Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 15
- Lelkészi szolgálat: hivatás vagy foglalkozás?
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Lelkészi szolgálat: hivatás vagy foglalkozás?
Alig egy hónappal ezelőtt, lapunk Mai megtérések című sorozatának harmadik részében dr. Békési Sándor személyes élettörténetével vallott arról, hogy mi a különbség hivatás és foglalkozás között.
„Foglalkozását megváltoztatva Simon, a halász emberhalásszá lett Péter apostolként, miközben elrendelt hivatása, a halászat mindvégig megmaradt. A sátorkészítő szakmájában kitartó Saul Krisztus-üldözőből Pálként Krisztus-követővé, benjaminita farkasként zsákmányszerzőből zsákmányosztóvá, Krisztus elhívatásában küldötté lett. Ugyanakkor mindvégig megmaradt eleve elrendelt hivatásában mint apostol, a mennyei sátor szövetének szövője. [Bekezdés] A hivatás ugyanis szellemi, mennyei dolog, olyan tervrajz és program együtt, amely nem az ember megfontolásából, hanem Isten akaratából való ajándék, még ha terhes, fájdalmas ajándék is. Ezért a hivatást szakiskolában nem lehet elsajátítani, sem tanítani. A foglalkozások a körülmények behatásától és alakulásától függnek, a családi hagyomány vagy az illető tetszése, kényszere választja meg, mesterségét és tudományát egész oktatási intézményrendszer képezi. (…) A hivatás fölötte áll a foglalkozásoknak, hiszen ezek az örökké megmaradó hivatás törékeny, mulandó részei csupán, változásra ítélt eszközök. Az ember életében nem az a fontos, mi a foglalkozása, hanem az, hogy mi a hivatása. A hivatásra való rákérdezés nem más, mint a saját karakter meglelése, a helyes önismeret kulcsa.” (Rajzfilmtől – teológiáig, Evangélikus Élet, 2009. március 15., 6. o.)
Éppen egy héttel e cikk megjelenése után a lelkészek internetes levelezőlistáján egy nyugalmazott püspök hívta fel a figyelmet a www.gondola.hu portálon olvasható tudósításra, amely szó szerint idézi egy MSZP-s parlamenti képviselőnek – aki egyúttal a Magyarországi Evangélikus Egyház egyik lelkésze is – a parlamenti felszólalását, amelyben az egyneműek bejegyzett élettársi kapcsolatát, szemben az Alkotmánybíróság 2008. december 10-én kihirdetett határozatával, egyértelműen támogatja.
Jelen soraimmal nem a képviselő-lelkész mondanivalójával kívánok vitatkozni. Ez a kérdés nem egyszerűen a mi nemzeti vagy egyházi kérdésünk, hanem olyan világméretű probléma, amelyik például az anglikán kereszténységben máris egyházszakadást okozott, s várhatóan még ez év nyarán a legnagyobb amerikai evangélikus egyház (ELCA) tragikus megosztásához, ne adj’ Isten, a széteséséhez fog vezetni.
A kérdést nem lehet és nem is szabad megkerülni; őszintén reméljük, hogy egyházunknak a tanítás tisztaságán őrködő felvigyázói és teológusai előbb-utóbb felelős határozottsággal és hittestvéri szeretettel fognak a témában megnyilvánulni.
Tehát én nem a „kérdés”-hez, hanem a lelkész-képviselő utolsó mondatához szeretnék hozzászólni. Ez pedig így hangzott: „...akár szocialista, akár liberális meggyőződésű magyarországi emberként, akinek evangélikus lelkész a foglalkozása, ezt a törvényjavaslatot messzemenően támogatom.”
Békési Sándor fent idézett vallomásában a lelkészi pálya nem „foglalkozás”, hanem Istentől kapott páratlan elhívás, azaz hivatás.
Igaz, hogy katolikus testvéreinktől eltérően mi nem azt tanítjuk, hogy a papi hivatás szentség, Istentől rendelt „ordo” (rend) lenne, amelynek kegyelmét a püspök a papszentelés alkalmával kézrátétellel adja át. Ám ennek a felfogásnak ellenkezője, nevezetesen az a nézet, hogy a lelkészi pálya csupán „foglalkozás”, „szakma”, „ipar”, ugyanúgy torz és veszélyes!
Luther és a reformátorok egybehangzóan tanították, hogy a lelkészi szolgálat belső és külső elhívás alapján történik. A belső elhívás a Szentlélek munkája, a külső elhívás pedig az egyház törvényei szerinti szolgálatba állítás.
Egy belsőleg és külsőleg is elhívott lelkésznek a lelkészi pálya mint Isten szolgálata csakis elsődleges identitás lehet. Egyszer valahol így olvastam: „A lélekmentés szenvedélye nélkül miért bolyongsz e furcsa pályán?”
Az idézett hozzászólás zárómondatában a helyes sorrend sajnálatosan megcserélődött, a biblikus-teológiai értékrend a feje tetejére állítódott. Teológiai nyelven a „natura” (a természet) vált elsődlegessé („akár szocialista, akár liberális meggyőződésű magyarországi ember”), és a „gratia” (a kegyelem) másodlagossá, kimondatlanul is „mellékessé” („akinek evangélikus lelkész a foglalkozása”), amit bizony így is hallhatunk és interpretálhatunk: „akinek mellesleg evangélikus lelkész a foglalkozása”.
Ez azt jelenti, hogy arról van szó, hogy a világ tematizálja az egyházat, s az egyház nem meri tematizálni a világot. A világ tűnik a „nagynak”, az egyház „kicsinek”, a világ „teljességnek”, az egyház „provinciának”, a világ a „valóságnak”, az egyház kis zárt „szubkultúrának”.
Ez azonban felületes, téves optika. Az apostol rámutat: „…e világ ábrázata elmúlik.” (1Kor 7,1) Az Ágostai hitvallás VII. cikkében pedig ezt olvassuk: „…az egy anyaszentegyház minden időben megmarad.”
Belegondoltunk-e valaha e fél mondat iszonyatos súlyába? Még most sem késő!
Fabiny Tibor
::Nyomtatható változat::
|