Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 16 - Honnan jövünk?

Készülünk a IV. országos evangélikus találkozóra - Székesfehérvár, június 27-28.

Honnan jövünk?

Paks - Csömör - Orosháza

A legutolsó országos evangélikus találkozót Orosháza szervezte, s mint az akkor aktívan szerepet vállalók egyike kaptam meg a kedves és megtisztelő feladatot, hogy egy rövid történeti visszatekintéssel segítsem a mostani találkozó előkészítését. A felkérésnek szívesen teszek eleget, mert még mindig kedves emlékként él a szívünkben, lelkünkben a 2001-es orosházi találkozó minden izgalma és gyönyörűsége.

Az I. országos találkozóra Pakson került sor 1997 augusztusában. Tartalmát „Az egyház jövője és a jövő egyháza” jelszó határozta meg, és biztató módon hangzott az ige: „Krisztus közöttetek van!” Éppen akkor nagyon is aktuális volt a bátorítás, mert a múlt árnyéka odavetült az akkori jelenre, és a kezdeti lelkesedés után többen elbizonytalanodtak. A kezdeti – a 90-es évek elején érzékelt – lelkesedés abban mutatkozott meg sok helyütt, hogy a rendszerváltás után olyanok is megjelentek a templomokban, és szerepet vállaltak gyülekezetekben, akiket korábban nemigen lehetett látni az egyházban. Az 1994-es választások után azonban hirtelen elmaradtak a templomok padjaiból és a korábban vágyott szolgálatokból. Az addig is hűek – látva az eseményeket – szintén elbizonytalanodtak. Ezért is éreztük hangsúlyosnak a találkozó üzenetét: az egyháznak van jövője, és a jövőnek is lesz egyháza.

A II. országos találkozónak 1999-ben Csömör adott otthont. A „Nyitott ajtót adtam eléd!” jelszónak is megvolt (és még mindig megvan) a nagyon határozott és konkrét üzenete, hiszen az előző korszakban (1945-től) az egyház és munkásai beszorultak a templom falai közé, s meglehetősen szűk keretek között gyakorolhatták a hitüket, építgethették a gyülekezetet. Természetesen volt ennek „jó” oldala is, hiszen kisebb volt a teremtett világért érzett felelősség, sokkal mérsékeltebben kellett megélni a Krisztustól kapott küldetéstudatot. A csömöri találkozó azt akarta a szívünkre helyezni: íme, itt a nyitott ajtó, ki kell lépni a világba, hogy küldetésünket beteljesítsük! Persze a nyitott ajtó a korábban kívül maradottaknak is hívogató üzenetet rejtett, arra biztatva őket, hogy lépjenek be a krisztusi élettérbe.

Nagyszerű isteni ajándék volt a III. országos evangélikus találkozó megrendezésének a lehetősége Orosházán, a millennium záróévében. Mt 9,5-ből került elő hosszas keresés után a találkozó igéje: „Kelj fel, és járj!” Az országos egyház és a gyülekezet vezetőivel, munkatársaival óriási lelkesedéssel szerveztük a találkozót, amire szívesen emlékszünk vissza ma is. Öröm volt a szervezés ideje s maga az együttlét is, melyen hatalmas és lelkes gyülekezet jött össze.

Most fordítsuk a figyelmünket a IV. országos evangélikus találkozó felé. Üzenete napjainkban különösen is aktuális: „Gyógyulást a világnak!” Szép a hívogató plakát, jó a vendéglátó város földrajzi helyzete, kellő látványosságot kínál, feltehetően tartalmas lesz a program is. Örömmel készülünk Székesfehérvárra.

Mint volt szervező, szeretettel fordulok minden kedves gyülekezeti elnökséghez, presbitériumhoz, hogy pontos, lelkes odafigyeléssel segítsék a fehérvári szervezők és az országos felelősök munkáját a kért jelentkezési határidő (május 15.) betartásával, valamint imádsággal, hogy Isten áldja meg ezt a találkozót is.

Ribár János

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
A szentély - oltártér
"Bízzatok! Él! Feltámadott!"
Kövek
Húsvéti triptichon
Golgota
A Szentírás és értelmezése
Áldó hatalmak oltalmába rejtve
Dies Academicus
Megújulás és emlékezés
"Te vagy, ki az ember szívébe a hit virágát ültetéd..."
Emlékező szeretet
Finn káté - magyarul
Éledő remények Kikindán
Margójegyzetek Chiara Lubich könyvéhez
Honnan jövünk?
Déli kerületünk hiteles tükre
Gondolatok a kapcsolótábla mellett - egy papgyerek húsvétja
Hetedik parancsolat
A természet fotográfusa
Egy fa minden évszakra
Az önző óriás
Egy temetkezési vállalkozó gondolatai
A másik világ
Rádiós nívódíjat kapott hittudományi egyetemünk tanára
A Luther Kiadó közleménye
Luther idézet
A reneszánsz nagymesterei a Szépművészeti Múzeumban
Mégis van kiút!
A jó hír a hír
Nagycsütörtöki álom - vagy valóság?
Útközben - a keresztre feltekintve
Isten hallgat

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2003 16 Honnan jövünk?