Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 1
- Hulladékgyűjtő szigetek Budapesten
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Hulladékgyűjtő szigetek Budapesten
| Hulladékgyűjtők |
Új év – ilyenkor valahogy mindig könnyebbnek tűnik valami újat kezdeni. Lehetőségünk nyílik erre életünk környezettudatosabbá formálásában is, ugyanis a főpolgármesteri kabinet döntése értelmében 2003 végén az úgynevezett hulladékgyűjtő szigetek kialakításával Budapesten is megkezdték a szelektív hulladékgyűjtési rendszer kiépítését, amely számos vidéki településen már működik. Nagyon fontos feladatról van szó, hiszen mindennapi életünk során, otthonunkban és a munkahelyen talán a leginkább szembeötlő probléma a keletkező hulladék mennyisége és kezelése. Természetesen mindez akkor nyeri el jelentőségét, ha mi magunk is használatba vesszük a szigeteken felállított konténereket.
Az uniós jogharmonizáció keretében elfogadott hulladékgazdálkodási törvény 2001. január 1-jén lépett életbe. A törvény a vonatkozó önkormányzati jogszabályok felülvizsgálatára és a hulladékgazdálkodás hosszabb távú tervezésére kötelezi az önkormányzatokat. A törvény hangsúlyozza a hulladékok keletkezésének visszaszorítását, a hulladékmennyiség csökkentését, a hulladék megfelelő hasznosítását, illetve ártalmatlanítását. A hulladékkezelési tevékenység kötelezően megszervezendő közszolgáltatás, melynek során az önkormányzatoknak a szelektív hulladékgyűjtést is fel kell vállalniuk. A hulladékgazdálkodásról szóló törvény kiemelten kezeli a hulladékok hasznosítását, és ennek elősegítésére szorgalmazza a szelektív gyűjtés elterjesztését. Ennek egyik eszköze az úgynevezett hulladékgyűjtő sziget, mely a közterületen mindig a lakosság rendelkezésére áll, és többféle hulladék szelektív befogadására alkalmas.
A gyűjtősziget funkciói: a lakosság által odahordott, újrahasznosítható hulladékféleségek elkülönített, akadálytalan és időben folyamatos gyűjtési lehetőségének biztosítása, az elkülönítetten gyűjtött hulladékféleségek közegészségügyi és környezetvédelmi szempontból kifogástalan módon történő, rövid idejű, átmeneti tárolása.
A gyűjtőszigetek edényei olyan hulladékfajták gyűjtésére szolgálnak, amelyek a háztartásokban gyakoriak, könynyen elkülöníthetők és szállíthatók, hazai hasznosításuk megoldható. Ezek lényegében csomagolóanyagok: papírok, műanyag palackok és fóliák, fehér és színes üvegek, fém italos dobozok.
Mindezidáig a fővárosban nem volt ilyen jellegű próbálkozás. Az első ütemben kialakítandó 100 db hulladékgyűjtő szigeten évente 2000-2500 tonna (!) újrahasznosítható hulladék szelektív gyűjtése várható. A hulladékgyűjtő szigetek kialakítására fővárosi és kerületi tulajdonban lévő nagy forgalmú közterületek (lakókörzetek terei, utcakiszögellések, kereskedelmi és bevásárlóközpontok parkolói, parkolóterületek, nagy forgalmú köz- és szolgáltató intézmények előtti területek, parkosított zöldfelületek meghatározott részei stb.) alkalmasak. Egy-egy sziget begyűjtési vonzáskörzete körülbelül 250-300 m, így a főváros teljes lefedésére hosszú távon mintegy 2000 sziget létesítése szükséges. A teljes programot 2002–2008 között célszerű megvalósítani, három ütemben, az egyes ütemek közötti elemző értékelések beiktatásával.
Az első 100 hulladékgyűjtő sziget a főváros kerületeiben közel egy időben „áll üzembe”, egységes kialakítással és színezéssel. A hulladékgyűjtő szigetek üzemeltetésén alapuló szelektív gyűjtési rendszer része az utóválogató mű működtetése, ahol arról gondoskodnak, hogy az edényekben összegyűjtött hulladék a hasznosítókhoz történő továbbításra alkalmas tisztaságú legyen.
Jelentős feladat a lakosság tájékoztatása. E nélkül nem képzelhető el a cselekvő közreműködés. Az általános környezetvédelmi célok mellett világosan be kell mutatni azt is, hogy a gyűjtőszigetek rendeltetésszerű használata érdemben csökkenti a lakosok saját szilárd hulladékát és ezzel arányosan a fizetendő díjat is. Az üzemeltetés a meglévő települési szilárdhulladék-gyűjtési rendszerhez kapcsolódik, így azt az adott település regionális hulladékkezelő vállalata végezi. A hulladékgyűjtő szigetek pontos helyei megtalálhatók a www.fkf.hu címen.
Összeállította: Jerabek-Cserepes Csilla
::Nyomtatható változat::
|