Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 29
- Zsoltárok: itt és most
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Zsoltárok: itt és most
Sumonyi Zoltán versválogatása
| Kötetborító |
Idejük van a zsoltároknak – ezt a József Attilától kölcsönzött mondatot választotta legújabb kötete mottójául és címéül Sumonyi Zoltán. A könyvben a költő legújabb munkái mellett a korábbi évek versterméséből talál válogatást a lírai irodalmat kedvelő olvasó. A közelmúltban megjelent gyűjteményben megtalálhatók a Pál apostol levelei, a Hegyi beszéd, a Jelenések könyve és a Zsoltárok könyve alapján írt költemények is.
A rádiós szerkesztőként dolgozó szerző, neve nem ismeretlen irodalmi körökben sem. Több kötete megjelent már korábban, publikált verseket, tanulmányt, sőt az utóbbi években történelmi regényei is napvilágot láttak. Bibliai témájú versciklusaihoz Gryllus Dániel zenét is szerzett, és azok CD-n is kaphatók (Pál apostol, A hegyi beszéd, Tizenöt zsoltár), néhány Sumonyi–Gryllus-szerzeményt evangélikus ifjúsági énekeskönyvünk, az Új ének is tartalmaz.
A Helikon Kiadó gondozásában megjelent kötet a szerző sokszínű költészetéről tanúskodik. Az elégikus hangvételű versek mellett számos költemény történelmi korokba kalauzolja az olvasót. Nemcsak a könyv címével, hanem egy verssel is emléket állít Sumonyi a száz évvel ezelőtt született József Attilának, illetve egy-egy művet szentelt Petőfinek, Adynak és Vas Istvánnak is. Igazi stílusbravúr az a tíz levél, amelyet a neves zeneszerző, Bartók Béla nevében írt meg verssorokba szedve.
A legnagyszerűbbek talán pont a bibliai témára írt darabok. Csodálatosan dolgozza fel Jézusnak a Hegyi Beszédben elhangzott szavait és Pál levélbe írt mondatait. Az ige nem elvész, hanem újjászületik, segít rácsodálkoznunk arra, hogy az soha nem volt olyan aktuális, mint éppen a mi időnkben. „Ne aggódjatok, bármilyen nagyok / az élet gondjai; / mert nem az étek – fontos az Élet / mit át kell menteni! / Lásd, madaraknak, bár nem aratnak, / Az Isten megterít. / Hát ti, különbek, bízva lehettek / Az Ő vendégei” – írja Az ég madarai című versében.
Hasonlóképpen a zsoltárok sem veszítették értelmüket a költő kezében. Éppen a művészi feldolgozások tették a zsoltárt a mi nyelvünkön is zsoltárrá, vagyis ritmussal és dallammal bíró, énekelhető és mindenki által érthető imádsággá.
„Nem az számít hát, ki ültetett fát, ki öntöz, ki nyesi. / Vagytok palánta, Istennek fája – s mi: munkatársai” – írja Sumonyi Zoltán a korinthusiakhoz írt levelet feldolgozó művében.
A költő egy azok közül, akik Lutherhez és Károli Gáspárhoz hasonlóan „öntözik” a zsoltárírók, az evangélisták és az apostolok által „elültetett” mondatokat. Az így gondozott verseknek helyük van a Biblia mellett polcon. Segít megértenünk, megélnünk az ige szavait, és időtöltésnek sem utolsó összevetni, hogy miként lehet rímekben megfogalmazni (és a Gryllus-lemezt hallgatva dalban kifejezni) egy-egy jól ismert igeszakaszt.
A kötet jól használható a gyülekezeti alkalmakon, és szép ajándék, igazi útravaló lehet az irodalmat kedvelő, iskolájukból ballagó diákok is.
László Jenő Csaba
::Nyomtatható változat::
|