Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 16
- Megalakult a Prúsz, a Protestáns Újságírók Szövetsége
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Megalakult a Prúsz, a Protestáns Újságírók Szövetsége
Bejegyzés alatt álló székhelyén, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa székházában április 7-én tartott alakuló közgyűlésen immár hivatalosan is létrejött a Protestáns Újságírók Szövetsége (Prúsz). Az egyházi és világi médiumoknál dolgozó újságírókat, televíziósokat és rádiósokat tömörítő közhasznú egyesület elsődleges célja az, hogy a protestáns értékeket képviselje a médiában, illetve a közéletben.
Az írott és az elektronikus sajtó területén dolgozó reformátusok, evangélikusok, baptisták és metodisták először február 5-én, a protestáns újságírók és médiamunkások első találkozóján adtak randevút egymásnak. A résztvevők - miután szándéknyilatkozatot tettek a Protestáns Újságírók Szövetsége létrehozása mellett - egy felekezetközi újságírócsoportot bíztak meg a Prúsz megalakításának előkészítésével.
Úrnak szolgái mindnyájan
Április 7-én érkezett el az ideje annak, hogy a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) székházában - szakmai fórummal egybekötött alakuló közgyűlés keretében - létrejöhessen a Protestáns Újságírók Szövetsége. Az összegyűlt rádiósok, televíziósok és tollforgatók elsőként Háló Gyula áhítatát hallgathatták meg. A baptista lelkész - aki egyben egyháza Békehírnök című hetilapjának felelős szerkesztője is - a Jelenések könyve néhány verse (1,1; 1,17-19) alapján tartott rövid igei elmélkedésében egyebek mellett azt hangsúlyozta, hogy a jelenlévők nemcsak újságírók, hanem Isten szolgái is, akik az Úrra figyelve élnek és dolgoznak, mindennapi munkájukhoz az ő útmutatását kérik.
Fénnyé válni
"Jobb, ha az ember meggyújt egy gyertyát, mint hogy a sötétséget szidja" - üdvözölte ezután a résztvevőket Novotny Zoltán sportújságíró, a Magyar Rádió vezető szerkesztője, név szerint is említve Gáncs Péter evangélikus, valamint dr. Márkus Mihály református püspököt, a MEÖT elnökét. A köszöntő szó gyanánt idézett kínai közmondást a Prúsz alapszabályát előkészítő bizottság elnöke nem csak frappáns bevezetőnek szánta. Segítségével szemléletesen rá is világított a Protestáns Újságírók Szövetsége lényegi céljára: a keresztény értékek és érdekek felvállalására, védelmére a világban, illetve a médiában.
A következőkben dr. Kocsis Márta ügyvéd, a Magyarországi Református Egyház zsinati jogtanácsosa vette át a szót. Az előzőleg megküldött alapszabály-tervezet áttekintése és megvitatása, apróbb javítások után a jelenlévők elfogadták a szervezet alapító okiratát, így hivatalosan és szabályszerűen megalakult a Protestáns Újságírók Szövetsége közhasznú egyesület.
A közgyűlés - titkos szavazással - megválasztotta a tisztségviselőket is, ügyelve arra, hogy a tagok között képviselve legyenek mind a világi, mind pedig az egyházi médiamunkások. A döntésnél igyekeztek figyelembe venni a felekezeti megoszlást is. Így a Protestáns Újságírók Szövetségének elnökévé Novotny Zoltánt, alelnökévé dr. Fabiny Tamást, hittudományi egyetemünk docensét, a Duna Tv vallási műsorainak szerkesztőjét, titkárává pedig Csoma Áront, a református egyház zsinati szóvivőjét választották.
A kilenctagú elnökségben helyet kapott Faggyas Sándor, a Heti Válasz rovatvezetője, Kulin Ferenc, a Kölcsey Intézet igazgatója, Lakatos Judit, a Metodista című lap főszerkesztője, Nagy Imre, a Magyar Televízió munkatársa, Szentesi Zöldi László, a Magyar Nemzet újságírója, valamint lapunk főszerkesztője, T. Pintér Károly is. A gazdasági bizottságban Bogdányi Gábor, az etikai bizottságban Gáncs Péter, az ellenőrző bizottságban pedig e sorok írója képviseli egyházunkat.
Megválasztását követően Novotny Zoltán a következőképpen összegezte terveit: "Örömhírt kell közölni a 21. századnak megfelelően." A Prúsz elnöke - aki az alapszabály szerint két évig tölti be tisztségét - hangsúlyozta: fontos, hogy a pozitív példák, értékek megjelenhessenek a médiában. Az egyesületnek ezért meg kell próbálnia elérni a világi lapok, médiumok munkatársait is. A szervezetnek távol kell tartania magát a pártpolitikától, a közügyekben viszont állást kell foglalnia. Novotny Zoltán végül annak a reményének adott hangot, hogy a tömörülés elősegítheti az egyházak közötti információáramlást, a falak lebontását és a hidak építését is.
Protestantizmus és média
Az alakuló közgyűlést színvonalas szakmai referátum, valamint a "Protestáns újságírók szerepe a médiában" címet viselő kerekasztal-beszélgetés tette színesebbé.
A Magyar Nemzet fiatal újságírója, Szentesi Zöldi László előadásában a protestantizmus és újságírás kapcsolatáról szólt. Mint kiemelte: a protestáns újságírás önmagában üres fogalom csupán, mely egyedül a protestáns értékek tudatos felvállalásával telhet meg tartalommal. A protestáns újságíró nem pusztán a híreket közvetíti, hanem munkájáért felelősséggel tartozik önmaga és Isten előtt. Nap mint nap fel kell tennie a kérdést: minden tőle telhetőt megtett-e ott, ahová az Úr állította? - mondta az előadó. (Szentesi Zöldi László referátumát a szomszédos hasábokon teljes terjedelmében közöljük - A szerk.)
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői - Dusicza Ferenc (RTL Klub), dr. Fabiny Tamás (Duna Tv), Faggyas Sándor (Heti Válasz), Nagy Lenke (Reformátusok Lapja), valamint Sükösd Miklós (Közép-európai Egyetem, CEU) - Nagy Imre moderátor vezetésével egyebek mellett azon gondolkodtak el, kiket és milyen eszközökkel érhet el az egyházi média, illetve milyen új feladatokkal és kihívásokkal szembesül ma egy protestáns újságíró a világi és egyházi médiamunkában.
Egy biztos: a Protestáns Újságírók Szövetsége a rendelkezésére álló eszközök segítségével az értékelvű újságírást igyekszik elősegíteni.
Gazdag Zsuzsanna
::Nyomtatható változat::
|