Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 16 - Holokauszt-emléknap lesz Csillaghegyen

Holokauszt-emléknap lesz Csillaghegyen

Van, amit soha nem lehet feledni. Az egyéni és a kollektív emlékezet egyik ilyen kitörölhetetlen része a holokauszt. A magyarországi zsidó és cigány áldozatok meghurcoltatásának hatvanadik évfordulója alkalmából a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, valamint a Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) egy pályázatot hirdetetett meg a témával kapcsolatos rendezvények, filmek, kiadványok, emlékművek támogatására. A 165 nyertes pályaműből négyet április 6-án sajtótájékoztató keretében mutattak be a csillaghegyi evangélikus gyülekezet templomában. A helyszín nem véletlen, ugyanis támogatásban részesült az egyházközség április 18-ai holokauszt-emléknapja is.

"A minisztérium és az NKA ezzel a pályázattal kifejezetten a kisközösségeknek kívánt lehetőséget teremteni arra, hogy különféle programokkal megemlékezhessenek a településükön élő zsidó, illetve cigány lakosságot ért veszteségekről" - mondta a sajtótájékoztatót megnyitó rövid felszólalásában dr. Harsányi László, az NKA elnöke. Tőle tudhattuk meg azt is, hogy az összesen százmillió forintos támogatásra több mint hetven helység pályázott eredményesen.

Ezt követően négy nyertes pályázó mutatkozhatott be. Donáth László lelkész a békásmegyeri gyülekezetben tartandó egész napos rendezvény programját ismertette a jelenlévőkkel. Az április 18-ai emléknap úrvacsorás istentisztelettel kezdődik, majd közös étkezéssel folytatódik, amelyen jellegzetes zsidó ételeket szolgálnak fel. Délután "Ellenségei minden embernek..." címmel kerekasztal-beszélgetést tartanak, melynek témája Csepregi Zoltánnak a Luther Kiadó gondozásában most megjelent, "Zsidómisszió, vérvád, hebraisztika" címet viselő munkája lesz. Az eszmecsere után Rozsos István operaénekes zsidó liturgikus dallamokat énekel. A nap vecsernyével zárul, melyen dr. Schweitzer József főrabbi szolgál.

"Megemlékezési szándékunk független attól, hogy azt támogatja-e valaki, vagy sem. Természetes, hogy nemcsak megörültünk ennek a lehetőségnek, hanem igyekeztünk élni is vele, ám az NKA anyagi segítsége nélkül is mindenképpen terveztünk egy, a vészkorszaknak emléket állító rendezvényt" - nyilatkozta lapunknak Donáth László. "Nem vagyok híve a protokolláris alkalmaknak - folytatta -, ne emlékezzünk meg valamiről csak azért, mert elvárják tőlünk, vagy azért, mert így illik. Valós emberi igény van a múlt bevallására, a személyes és közösségi bűnbánatra, az együttgondolkodásra, a kiengesztelődés élményére. Ennek beteljesülése azonban nem várható el állami rendezvényektől vagy hivatalos alkalmaktól" - mondta a gyülekezet lelkésze.

"Nem szabad elfelejtenünk mindazt, ami történt, de szükségünk van arra, hogy a történelmi tudat a személyes és a közösségi élmények által megtisztulhasson" - hangsúlyozta Donáth László, aki felhívta a figyelmet a pályázat másik evangélikus nyertesére, az Evangélikus Hittudományi Egyetemre is, amely a következő tanévben "Szemben az előítéletekkel" címmel holokausztszemináriumot rendez.

G. Zs.

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Visszatérés és megújulás
Cipőnyi hit
Tanácskozott a missziói bizottság
Nagypéntek a Budavárban
Az eklézsiának szüntelenül újulnia kell!
Nagypéntektől húsvétig I.
Nagypéntektől húsvétig II.
Nagypéntektől húsvétig III.
Búcsúztató