Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 16 - Törvénnyel védett szekták

Törvénnyel védett szekták

A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) szerint túlzottan liberális és megengedő a Magyarországon hatályban lévő egyházügyi törvény. Az NBH évkönyvéből az is kiderül, hogy egy multinacionális vállalkozásként működő vallási mozgalom tagjai politikai döntéshozói testületekbe akarnak beépülni.

Más európai államokhoz képest az egyházak és vallási közösségek alapítását szabályozó hazai törvény jóval megengedőbb - hívja fel a figyelmet a társadalomra veszélyes vallási mozgalmak bemutatásakor az NBH. Az évkönyv szerint már a kilencvenes évek elejétől érkeztek bejelentések olyan, vallási alapon álló szervezetekről, amelyek működésük során szabadságjogokat és etikai normákat sértő módszerek segítségével próbálnak bekerülni a fontosabb állami intézményekbe.

Az elemzés alapján egy szervezet "felépítése totalitárius, anyagilag és mentálisan kizsákmányolja tagjait, vallási jellegén túlmutatva multinacionális vállalkozásként működik". Az NBH szerint a társaság legdinamikusabban terjeszkedő területe a gazdasági pozícióépítés, és igen fontos számukra a politikai döntéshozói testületekbe való bejutás. Ennek érdekében agresszív propaganda- és lobbitevékenységet folytatnak, valamint olyan vezetőket, politikusokat céloznak meg, akik pozíciójuknál fogva segítséget nyújthatnak érdekeik megvalósításában - olvasható a kiadványban. A vallási mozgalom kihasználva a liberális egyházügyi törvényt számos olyan tevékenységet folytat, amelyhez nem rendelkezik az előírt szakképzettséggel, "szolgáltatásai" során esetenként súlyos trauma, mentális egészségkárosodás érheti a beszervezett egyént. A hivatal úgy véli: jogsértő módon vezetnek nyilvántartást tagjaikról, illetve a velük kapcsolatba kerülő személyekről. A szolgáltatásokból származó bevételeiket adományként tüntetik fel, ami adó- és pénzügyi visszaélésekre utal.

Az NBH évkönyvében szereplő vallási szervezet a Magyar Nemzet információja szerint a Magyarországi Szcientológia Egyház. Ez a szekta ingyenes tesztjeinek kitöltése után tanfolyamokat kínál a gyanútlan érdeklődőknek, amelyek ára néhány ezer forinttól több tízezer forintig terjed. A szcientológusok által kívánatosnak tartott, úgynevezett clear (tiszta) állapothoz azonban több, egymásra épülő tanfolyamon keresztül vezet az út, így az, aki mindegyiken részt kíván venni, több százezer forintot - nemritkán akár milliós nagyságrendű összeget is - fizethet a szervezőknek.

A szcientológusok Los Angeles-i nemzetközi központjában az önkénteslelkész-programot tavaly májustól világméretű mozgalommá kezdték fejleszteni, hazánkat pedig a szervezet közép-európai központjának jelölték ki.

MTI

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Visszatérés és megújulás
Cipőnyi hit
Tanácskozott a missziói bizottság
Nagypéntek a Budavárban
Az eklézsiának szüntelenül újulnia kell!
Nagypéntektől húsvétig I.
Nagypéntektől húsvétig II.
Nagypéntektől húsvétig III.
Búcsúztató