EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 1 - "Egy az Isten, egy a Krisztus"

Keresztutak

Hozzászólás a cikkhez

"Egy az Isten, egy a Krisztus"

Kerekasztal-beszélgetés az ökumenéről

Beszélgetés közben
Lényegében mi is az ökumené? Mit jelent ez a szó, és mit gondolnak róla az emberek? Ezeket a kérdéseket sokan feltették már, és sokan sokféleképpen válaszoltak rájuk, ám ez a szó mindenkinek mást jelent, és máshogyan éli meg a hétköznapjaiban, saját felekezetében. Ezért megkértük néhány diáktársunkat, mondják el, hogy nekik – mint a Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum) és Kollégium tanulóinak – mi a véleményük az ökumenéről. Beszélgetésünk résztvevői különféle felekezetekhez tartoznak: Weltler Gábor (12. évfolyamos) evangélikus, Varga Tamás (11. évfolyamos) evangélikus, Patocskai Judit (11. évfolyamos) katolikus, Horváth Csilla (12. évfolyamos) katolikus és Katona Katalin (12. évfolyamos) református.

*– Mit tudtok az ökumenéről?*

Gábor: Az ökumené eredetileg katolikus mozgalomként indult, melynek célja az egyházak egyesítése volt. Az idő múlásával ez megváltozott. Mára nem az egyházak integrálásáról, hanem a felekezetek barátkozásáról, közeledéséről van szó. Napjainkban már nem a felekezet szerinti hovatartozás alapján válogatja meg az ember a barátait, hanem aszerint, hogy jó ember-e vagy sem.

Csilla: Az ökumené lényege eredetileg az volt, hogy a latin és a görög egyház tanításait összeegyeztesse. Jelenleg nem csupán keresztény felekezetekről és tanaik egyeztetéséről, hanem egyszerűen toleranciáról, tiszteletről van szó. Már nem jellemző az a törekvés, hogy a különböző egyházak tételeit a katolikushoz igazítsák.

*– Ti ezt hogyan élitek meg?*

Tamás: Nyáron, Óbudaváron egyetlen evangélikusként vettem részt egy családi héten, ahol találkoztam egy fiatal kántorral, aki azt mondta: nem a különbségeken kell veszekedni, hanem a közös dolgokat kell erősíteni.

Csilla: Tulajdonképpen egy az Isten, egy a Krisztus. Ebben megegyezünk.

Gábor: Az, hogy ki hogyan éli meg ezt az istentiszteletein, szertartásain, nem számít.

Judit: Ti, protestánsok is abban az Istenben hisztek, mint mi, katolikusok, ezért kell összefognunk. Akkor lenne láthatóbb az ökumené, ha az úrvacsoravételt is meg tudnánk közösen oldani.

*– Véleményetek szerint hogyan nyilvánul meg az ökumené iskolánkban?*

Csilla: Minden héten más-más felekezetű lelkész tartja a hétfő reggeli áhítatot.

Tamás: Voltak ökumenikus hittanóráink is. Az evangélikusokhoz a katolikus, a katolikusokhoz pedig az evangélikus hittantanár ment be órát tartani.

Csilla: A csendesnapok is többnyire az ökumené jegyében zajlanak. Az iskolai életben ez kevésbé nyilvánul meg, kivéve, ha hivatalosan is meghirdetünk egy alkalmat erre (gyertyagyújtás, közös istentiszteletek).

Gábor: Szerintem a hétköznapokon a vallási kérdések nem túl gyakran kerülnek elő. Az emberek nem beszélgetnek róluk spontán. Például egy baráti társaság ritkán választja fő témájának az aznapi prédikációt, amennyiben az úgymond „hagyományosan” zajlott.

Csilla: Valószínűleg azért nem beszélnek róla, mert nem is tudnának. Másrészt ez a „hallgatás” jó is, mert így nem kerekedik vita.

Tamás: Mellesleg az iskolában megnyilvánuló ökumené egyik legnevezetesebb momentuma a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumnak a líceumban látható emléktáblája, mely a két iskola közti évek óta tartó barátságot szimbolizálja.

*– Próbáltatok már meggyőzni egy másik felekezethez tartozót a saját nézeteitekről?*

Gábor: Nincs értelme, felesleges.

Csilla: Képzeld el azt, hogy te állsz az egyik oldalon, én meg a másikon. Ha mi jóban vagyunk, kezet fogunk egymással, és közelebb húzzuk egymáshoz a két oldalt. Azonban ha te áthúzol magad mellé, a túloldalon nem lesz senki, akivel kezet foghatnál. Ezért nincs értelme.

