Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 24 - Evangélium a törvényhozóknak

Evangélium a törvényhozóknak

Bibliaosztás a Parlamentben

Font Sándor evangélikus országgyűlési képviselő vesz át emlékbe egy Bibliát Ittzés János elnökpüspöktöl
A maga nemében rendkívüli esemény járult hozzá június 9-én a Biblia éve 2008 elnevezésű magyarországi rendezvénysorozat – már eddig is várakozáson felül sikeresnek bizonyult – programjához. A törvényhozás utolsó tavaszi plenáris ülésének délutánján – a Parlament delegációs termében – a Magyar Országgyűlés elnöke, Szili Katalin nyitotta meg képviselőtársai számára azt az alkalmat, amelyre az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának elnöke, Balog Zoltán invitálta három hazai történelmi egyház lelkészi vezetőjét. Erdő Péter római katolikus bíboros, valamint Bölcskei Gusztáv református és Ittzés János evangélikus püspök először a Biblia évének, illetőleg magának a Szentírásnak a jelentőségéről beszélt a tisztelt ház érdeklődő tagjai előtt, majd – az ezt igénylőknek – egy-egy példányt nyújtott át a könyvek könyvéből.

A szép számban megjelentek között éppenséggel akadhatott olyan országgyűlési képviselő, aki ebből az alkalomból kapta meg élete első Bibliáját, de a többség vélhetően a különleges alkalomra való emlékezés miatt tartott igényt az illusztris kötetek valamelyikére. A kiosztott példányoknak egyébként mintegy kétharmada volt katolikus és mintegy harmada protestáns kiadvány; ezeket katolikus részről a Szent István Társulat, protestáns részről pedig a Magyar Bibliatársulat ajánlotta fel. A Szentírás mellé a honatyák emléklapot kaptak, de legtöbbjük kérte azt is, hogy a püspökök a Bibliákat is lássák el aláírásukkal. Jóllehet az előzetesen „rendelt” százharminc Szentírás túlnyomó többségét ellenzéki pártfrakciókhoz tartozók igényelték, a „parlamenti bibliaosztás” jelentősége nem utolsósorban abban állt, hogy az eseményhez pártbéli hovatartozásuktól függetlenül adták nevüket és arcukat a képviselők.

A meghívott egyházvezetőket a találkozó előtt dolgozószobájában fogadta Szili Katalin, majd együtt vonultak át a delegációs terembe. Itt az Országgyűlés elnök asszonyának köszöntője után elsőként Erdő Péter bíboros szólt (képünkön) a Biblia meghatározó szerepéről. Az őt követő Bölcskei Gusztáv református püspök azt hangsúlyozta, hogy a Szentírás túléli az embert.

Az egyházvezetők közül harmadikként lépett a mikrofonhoz az evangélikus elnök-püspök. Ittzés János előrebocsátotta: a kivételes lehetőséget arra szeretné felhasználni, hogy a benne élő reménységről tegyen tanúbizonyságot a jelen lévő törvényhozók előtt. Arról, hogy a világmindenség Isten kezében van. De reményét fejezte ki a tekintetben is, hogy az ajándékba hozott Szentírások a képviselők otthonában nem dísztárgyak, hanem valóban olvasott könyvek lesznek.

A rendezvény hivatalos részét az „ötletgazda”, Balog Zoltán zárta. A Magyar Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának elnöke hangsúlyozta: noha a parlamenti pártok álláspontja számos kérdésben gyökeresen eltér, ahhoz nem férhet kétség, hogy a Biblia mindenkihez szól. Mielőtt a képviselők átvehették volna a Bibliákat, Kobzos Kiss Tamás énekmondó lantművész egy 1508-ban írt Tízparancsolat- parafrázis megzenésített változatát adta elő.

Menyes Gyula

Dániel könyve – a jövő
HETI ÚTRAVALÓ
Levett sisakkal a szügyi templomtorony
Hajdani pedagógusokért szól a harang Bonyhádon
Esperesi kollégium a hűség városában
Evangélium a törvényhozóknak
Erősödő szlovák–magyar egyházi kapcsolatok
Ötszáz éve született a „szlovén Luther”
Ez is június 16-án történt
Megjelent a Keresztyén Igazság nyári száma
Zöld vadművelet
Iskolapélda
Szeretetlen intolerancia vagy halálos szeretet
„Áthelyeződött” gyermeknap
Egykori diákok találkoztak a Berzsenyi-líceumban
Lelkészi közösség a Székelykő lábánál
A presbiteri szolgálat régi/új útjai
Barangolás a Tési-fennsíkon
Missziós koncertek a főváros tetején
Olvasószerkesztőnk az akadémiai bizottság előtt
Kiszakad a zsák
A Szélrózsa könnyűzenei felelőse
ÉnekKincsTár
Úgy fogadd be a testvért, mint Krisztus tégedet!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 24 Evangélium a törvényhozóknak