Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 38
- Európai autómentes nap
e-világ
Üzenet az Ararátról
Hozzászólás a cikkhez
Európai autómentes nap
Harmadik alkalommal rendezik meg Magyarországon az európai autómentes napot. A 2003. szeptember 22-ére meghirdetett nappal a szervezők a motorizáció okozta városi zsúfoltságra, a zaj okozta ártalmakra, a levegőszennyezésre és a baleseti veszélyekre kívánják felhívni az emberek figyelmét.
Első alkalommal a franciaországi La Rochelle városában rendeztek autómentes napot. A következő évben, 1998-ban 34 francia város, 1999-ben számos olaszországi település is csatlakozott a megmozduláshoz, 2000-ben pedig már 760 európai város részvételével került sor az európai autómentes napra.
A rendezvényeket az autómentes nap európai chartájához csatlakozó önkormányzatok szervezik. Ezen a napon a településeken autómentes övezeteket jelölnek ki. A terület lezárása nem öncélú: a kijelölt városrész a tömeg-, gyalogos és nem motorizált közlekedés, illetve különféle sport- és kulturális események helyszínévé válik. Nemzeti szinten a kormány is aláírhatja a chartát, de jogköre nem terjed túl az önkormányzati kezdeményezések bátorításán és az országos propaganda összehangolásán.
A kezdeményezés célja a városi közlekedés újragondolása: a közterületek – ezen belül az utcák, terek – méltányosabb használata, figyelembe véve a gyalogosok, kerékpárosok és a tömegközlekedés igényeit. Az akció része a városi környezet állapotának javítását célzó uniós törekvéseknek, melynek során felhívják a figyelmet a környezetszennyezésre, és felelősséget próbálnak ébreszteni a közlekedésben részt vevőkben. Igyekeznek megnyerni a fiatalságot a környezetbarát közlekedés ügyének (egészen óvodáskortól), felvillantják mindenki előtt, hogy napjainkra éppen a szabadsághoz – mely a szabad mobilitásban fejeződik ki – és az egészséges környezethez való jog került veszélybe nemcsak a jelen, hanem a jövő generációja számára is. (A hetvenes években tartott autómentes napokat merőben más célból hirdették meg: ez az olajválság időszaka, amikor nem volt elegendő üzemanyag…)
Brüsszelben 2000 februárjában 13 európai uniós tagállam illetékes miniszterei nyilatkozatot fogadtak el a kezdeményezés támogatásáról, amelynek 2001-től a tagjelölt országok közül elsőként Magyarország lett részese, és a nemzeti szintű koordinációs feladatokra tárcaközi munkacsoport jött létre. Még ebben az évben 23 település csatlakozott az európai autómentes naphoz.
A levegőszennyeződés a környezetvédelmi kérdések között első helyen áll. A probléma egyik kiváltó okának a gépjárművek okozta szennyezés tekinthető – ami a lakott környezetet illeti. Ahogy az nálunk is érzékelhető, az utakon közlekedő járművek száma folyamatosan nő, és ez a lakók életkörülményeit jelentős mértékben rontja (zaj- és levegőszennyezettség, stressz stb.). Ezért is fontos, hogy a jövőben Magyarország is aktívabban vegyen részt az Európai Unió által életre hívott akcióban. Szükséges azonban tisztázni a kezdeményezés célját, amely a tapasztalatok szerint sok helyen adott okot a félreértésre.
Idén Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter levélben kérte a városok polgármestereit, hogy csatlakozzanak az „európai mobilitás hét” rendezvénysorozatához és a hetet lezáró szeptember 22-i autómentes naphoz. A minisztérium a többnapos rendezvény keretében számos programmal igyekszik felhívni a figyelmet a városi autóközlekedés környezetet és egészséget károsító hatására, és ekkor kerül sor a felújított fővárosi levegőminőség-mérő hálózat átadására. A nemzetközi rendezvénysorozaton a környezetvédelmi tárca – a közlekedési felügyelettel közösen – Budapesten és néhány nagyvárosban ingyenesen méri az autók károsanyag-kibocsátását.
Az európai autómentes nap megrendezése jelzésértékű lehet: felismerjük a motorizáció növekedésével párhuzamosan jelentkező környezetvédelmi problémák súlyát és azt, hogy a probléma megoldását elsősorban a megelőzésben kell keresnünk. A megelőzés feladatai közé tartozik a lakosságnak a környezet állapotáról történő tájékoztatása, valamint a környezetbarát életforma gyakorlására való ösztönzés – nemcsak a mostani, hanem az elkövetkező nemzedékek egészségének megóvása érdekében is.
Mivel a gyerekek igen fogékonyak, bevonhatók a környezet védelmével kapcsolatos kérdések, problémák megvitatásába, új kezdeményezések, ötletek megvalósításába, ezért érdemes az iskolákban is egy olyan folyamatot elindítani, amely egészségesebb, környezetbarát közlekedésre ösztönzi őket.
A rendezvényről bővebben a www.ktm.hu oldalon olvashatnak az érdeklődők.
Összeállította: JCsCs
::Nyomtatható változat::
|