Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 33
- Mi akarsz lenni?
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Mi akarsz lenni?
A fiatalok csodálatos képessége, hogy tudnak álmodni, tervezni, lelkesedni. Érzik, hogy lesz erejük, képességük megvalósítani, amit elterveztek. Előttük a jövő.
Mi akarsz lenni? – kérdezzük, és ők kitűznek egy célt: vállalkozó, mérnök, kutatóorvos, színész, művész vagy éppen szupersztár… Megvan tehát a szándék. És ez jó. Nagyon fontos, hogy a fiatal kitűzzön maga elé valamit, mert a céltalan élet rendkívül veszélyes. A tétlenséggel, ürességgel jönnek a kísértések, káros szenvedélyek, sokszor pedig a züllés a következmény.
Jézus egy embert állít elénk, aki tornyot akar építeni (Lk 14,28). De mielőtt elkezdené, ki kell számítania a várható költségeket, mert az erőn felül vállalt feladat csúfos kudarcba fulladhat. Erre ma is láthatunk példát, hiszen sok élet ment már tönkre amiatt, hogy a nagyravágyó szülő gyermekét olyan pályára kényszerítette, amely meghaladta a gyermek erejét. Ennek csalódás, kudarc a következménye.
Jézus is felteszi a kérdést: mit akarsz kezdeni az életeddel? Előfordult, hogy valaki kijelentette: „Követlek, akárhova mégy…” (Lk 9,57) Másutt Jézus maga szólít fel: „Kövess engem!” (Lk 9,59) A lelkesedés és a nagy szavak rendszerint azt jelzik, hogy valaki nem mérte fel Jézus követésének nehézségeit. Ilyenkor Jézus látszólag le akarja beszélni az illetőt. Lukács 9,58-ban szól a várható nehézségekről: „A rókáknak barlangjuk van, és az égi madaraknak fészkük, de az Emberfiának nincs hova fejét lehajtania.” Ezért nem elég a szalmaláng-lelkesedés, hanem fel kell mérni, tudom-e és akarom-e vállalni a „költségeket”. Tudni kell, hogy Jézus követése életváltozást kíván. Nem arra gondolunk, hogy komor ábrázattal, örömtelenül, csodabogárként kell járni – de azt tudni kell, hogy esetleg addig értékként dédelgetett dolgainktól meg kell válnunk. Lehet ez egy szenvedély, egy szokás – de lehet akár barát vagy barátnő is. Ehhez a számvetéshez azonban az igazság kedvéért hozzá kell tennünk a komolyan hitben járók megtapasztalását: azt, hogy ezt az életváltozást nem „lemondásként” élik meg, hanem mint boldogító többletet.
Mi akarsz lenni? Ez a kérdés földi viszonylatban izgalmas, mert a pályaválasztás során felelős döntést kíván. De ennél is izgalmasabb és fontosabb, hogy Jézus kérdésére mi a válaszod. Ha az ő követője vagy, az nem csak néhány évtizednyi sikert vagy boldogulást jelent: „Az az ígéret pedig, amelyet ő maga ígért nekünk, az örök élet.” (1Jn 2,25)
Ezért hát itt az ideje a „pályamódosításnak”, mert Jézus kérdése ma is hangzik felénk: mi akarsz lenni? Jézus ígérete csodálatos lehetőség. A felbomló földi sátor után örök hajlékot készített. Boldog, aki igent mond Jézusnak.
Gáncs Aladár
::Nyomtatható változat::
|