Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 1
- Templomszentelés Budaörsön
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Templomszentelés Budaörsön
| Budaörsi evangélikus templom |
A kicsiny, szórványhelyzetben lévő, éledező gyülekezetek számára példát mutathat a budaörsi gyülekezet „élettörténete”. Sokak évtizedeken át tartó, lankadatlan, hitből fakadó csendes imádsága talált meghallgatásra ugyanis akkor, amikor a hívek 2003. december 21-én délelőtt Budaörs főutcájáról beléphettek a város első evangélikus templomába.
A budaörsi gyülekezet története az 1940-es évek végére nyúlik vissza. Abban az időben a hat-hét ezres, többségében sváb katolikusok lakta faluból mindössze 10 család vallotta magát evangélikusnak. A hívek saját parókus lelkészre ekkor még nem gondolhattak. Egészen a 90-es évek közepéig az istentiszteleti szolgálatot a szomszédos Budafok mindenkori lelkésze látta el kéthetente a református gyülekezet templomában. Ezeknek az alkalmaknak legfeljebb hat-nyolc résztvevője volt. A 60–70-es években az egyre gyarapodó településen a gyülekezet is növekedésnek indult, bár az istentisztelet látogatóinak száma csupán néhány testvérrel egészült ki. A 80-as évek elejétől – Rőzse István, majd Solymár Gábor szolgálati ideje alatt – azonban már hetente tartottak istentiszteletet.
A 90-es évek hajnalán a közösség – jelezve templomépítési szándékát – egy üres telket kapott az önkormányzattól. A lakótelepi környezetben letett alapkőre azonban nem épültek falak. A pénzügyi nehézségek – ezen az eredeti helyen – nem tették lehetővé a templom felépítését; 1999-ben viszont a gyülekezet kapott egy épületet abból a célból, hogy istentiszteleti helyet és parókiát alakítson ki benne. Szintén ebben az évben jutott szolgálati lakáshoz a (katolikus templomban) beiktatott lelkész, Endreffy Géza és családja. Az állandó lelkészi jelenlétnek és a lelkes gyülekezeti munkatársak szolgálatának köszönhetően a gyülekezet mind hitben, mind létszámában gyorsan gyarapodott, így újra meg újra felmerült a templomépítés igénye. A munkálatok megkezdésének közvetlen oka tehát a „kinőtt” gyülekezeti terem volt. A pályázati kiírást Krähling János, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem docense nyerte el, akinek tervei alapján 2003 tavaszán el is kezdődött Isten házának építése. A templom kilenc hónap alatt „született meg”.
Az ünnepség a régi istentiszteleti helyszínen kezdődött, ahol Endreffy Géza rövid igei gondolatokkal, a hálaadás szavával bocsátotta útjára az új templomba vonuló híveket. Isten házának zárt ajtaja előtt a három lelkész; D. Szebik Imre, az Északi egyházkerület püspöke, Bence Imre, a Budai Egyházmegye egy héttel korábban beiktatott esperese és Endreffy Géza, a budaörsi gyülekezet nyolc éve szolgáló fiatal lelkésze állt meg. A Budaörs főutcáján „Jer, dicsérjük Isten”-t éneklő, mintegy 300 lelket számláló gyülekezet – az ünnepélyes kulcsátadás és kapunyitás után – orgonamuzsika hangjaira foglalhatta el helyét új otthonában.
A templomszentelés igehirdetési szolgálatát Szebik Imre végezte, a liturgiában Bence Imre működött közre.
Az istentiszteletet követő ünnepi közgyűlést dr. Garádi Péter vezette. Az egyházközség felügyelője azokról a gyülekezeti „példaképekről” szólt, akiknek élete és templom iránti reménysége, állhatatos imádsága erőt és kitartást adott.
Megtisztelte jelenlétével az alkalmat, és köszöntötte az ünneplő gyülekezetet Gulyás Kálmán államtitkár, illetőleg Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere is.
Horváth-Hegyi Olivér
Regionális hozzárendelés:
Budaörsi Evangélikus Egyházközség
::Nyomtatható változat::
|