Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 45 - Interaktív EvÉlet az interneten

Interaktív EvÉlet az interneten

Új ruhában lapunk online platformja

Csaknem egy éve olvasható az Evangélikus Élet a világhálón. Az eltelt idő lehetőséget ad a tapasztalatok értékelésére és új távlatok megrajzolására. Hetilapunk online-változatának eredeti célja a szélesebb nyilvánosság megszólítása volt, nyitás mindazok felé, akiket nem érhetünk el a templomi és előfizetői terjesztés során – a külföldön élők és a kevésbé aktív templomlátogató evangélikusok felé. Az eltelt egy év alatt az EvÉlet Online-t csaknem 44 ezren látogatták meg, és több mint 165 000 cikket olvastak el.

Ezen túl az internetes változat terjedelmének korlátlansága lehetővé tette a nyomtatott lapból esetleg kimaradó értékes és aktuális cikkek megjelentetését, amellyel a 2002. karácsonyi szám kapcsán élt is a szerkesztőség.

Az eredeti célok közül mindeddig (technikai okokból) nem válhatott valóra a világháló kínálta legnagyobb lehetőség: az interaktivitás, vagyis a párbeszéd, a hozzászólás lehetősége. Ezen szeretnénk változtatni legfrissebb fejlesztésünkkel, mely lehetővé teszi, hogy az olvasók az interneten az Evangélikus Élet bármely cikkéhez hozzászólhassanak! Lehetnek ezek akár a legutóbbi lapszám cikkei, akár egy tavalyi számban közölt írások, mindenki hozzáfűzheti kritikai megjegyzését, kiegészítését egy cikkhez, tudósításhoz, amennyiben megadja nevét és e-mail címét. Egy-egy íráshoz természetesen többen is hozzászólhatnak (nincsenek terjedelmi korlátok sem), ezzel hosszú viták is kialakulhatnak egy-egy érdekes témáról.

A hozzászólások – az újság cikkeihez hasonlóan – nyilvánosak, bárki számára olvashatóak. Természetesen nemcsak „dísznek” kerülnek az internetre, hanem a szerkesztőség is folyamatosan követni fogja a visszajelzéseket, kritikákat és észrevételeket. Ezeken keresztül lapunk olvasói befolyásolhatják a nyomtatott újság tartalmát is, hiszen a szerkesztők figyelembe veszik az olvasói jelzéseket. Sőt arra is sor kerülhet, hogy egy-egy igazán érdekes téma világhálós vitaanyagát leközölje a nyomtatott kiadás, ilyen módon teljes „visszacsatolást” biztosítva az internettel nem rendelkező olvasók felé.

Mindezzel az Evangélikus Élet végre valóban kettős platformú orgánummá vált: a nyomtatott és az internetes kiadás szerteágazó lehetőségei kiegészítik egymást, és összekapcsolódnak. Szeretnénk bátorítani lapunk olvasóit, hogy használják ki az új lehetőségeket, reagáljanak cikkeinkre az interneten, vitassák meg az érdekes témákat! Formáljuk közösen az újság tartalmát, váljon mindannyiunk közös ügyévé az Evangélikus Élet szerkesztése!

Az EvÉlet Online új ruhája

Interaktivitásán túl lapunk internetes „kiadásának” még egy újdonságáról szeretnénk beszámolni: átalakult az online-változat megjelenése, „új ruhába öltözött” a világhálós kiadás! Eredetileg csak kísérleti megjelenéssel indítottuk útjára, mostanra azonban elkészült a hozzáértő grafikus által tervezett „dizájn” is. Az új grafikához hasonló szerkezetben szeretnénk elindítani az egyházkerületi honlapokat, és karácsonyig elkészül egyházunk központi holnapjának, az Evangélikus Portálnak (www.evangelikus.hu illetve www.lutheran.hu) a megújult változata is. Ennek egyik fontos újdonsága éppen abban áll majd, hogy minden héten egy-egy kiválasztott friss EvÉlet-cikk jelenik meg egyházunk site-jának kezdőoldalán.

Bogdányi Gábor, Internet Munkacsoport

Az imádkozó ember
Sír vagy gödör?
Istenfélelem