*– Mit szólnátok ahhoz, ha a bejárat fölötti táblán lévő evangélikus feliratot ökumenikusra cserélnénk?*

Csilla: Legyen úgy!

Gábor: Az iskola egyértelműen ökumenikus szellemben működik, igaz, szám szerint a katolikus diákok vannak többségben.

Judit: A felvételik is az ökumené jegyében zajlanak. Ha egy katolikus jelentkező jobb eredményt ér el evangélikus társainál, akkor őt veszik fel, azonos pontszám esetén pedig az evangélikust. Tekintettel arra, hogy gimnáziumunk evangélikus, ez teljes mértékben érthető.

Kata: Az iskola már szinte csak nevében evangélikus, abban is talán csak azért, mert a Magyarországi Evangélikus Egyház támogatásában részesül.

Csilla: De miért az evangélikus egyház támogatja? Mert evangélikus az iskola. Ha ökumenikus lenne a gimnázium, akkor fordulhatnánk a többi egyházhoz is. Úgy mindenkinek érdeke lenne a lehető legjobbat kihozni belőle.

Kata: Ez lenne Magyarországon az első nevében és szellemiségében is ökumenikus gimnázium. Elméletileg ez az ötlet megvalósítható lenne, ha nem egy ilyen nagy múltra visszatekintő evangélikus intézményről lenne szó. Persze sok negatív viszszajelzést is kapna a terv, és a gyakorlati kivitelezés is viták sorozatát eredményezné.

Csilla: Lehetne új EGOT-ot (az EGOT az evangélikus gimnáziumok országos találkozója – a szerk.) tartani ÖGOT néven, ahol az ökumenikus gimnáziumok diákjai mérettetnének meg.

Gábor: Ha ez megvalósulna, akkor új ökumenikus címert is kellene kreálni. Ezen egy szivárvány vagy inkább egy hal szerepelhetne. Ez utóbbi talán jobban mutatna a tábla fölött…

*– Meglepett-e benneteket az, hogy felkérést kaptatok egy ilyen jellegű beszélgetésre?*

Tamás: Igen, meglepő volt, hiszen ahogy az korábban már elhangzott, a közéletben manapság kevés szó esik a vallásról és az ökumenéről.

Csilla: Azt gondolom, mindenkinek a saját lelkiismeretére bízzák, hogy mennyire csinál abból presztízskérdést, hogy ő milyen vallású, hogy mennyire érdekli az ökumené. Éppen ezért még soha nem kérdezte meg senki, hogy mi ezt hogyan éljük meg.

Gábor: És szerintem nem is fogja ezután sem.

Kata: Aki van olyan szinten, hogy ezt el tudja dönteni, az úgyis gondolkodik rajta, aki pedig magát a szót sem érti, azt fölösleges megkérdezni.

A jó hangulatú és tanulságos beszélgetést egy igével zártuk: „Egy a test, és egy a Lélek, aminthogy egy reménységre kaptatok elhívást is: egy az Úr, egy a hit, egy a keresztség, egy az Istene és Atyja mindeneknek, ő van mindenek felett és mindenek által és mindenekben.” (Ef 4,4–5)

Reif Noémi és Katona Katalin (12. évfolyamos licisták)

Regionális hozzárendelés: Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium és Kollégium


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
ÚJ NAP - ÚJ KEGYELEM
Liturgikus sarok
Igényesség és felkészülés
Élő víz
Tiszta szív
Kegyelmi idő
Az örömhír terjedése folytatódik!
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Templomszentelés Budaörsön
Új évre indító
50 éves a nyíregyházi kistemplom
A Mindentudás Egyetemén - a legnagyobb titokról
Keresztutak
Ökumenikus imahét 2004
Protestáns egyházak uniója
Tihanyi kalendárium 2004
A zsidó kultúra lexikona
Kínai "falak"
Ateista csehek
"Egy az Isten, egy a Krisztus"
Nemzedékek kapcsolata a gyülekezetben
Magyarnak maradni Erdélyben
Hospice-szemléletű ellátás az idősgondozásban
Evangélikusok
Uram, újítsd meg egyházadat!
Új liturgia
Peregrinus diákok Tübingenben
Füredi hálaadás
e-világ
Hulladékgyűjtő szigetek Budapesten
Keresztény szemmel
A lepkegyűjtő és a szeretet
A Jónás jele
evél&levél
"...ami kijön a szájból..."
Közlemények, nyilatkozatok
EvÉlet - LELKI SEGÉLY
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
A testté lett Krisztus
Időmozaikok
Újszövetség - új formában
A vasárnap igéje
Újévi program: rágalmazás és ítélkezés helyett alázat
Jézus a világosság
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2004 1 "Egy az Isten, egy a Krisztus"

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster