Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2005
- 41
- Széles sávú internet
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Széles sávú internet
Az internetes „ősidőkben” (azaz úgy tíz évvel ezelőtt) Magyarországon az egyszerű földi halandó csak telefonos modemmel tudott kapcsolódni a világhálóhoz. A modem fél percig jó hangosan fütyült, és csak utána jött létre a kapcsolat. Meglehetősen alacsony sebességgel működött a modemes internetelérés: néha tíz perceket is várni kellett az e-mailek letöltésére. Egy komolyabb dokumentumnak (például egyházunk aktuális névtárának) a letöltése akár egy teljes órát is igénybe vett. Eközben persze súlyos forintokat fizettünk minden percért. Ma már csigainternetnek hívják a világhálóhoz való hozzáférés ezen idejétmúlt módját. Habár még ma is sokan használják a modemes internetelérést, rengeteg új lehetőség áll a rendelkezésünkre. A nagyobb sebességű internetet a szaknyelvben a széles sávú jelzővel illetik.
Hogyan hasonlítsuk össze a modemes internet sávszélességét az új szolgáltatásokéval? Csak néhány számot említünk: modemmel maximum 56 kbps (kilobit per szekundum) lehet az internetkapcsolatunk sebessége (de ahol rosszak a vonalak, lehet sokkal kevesebb is). A széles sávú internet legelterjedtebb, vezetékes telefonvonalon működő ADSL-szolgáltatása ennek csaknem a tízszeresét (512 kbps) kínálja az alapcsomagban, de akár ennek a hatszorosa is lehet az internet letöltési sebessége. Egyes kábeltelevíziós szolgáltatók is kínálnak internet-hozzáférést: a UPC Chello nevű alapcsomagja 2560 kbps sebességű letöltéseket tesz lehetővé, azaz majdnem ötvenszer gyorsabb a modemes internetnél.
Mit lehet kezdeni ezzel a hihetetlennek tűnő „világhálós” tempóval? Először is kényelmesen lehet honlapokat nézegetni, böngészni. A távoli honlapok képei is pillanatok alatt megjelennek a gépünkön. Olvashatunk on-line újságokat, lapozgathatunk ismerőseink világhálós fotóalbumában, letölthetjük a legújabb szoftvereket, és alig kell várnunk, mindezek pillanatok alatt történnek. Ráadásul a széles sávú szolgáltatások túlnyomó része átalánydíjas, azaz éjjel-nappal kapcsolódhatunk az internethez, és nem kell számolgatnunk a perceket: így is, úgy is csak az átalánydíjat fizetjük.
A széles sávú internet kapcsán egyre jobban terjed a világháló szórakozásra, szabadidős célokra való használata: filmeket és zenéket tölthetünk le, majd nézhetünk, illetve hallgathatunk meg a számítógépünkön. Egyes televíziós és rádiós csatornák, melyeket nem lehet országszerte fogni, a világhálón keresztül bárhol hozzáférhetők. Ilyen például a katolikus rádió és a Hír Tv, melyeknek az aktuális programját hallgathatjuk, illetve nézhetjük az interneten keresztül. Arra is van lehetőség, hogy például a Duna Tv vagy a Magyar Rádió archívumából kiválogassuk és letöltsük a régebbi műsorokat. Nincs messze már az az idő sem, amikor a videotékából való kölcsönzés helyett a világhálóról töltjük le az esti filmet – csekély díjazás ellenében.
Lehetőség van olcsóbb telefonálásra is. A VoIP („voice over IP”, magyarul hangátvitel a hálózaton) szolgáltatást egyre többen nyújtják a széles sávú internettel rendelkezőknek. Akik élnek vele, olcsón hívhatják a vezetékes számokat világszerte, de akár a hazai vezetékes számokat is olcsóbban érhetik el, mint a telefonon tárcsázva. Például a UPC Chello egy csomagban adja a széles sávú internet-hozzáférést és az internetes telefonszámot. Akinek ADSL-internetje van, választhatja például a NeoPhone szolgáltatását, sőt akár egy külön IP telefonkészüléket is csatlakoztathat a világhálóhoz.
Hogyan juthatunk hozzá széles sávú interneteléréshez? Először is utána kell járnunk annak, hogy milyen szolgáltatás érhető el a lakóhelyünkön. A vezetékes telefonhálózat egyre nagyobb részén érhető már el az ADSL-szolgáltatás, mely a széles sávú internetezés legelterjedtebb módja. Sok településen van internetes szolgáltatás a kábeltelevíziós hálózaton. Városokban és kistelepüléseken egyaránt működnek kisebb helyi szolgáltatók, amelyek mikrohullámú rádiós internetelérést kínálnak.
A széles sávú internet területén egyházunk kommunikációs partnere az Enternet. Az Országos Egyházi Iroda és a kerületi hivatalok ADSL-internet-elérését az Enternet szolgáltatja. Ezenkívül huszonegy evangélikus e-Magyarország-pont világhálós hozzáférését, valamint számos gyülekezetünk és intézményünk internetelérését is biztosítja. A nagyszámú evangélikus előfizetés alapján speciális kedvezményeket vehetnek igénybe az Enternetnél a Magyarországi Evangélikus Egyház intézményei és az egyházi dolgozók. Megrendelőlapot az adsl@lutheran.hu e-mail címen lehet kérni.
Bogdányi Gábor
::Nyomtatható változat::
|