Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 45
- Harmonia Sacra 2003
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Harmonia Sacra 2003
Második évtizedébe lépett a két testvérváros, Észak- és Dél-Komárom nagy egyházi rendezvénysorozata, a Harmonia Sacra Danubiana. Több száz énekes, zenész és az egyházművészet iránt érdeklődő találkozott ismét, hogy rohanó világunkban felhívja a figyelmet az állandó értékekre, az isteni ihletésű igényes emberi alkotásokra, a szakrális művészet létjogosultságára.
Az október 18. és 31. között tartott bőséges programkínálatból e helyütt természetesen csak néhányat van módunk kiemelni.
„Élő egyházművészetünk” címmel konferencia keretében vitattuk meg az istentisztelet és a liturgikus tér évezredes hagyományokból táplálkozó kapcsolatát, és elemeztük a különféle építészeti megoldásokat. Az evangélikus egyházban mindig egészséges mértékben éltek a művészetek adta lehetőségekkel. A konferencia bevezető előadásában Szabó Lajos, az Evangélikus Hittudományi Egyetem rektora a lutheri szemlélet alapján vázolta a teológia és a művészetek kapcsolatát. Holnapy Dénes Márton zsámbéki plébános-építész már kifejezetten a liturgikus térről, annak megoldási lehetőségeiről beszélt gazdagon illusztrált előadásában. Trajtler Gábor orgonaművész pedig az ének, az orgonazene és a liturgia, illetőleg az orgona és a liturgikus tér, a templom kapcsolatát taglalta.
A Szlovákiai Református Egyház püspöke – Erdélyi Géza – egyetemi diplomamunkáját a templomépítészetből írta. Beszámolójában elsősorban a Felvidék református templomairól, berendezéseiről beszélt. Nagy Tamás Ybl-díjas építész ismerős az Evangélikus Élet olvasói előtt is. Szép vallomását nemrég olvashattuk a Liurgikus sarok című rovatban – a szervezők ennek kapcsán hívták meg őt Komáromba. Vetített képes előadásában az általa tervezett dunaújvárosi templomot mutatta be – a gondolat születésétől a megépült istenhajlék legapróbb részletéig. Prezentációjában a készülő tatabányai evangélikus templom terveire is kitért. A többdimenziós látványtervek kellően érzékeltetik, hogy jelentős városképi „elem”, ugyanakkor igazi „imádság háza” épül majd ott.
A fesztivál másik rangos eseménye a három történelmi egyház felsőfokú intézményeinek élén álló tanárok, illetve az ezekben tanuló diákok találkozója volt. Az ökumenikus kerekasztal-beszélgetésre a Kálvin János Teológiai Akadémia könyvtártermében került sor. Szabó Lajos, a budapesti Evangélikus Hittudományi Egyetem rektora, Sulyok Elemér, a pannonhalmi Szent Gellért Hittudományi Főiskola igazgatója és – házigazdaként – Molnár János, a Kálvin János Teológiai Akadémia dékánja igazi ökumenéről tett tanúbizonyságot. Szinte csodálattal kiálthattunk fel – sokkal több: a lényeg az, ami összeköt minket!
Külön ki kell emelni a Szent András-templomban mintegy 250 énekes részvételével bemutatott ünnepi misét, s ezen belül – az mtv evangélikus egyházi műsorából felfedezett – Creative Tuba Quartet liturgikus hangvételű játékát.
A Harmonia Sacra Danubiana egyházzenei-egyházművészeti fesztivál a hagyományok szerint október 31-én – a reformációi istentiszteletek sorával – zárul. A szlovákiai városrész, Észak-Komárom református templomában többszörösen ünnep volt ez a nap, hiszen a műemléki felújítás után az úrvacsorai asztalra ismét felkerült az 1783-ból származó, gyönyörűen hímzett, hatalmas úrvacsorai terítő. Az ünnepi istentiszteleten a soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus (Gimnázium) Líceum 52 fős énekkara hatalmas erővel zengte Szokolay Sándor művét, amely talán az egész rendezvénysorozat mottója is lehetne: „Áldjuk Isten nagy kegyelmét!”
stu
::Nyomtatható változat::
|