Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 09
- Útjelző
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Útjelző
Egy lelki utazás dokumentuma gondolatokban
Ez a vékony könyvecske, amely mindössze ötszáz bejegyzést tartalmaz, a kegyességtörténet értelmében nem hasonlítható sem valamiféle „lelki naplóhoz”, sem pedig azokhoz a töredékekhez, amelyeket Pascal hagyott ránk a Pensées-ben. Inkább azt mondhatnánk, hogy inkább „egy függőlegesen nagyon stilizált, tartalmilag viszont kellően titkosított gondolati sűrítmény”. Talán a magyar „misztikus”, a végsőkig egyszerűsített fogalmazásmóddal, de lényeglátón dolgozó Pilinszky János elmélkedéseihez és verseihez lehet hasonlítani stílusát. Vagy ahogyan dr. Hafenscher Károly egy vele folytatott beszélgetésem során megjegyezte: ezek a gondolatok esti elmélkedések termékei, az Istennel folytatott esti beszélgetések értékes lecsapódásai.
Az Útjelző Hammarskjöld hitbeli fejlődésének történeti dokumentuma. Egy felelősségében, emberségében, politikus voltában Isten előtt álló lélek belső tükre ez a könyvecske, aki minden pillanatban „coram Deo”, Isten színe előtt tudta magát.
Henry P. van Duren holland elemző szerint Hammarskjöld igazi reneszánsz személyiség volt a huszadik század közepén. Kezdjünk hát megismerkedni Útjelzője Istenre figyelő gondolataival, amelyet hazánkban mindeddig nem jelentettek meg! Legfőbb ideje lenne pótolni ezt a hiányosságot.
Az első feljegyzések még 1925–1930 között születtek, az uppsalai egyetemi években. Gondolatait, benyomásait, reflexióit hol prózában, hol szabad versben írta.
Valami hajt előre,
Az ismeretlen földre…
Elérkezem-e valaha is oda?
Ahol az élet fakad,
Egy világos, tiszta hang szólít
A Csendben
Mindig jön valaki, aki kérdez.
Én ott leszek,
Ahol az élet egyre halkul –
Világos, egyértelmű hangként
A hallgatásban.
Holnap találkozunk,
A halál és én.
Küzdelemre emelt dárdámmal, éberen várom.
Továbblapozva feltűnik az a téma, amely egész további útján végigkíséri, s megannyi változatban újra és újra visszatér: az áldozat témája. S rögtön utána az elfogadott halál, a bonhoefferi értelemben vett végső dolog, mely ha a helyére kerül, minden más is szépen elrendeződik.
Mosolyogva, figyelmesen,
megvesztegethetetlenül –
Teste fegyelmezett és tagolt.
A Férfi, aki azzá vált, amivé csak tudott,
S az volt, ami.
Minden pillanatban készen,
Hogy mindent egybefogjon egy egyszerű
Áldozatban…
A páratelt, foglyul ejtő életdzsungelből, ahol harc dúl a tekintélyért, a hatalomért, az előnyökért, csak egy kivezető út van – ugyanígy a téged körbezáró, fojtogató akadályokból, amelyeket te jelentesz magadnak. Ez az út: mondj igent a halálra!
::Nyomtatható változat::
|