Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 38
- Kálvin kamerája
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Kálvin kamerája
Filmbemutatóval és díjkiosztóval zárult múlt pénteken az egy héten át tartó Kálvin Kamera filmfesztivál a debreceni Nagytemplomban. A korábban Beregdarócon rendezett, eReformatika néven ismert fesztivál új nevet kapott, és immáron Kálvin Kamera néven érkezett meg szeptember 6-án a „kálvinista Rómába”. Kerekes Sándor, a fesztivál egyik szervezője a névváltoztatással kapcsolatosan elmondta: az elnevezéssel azt fogalmazták meg, hogy a református hitrendszerre támaszkodva – a látó szem modelljeként, az ősi camera obscura módján – a médiumok mindenkori eszközeinek felhasználásával láttatják a történelmi, közösségi és személyes lelki folyamatokat.
A protestáns fiatalok a rendezvény folyamán szabadegyetemi előadásokon, filmvetítéseken és kulturális programokon vehettek részt. A zenei programok közül kiemelkedő volt Varnus Xavér orgonaművésznek a zsúfolásig megtelt Nagytemplomban – Tiba Zsolt és Nagy Marcell prózai közreműködésével – tartott orgonakoncertje, mely feledhetetlen élményt nyújtott a hallgatóságnak. A szabadegyetemi előadások kiértékeléséből kiderült, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb előadó Nagy Imre újságíró, a Magyar Televízió szerkesztő-riportere és Szentesi Zöldi László, a Magyar Hírlap újságírója volt.
A szervezők minden évben olyan témát próbálnak találni, amely egyrészt összhangban áll az egyház kommunikációs céljaival, másrészt nagy kihívás a fiatalok számára. Idén is kettős témakiírás volt a hagyományoknak megfelelően. A zsinat a 2007. esztendőt a közösségépítés évének nyilvánította, ezért az egyik feldolgozandó téma a közösség volt, a másik pedig a környezetvédelem. A két témakörben tizenhat televíziós és hét rádiós alkotás született, riport és etűd műfajban.
Juhász Judit, a Magyar Katolikus Rádió vezérigazgató-helyettese is a zsűritagok között volt; a rádiós alkotásokkal kapcsolatban kifejezte afeletti örömét, hogy a fiataloknak sikerült a belső és a teremtett világot harmóniában megmutatniuk. Mindezek mellett a munkákat műfaji gazdagság és játékos kedvesség is jellemezte. Juhász Judit felhívta a részt vevő fiatalok figyelmét a beszédművelés fontosságára; mint mondta, a szép beszédet el kell sajátítani ebben a szakmában.
Mint a csütörtöki záró sajtótájékoztatón kiderült, a pályaművek közül a televíziós bírák tetszését a Szeretet című film – mely a debreceni Immánuel-gyermekotthont mutatja be – nyerte el leginkább. Szintén figyelemre méltó volt egy másik alkotás, egy etűd, melynek korszerű képi megoldásait, vágástechnikáját méltatta a zsűri.
Dusicza Ferenc református lelkész, televíziós szerkesztő, a fesztivál elnöke tartalmasnak ítélte a hetet, s jelezte: eleget tesznek dr. Bölcskei Gusztáv püspök jövő évi meghívásának is. Mint hallhattuk, eleve inspiráló helyszínnek bizonyult a Nagytemplom; két nagyméretű – a filmvetítésen túl énekszövegek, piktogramok megjelenítésére is alkalmas, továbbá a szószékről közeli képet adó – vetítőernyő állt a fesztivál szolgálatában. A tervek szerint jövőre megpróbálnak helyi kábelszolgáltatók adásába is „beférkőzni” a fesztiválprogramokkal, és szeretnének forgalmas helyekre, például a Nagyállomásra kitelepülni vetítőernyőikkel, tartalmasabbá téve az emberek számára a várakozás perceit.
Bölcskei Gusztáv köszöntésében kifejtette, hogy a kereszténység üzenetét nem mindig direkt módon kell közvetíteni, hanem tudni kell – például a média eszközeivel élve – indirekt módon átadni. Gratulált a résztvevőknek, és elmondta, hogy folyamatos fejlődést lát az alkotások minőségében is. A Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke felhívta a figyelmet a 2009-ben megrendezendő Kálvin-évre, és bátorította a fiatalokat, hogy készüljenek ők is lélekben és alkotásokkal a közelgő Kálvin-évfordulóra.
Kálvin kamerája pedig addig is forog tovább…
–abys–
::Nyomtatható változat::
|