Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 15
- A hét első napján, amikor még sötét volt…
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
A hét első napján, amikor még sötét volt…
Az Égtájoló olvasói megszokhatták, hogy ebben a rovatban igyekszünk aktualitásokkal foglalkozni, és általában nem kerüljük meg korunk közéleti kérdéseit sem. Az elmúlt hetekben valósággal forrongott a hazai politika, hiszen lemondott a miniszterelnök, háttéralkukat kötöttek pártok, rémisztő hírek érkeznek megszorító intézkedésekről, folyik az új miniszterek kijelölése.
Bevallom, erős volt bennem a kísértés, hogy kommentárt fűzzek az eseményekhez. Aztán mégis úgy gondoltam, hogy ezek a mégoly jelentős hírek eltörpülnek a hét igazi aktualitása, a húsvéti szenzáció mellett. Ezért hát valamely pártelnök, kormányfő vagy frakcióvezető helyett három másik emberről írok. Olyanokról, akik ugyan nem szerepelnek éjjel és nappal a híradásokban, mégis kétezer éve oda kell rájuk figyelni.
A címet Rónay György megindítóan szép verséből kölcsönöztem, amely gyakran elhangzik húsvéthajnali istentiszteleteken. Rónay Jn 20,1-re utal, ahol szó szerint ezt olvassuk: „A hét első napján, korán reggel, amikor még sötét volt, a magdalai Mária odament a sírhoz, és látta, hogy a kő el van véve a sírbolt elől. Elfutott tehát, elment Simon Péterhez és a másik tanítványhoz, akit Jézus szeretett…” Péter és a szeretett tanítvány, immár megelőzve Máriát, valósággal lohol a sírhoz. Sajátos versenyfutás ez. Három ember rohanásától dübög a föld. Három ember zihálása töri meg a tavaszi csendet.
Húsvét dinamizmusát fejezi ki ez a kép: valamennyien lendületben vannak, minden csupa mozgás. Csak úgy peregnek a filmkockák, és közben az események dramaturgiája váratlan fordulatokat vesz.
Mindez éppen ellentéte annak, amit nagypénteken átéltünk, hiszen ott egyetlen, kimerevített állóképet láttunk. Ott semmi nem mozgott, csakis a konokul álló keresztfák uralták a teret. Nagypéntek: „lezárt ügy” volt az őrök részéről, Pilátus részéről, Júdás észéről, a család részéről.
Húsvét ezzel szemben csupa fordulat, váratlan meglepetés, új nyitás. Bizonyítékául annak, hogy a halál Isten számára soha nem „lezárt ügy”! Ezért aztán a sír sem maradhatott lezárt. A kő el volt hengerítve! Itt kezdődhetett aztán ez a bizarr hajnali versenyfutás – Jézusért!
Hárman voltak: egy asszony, egy idősebb és egy fiatalabb tanítvány. Ők számomra háromféle húsvéti magatartás megtestesítői.
„Mária pedig a sírbolton kívül állt és sírt.” (Jn 20,11)
A gyász természetes emberi érzés. Szükség is van könnyekre. Nagy áldás, hogy az ember bizonyos helyzetekben sírni tud. Adódhat azonban olyan is, hogy valaki leginkább önmagát siratja. Könnyfüggönyén ezért nagyon nehezen hatol át a hajnali fénysugár. Mária kívül állt és sírt: félelme kioltotta reménységét is, nem volt ereje a további utánajáráshoz és nyomozáshoz. Nem hite volt, csak hiedelme: „…elvitték az én Uramat, és nem tudom, hova tették!” (Jn 20,13) Elfogadja a sírrablás látszólag kézenfekvő magyarázatát, s hiányzik belőle a fantázia merészsége. Ő kívül állt és sírt.
De ne törjünk pálcát Mária felett! Hiszen a feltámadás hitére magától nem juthat senki. Ahhoz majd Jézus segíti el Máriát is, amikor hozzálép a hajnali kertben, és nevén szólítja őt. Ott, az élő Jézussal találkozva, az ő szavát hallva lesz csak húsvétja Máriának. Abban a percben nemcsak könnyei száradnak fel, hanem kívülállása is megszűnik. Ilyen magdalai Máriák lehetünk mi is, ha meghalljuk Jézus szavát, az ő ma is hirdetett igéjét.
A második lehetséges húsvéti magatartás Péter bizonytalan rácsodálkozása (Jn 20,6).
Ő nem sír, hanem lázasan kutat. Nem áll kívül, ellenkezőleg, rohan a sírhoz. Zihálva fújtat. A fiatalabb és fürgébb lábú János – a szeretett tanítvány – ugyan előbb ér oda, mégis Péter mászik be elsőnek az üregbe. Mert ő mindig az élen akar járni. Ott, az üres sírt látva azonban elfogy a tudománya. Tágra nyílt szemmel csak néz, szemlél, csodálkozik.
A görög szöveg a teórein igét használja itt Péter szemlélődő csodálkozására, amelyből a mi teória szavunk is származik. Péter az a tanítvány, aki elméleteteket gyárt, aki – Máriához hasonlóan – emberi magyarázatokat keres. De az ő fantáziája is szűknek bizonyul. Hiszen lehet-e akár a halált, akár az életet csak biológiailag szemlélni? Tudományunkkal és elméleteinkkel csődbe jutunk. Növekedhetünk ismeretben, lehet sokak által megcsodált lexikális tudásunk – ha nincs meg bennünk a gyermeki hit rácsodálkozása, ugyancsak kívülállók maradunk.
A harmadik modellt a szeretett tanítvány testesíti meg: ő „látott és hitt” (Jn 20,8).
Miért jutott el éppen ő a bizodalmas hitre? Talán azért, mert ő nem állt kívül, mint a magdalai Mária, nem is akart elméleteket, teóriákat gyártani, mint Péter, hanem teljesen átadta magát Istennek. De miért lehetett éppen ő képes erre az önátadásra? Alighanem azért, mert ő volt Mesterével a kereszt alatt is. Mária már akkor is kívül állt, Péter ott éppen a tagadás teóriáját fogalmazta meg, János azonban – Máriával, Jézus édesanyjával együtt – ott állt a golgotai kereszt tövében. Jézussal volt, szinte az utolsó pillanatig. S aki együtt van Jézussal a halálban, az lehet vele eggyé a feltámadásban is.
Aki nagypénteken a legtovább kíséri Jézust, az találkozik vele legelőször húsvétkor. A bizodalmas húsvéti hitre csak nagypéntek hátterével juthatunk. Csak az értékeli igazán az életet, akit már megérintett a halál szele.
Böjtnek s különösen a nagyhétnek dramaturgiája van tehát. Minden napnak, minden ünnepnek megvan a maga jelentősége.
Ne maradjunk kívülállók, mint magdalai Mária. Ne akarjunk saját elméleteinkkel mindent megmagyarázni, mint Péter. Hanem járjuk végig a szeretett tanítvánnyal a Golgotától az üres sírhoz vezető utat, hogy mi is „lássunk és higgyünk”. Csak így lehet boldog húsvétunk.
Fabiny Tamás püspök Északi Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|