Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 45
- Pirmin, az alemannok apostola
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Pirmin, az alemannok apostola
A Fekete-erdőben, illetőleg az Al-Duna és a Rajna közti területeken megtelepedett alemannok vezetői Klodvig frank király felettük aratott győzelmét követően, a 7-8. században kezdtek megkeresztelkedni. Kereszténnyé térítésükben nagy szerepet játszottak az ír-skót szerzetes-misszionáriusok, akik közül a leghíresebb az ifjabb Kolumbán volt (†615). Jó egy századdal később Reichenaui Pirmin püspök folytatta közöttük elszántan a térítést.
Reichenaui Pirmin születésének időpontjáról és helyéről biztosat nem tudunk, de nagy valószínűséggel nyugati gót származású volt. Számos kolostor – mint például a murbachi és a reichenaui – alapítása fűződik nevéhez. Reichenau – Tihanyhoz hasonlóan – egy félsziget a Boden-tó nyugati partvidékén, Konstanztól nem messze. Az itteni kolostor évszázadokon keresztül meghatározó szerepet töltött be a tudományok művelésében.
Pirmin 727-ben elhagyta a félszigetet, és újra a térítő munkának szentelte életét. További kolostorokat alapított, és a már meglévőkben reformokat vezetett be. Kolumbán igen szigorú reguláját (Utasítások) Benedek regulájával ötvözte (Regula mixta). Szolgálatával nagyban hozzájárult a térség viszonyainak javulásához.
Művei közül sajnos csak egy maradt fenn. Nevéhez fűződik azonban az Apostoli hitvallás mai formájával minden részletében megegyező szöveg (egyik) első írott változata (a másik a szintén 8. századi Bobbio-kódexben maradt fenn). A fáradhatatlan vándorpüspököt 1250 évvel ezelőtt, 753. november 3-án szólította magához a Mindenható.
Blázy Árpád
::Nyomtatható változat::
|