a szervezőknek a sok feladat jelentette stressz alól, hogy egy pillanatra megállva elgondolkodjanak: ha éppen velük szemben ülne valaki, és egy percük lenne beszélni a találkozóról, hogyan vennék rá őt, hogy eljöjjön? Ennek kellene megjelennie a honlapon, ezt kellene terjeszteni a közösségi oldalakon. Ehhez kellene igazítani mindent.
Nagy Bence
::Nyomtatható változat::
|