Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 38 - Együtt - partnerként

Együtt - partnerként

Harmadik Alzheimer-világnap

Az Alzheimer-kórral és más emlékezetzavarral élők érdekvédelmi szervezete, a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társasága szeptember 21-én ismét megrendezi az Alzheimer-világnapot, melynek keretében szeretnék felhívni az emberek figyelmét erre a betegségre. Ennek érdekében az ország 29 TESCO-áruházában tartanak tájékoztatót.

Az Alzheimer-kór nevét Alois Alzheimerről kapta. Ő volt az a német neuropatológus, aki 1906-ban elsőként diagnosztizálta a betegséget. Napjainkban világszerte 18 millió ember szenved a szellemi hanyatlás (demencia) különféle tünetei miatt. Bár pontos adatok nem ismertek, szakértői becslések szerint a hatvan év feletti magyar lakosság 12-15 százalékánál (ami hozzávetőleg 250-300 főt jelent) fordul elő a feledékenység és az emlékezetzavar valamilyen formája. Az esetek többségében az Alzheimer-kór áll a háttérben.

A világnap évenkénti megrendezését 1994-ben indította útjára a Nemzetközi Alzheimer Társaság (ADI), az Egészségügyi Világszervezet (WHO) támogatásával. Mostanra már hatvan ország csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez.

A demencia mindenkinél eltérő módon jelentkezik. Befolyásoló tényező a személyiség, az általános egészségi állapot és a társadalmi helyzet. Ami azonban szinte mindenkinél egyezik, az nem más, mint a megbélyegzés. A közvetlen környezet ugyanis sok esetben elutasítóan viselkedik a beteggel tanulási nehézségei és döntési képességének csökkenése miatt.

Az idei világnap szlogenje: „Együtt – partnerként”. Ezzel a jelmondattal a szervezők arra szeretnék biztatni a szellemi hanyatlással élő (demens) személyeket és gondozóikat is, hogy a jobb egészségügyi ellátás érdekében törekedjenek az orvosokkal, a nővérekkel és minden olyan szakemberrel való jó viszony kialakítására, akik a beteg ellátásában részt vesznek.

A felek közti harmonikus kapcsolat azért is fontos, mert a demencia krónikus állapot. A rendszeres, jól előkészített vizsgálatok elősegítik a lehető legmagasabb szintű orvosi ellátást.

A memóriazavart az emlékezési problémák mellett – többek között – a csökkenő nyelvi kifejezőkészség, idő- és térbeli tájékozódási nehézségek, valamint a kedélyállapot-változás jellemzi. A rehabilitáció, agytorna és a gyógyszeres kezelés lehetővé teszi a folyamat lassítását, az emberhez méltó életet.

Kérjük egyházunk lelkészeit és gyülekezeti tagjait, hogy imádságaikban emlékezzenek meg a harmadik Alzheimer-világnapról, valamint az érintett betegekről és hozzátartozóikról is.

Bővebb felvilágosítást a Hungarian Alzheimer Society – Feledékeny (Alzheimer-kórral és más emlékezetzavarral élő) Emberek Hozzátartozóinak Társaságán keresztül kaphatnak az érdeklődők (levélcím: 1122 Budapest, Csaba u. 7/a; tel.: 214-1022; internetcím: www.tar.hu/alzheimer).

Gazdag Zsuzsanna

ÚJ NAP - ÚJ KEGYELEM
Liturgikus sarok
Útban az állandóság felé
Üvegtégla
Kettős lelkésziktatás az ország templomában
Új szezon - új szakasz
Hálaadás 70 évért
Külső-belső megújulás a Galga mentén
Orgonaszentelés a líceumban
Ülésezett az Egyházak Világtanácsának Központi Bizottsága
Nő a norvég lutheránus szakszervezet élén
Töltse a reformáció hetét Wittenbergben!
"Testvéreim javáért..."
Európai autómentes nap
Együtt - partnerként
Hárommilliárd adóforint az egyházaknak