Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 1 - 50 éves a nyíregyházi kistemplom

50 éves a nyíregyházi kistemplom

„1953. december 20-án, verőfényes hideg téli napon nagy ünneplő gyülekezet gyűlt össze a Szegényház téri kistemplom művészi érzékkel kiképzett oszlopos kapubejárata előtt. Pontosan 9 órakor D. dr. Vető Lajos püspök – Csákó Gyula püspöki titkár, Megyer Lajos hajdú-szabolcsi esperes, Rőzse István, Joób Olivér, Balczó András nyíregyházi lelkészek és Labossa Lajos nyugalmazott vallástanár kíséretében – a templom bejáratához érkezett, ahol őt Balczár István egyházfelügyelő fogadta, s átadva neki a templom kulcsát, felkérte a templom felszentelésére.” Ezeket a mondatokat az ötvenéves jegyzőkönyv megsárgult lapjairól idézte advent negyedik vasárnapján a mai Széna téren álló kistemplomban tartott ünnepi hálaadó istentisztelet kezdetén Labossa Péter nyíregyházi igazgató lelkész, aki egyben ennek a körzetnek a parókusa is.

A fél évszázados évfordulóra a gyülekezeti tagok áldozatkészségéből belülről teljesen megújított kistemplomban Bozorády Zoltán esperes, püspökhelyettes szólt a vasárnap epistolai igéje, Fil 4,4–7 alapján az Úrban való örömről. A hívő élet legnagyobb adománya, hogy Isten békessége mindenkor megőriz a Krisztus Jézusban. Erre utal a jelenlegi oltárkép: a habok között süllyedő Pétert felemeli és megtartja Jézus. Az ötvenéves kistemplomi gyülekezethez is szólt az adventi biztatás: „Örüljetek az Úrban mindenkor!”

A 250 éves egyházközség köszöntését Demcsákné Balczó Ildikó összgyülekezeti másodfelügyelő tolmácsolta: „Hadd teljünk be házad javaival, templomod szentségével!” (Zsolt 65,5).

Endreffy Zsolt körzeti felügyelő megköszönte a templom felújításában részt vevők szívvel-lélekkel végzett kétkezi munkáját és adományaikat. Megyer Lajosné – aki annak idején jelen lehetett a templom szentelésén – arról emlékezett meg, hogy az építkezés kezdeményezője Turóczy Zoltán püspök volt. Ő bölcsen azt javasolta, hogy az itt működő iskola épületét mentsék meg az államosítástól, ezért javasolta a helyiségek gyülekezeti teremmé való átalakítását. Ennek eredményeként szentelhették fel ötven éve a nyíregyházi evangélikusok „kis templomát” a 100. zsoltár igéivel: „Szolgáljatok az Úrnak örömmel, vigadozva járuljatok színe elé! (…) Mert jó az Úr, örökké tart szeretete, és hűsége nemzedékről nemzedékre.”

–i –s

Regionális hozzárendelés: Nyíregyházi Evangélikus Egyházközség

ÚJ NAP - ÚJ KEGYELEM
Liturgikus sarok
Igényesség és felkészülés
Tiszta szív
Kegyelmi idő
Az örömhír terjedése folytatódik!
Templomszentelés Budaörsön
Új évre indító
50 éves a nyíregyházi kistemplom
A Mindentudás Egyetemén - a legnagyobb titokról
Ökumenikus imahét 2004
Protestáns egyházak uniója
Tihanyi kalendárium 2004
A zsidó kultúra lexikona
Kínai "falak"
Ateista csehek
"Egy az Isten, egy a Krisztus"
Nemzedékek kapcsolata a gyülekezetben
Magyarnak maradni Erdélyben
Hospice-szemléletű ellátás az idősgondozásban
Uram, újítsd meg egyházadat!
Új liturgia
Peregrinus diákok Tübingenben
Füredi hálaadás
Hulladékgyűjtő szigetek Budapesten