Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 38
- Együtt - partnerként
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Együtt - partnerként
Harmadik Alzheimer-világnap
Az Alzheimer-kórral és más emlékezetzavarral élők érdekvédelmi szervezete, a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társasága szeptember 21-én ismét megrendezi az Alzheimer-világnapot, melynek keretében szeretnék felhívni az emberek figyelmét erre a betegségre. Ennek érdekében az ország 29 TESCO-áruházában tartanak tájékoztatót.
Az Alzheimer-kór nevét Alois Alzheimerről kapta. Ő volt az a német neuropatológus, aki 1906-ban elsőként diagnosztizálta a betegséget. Napjainkban világszerte 18 millió ember szenved a szellemi hanyatlás (demencia) különféle tünetei miatt. Bár pontos adatok nem ismertek, szakértői becslések szerint a hatvan év feletti magyar lakosság 12-15 százalékánál (ami hozzávetőleg 250-300 főt jelent) fordul elő a feledékenység és az emlékezetzavar valamilyen formája. Az esetek többségében az Alzheimer-kór áll a háttérben.
A világnap évenkénti megrendezését 1994-ben indította útjára a Nemzetközi Alzheimer Társaság (ADI), az Egészségügyi Világszervezet (WHO) támogatásával. Mostanra már hatvan ország csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez.
A demencia mindenkinél eltérő módon jelentkezik. Befolyásoló tényező a személyiség, az általános egészségi állapot és a társadalmi helyzet. Ami azonban szinte mindenkinél egyezik, az nem más, mint a megbélyegzés. A közvetlen környezet ugyanis sok esetben elutasítóan viselkedik a beteggel tanulási nehézségei és döntési képességének csökkenése miatt.
Az idei világnap szlogenje: „Együtt – partnerként”. Ezzel a jelmondattal a szervezők arra szeretnék biztatni a szellemi hanyatlással élő (demens) személyeket és gondozóikat is, hogy a jobb egészségügyi ellátás érdekében törekedjenek az orvosokkal, a nővérekkel és minden olyan szakemberrel való jó viszony kialakítására, akik a beteg ellátásában részt vesznek.
A felek közti harmonikus kapcsolat azért is fontos, mert a demencia krónikus állapot. A rendszeres, jól előkészített vizsgálatok elősegítik a lehető legmagasabb szintű orvosi ellátást.
A memóriazavart az emlékezési problémák mellett – többek között – a csökkenő nyelvi kifejezőkészség, idő- és térbeli tájékozódási nehézségek, valamint a kedélyállapot-változás jellemzi. A rehabilitáció, agytorna és a gyógyszeres kezelés lehetővé teszi a folyamat lassítását, az emberhez méltó életet.
Kérjük egyházunk lelkészeit és gyülekezeti tagjait, hogy imádságaikban emlékezzenek meg a harmadik Alzheimer-világnapról, valamint az érintett betegekről és hozzátartozóikról is.
Bővebb felvilágosítást a Hungarian Alzheimer Society – Feledékeny (Alzheimer-kórral és más emlékezetzavarral élő) Emberek Hozzátartozóinak Társaságán keresztül kaphatnak az érdeklődők (levélcím: 1122 Budapest, Csaba u. 7/a; tel.: 214-1022; internetcím: www.tar.hu/alzheimer).
Gazdag Zsuzsanna
::Nyomtatható változat::
|