Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 04
- Kultúra napi gondolat- töredékek
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Kultúra napi gondolat- töredékek
Boldogasszony hava az idén fergeteggel köszöntött ránk. S akik a budakeszi Himnusz-szobornál, V. Majzik Mária monumentális alkotásánál szilveszter éjjelén az esős-szeles időjárás ellenére újévet köszönteni összegyűltek, a felcsendülő harangok játékának hallgatása közben elmerenghettek azon, hogy a reformkor költőjében, Kölcsey Ferencben és versének dallá komponálójában, Erkel Ferencben milyen érzéseket kelthettek hajdan a „magyar nép zivataros századai”.
Most, 2010-ben a közelmúlt eseményei ismét súlyos teherként nehezednek a társadalomra. A debreceni református kollégium hajdani diákjának örök érvényű gondolatai azonban éppen arra figyelmeztetnek, hogy történelmünk során az egymás közötti viszálykodás, a falurombolások, még a kivégzések modern formái, a gyárbezárások, a lehallgatások, a kilakoltatások, a tömeges munkanélküliség, a megalázottság és reményvesztettség legsötétebb mélységeiből is Isten segítségével mindig képesek voltunk az újjászületésre.
- Majzik Mária művészetében arra a kérdésre keresi a választ, hogyan lehet a természet, a magyar motívumkincs és történelmünk kiemelkedő pillanatainak egységes keretbe foglalásával, az emberi szenvedés előtti főhajtással egy tisztább, magasztosabb világba, a halálból az életbe fölemelkedni. Alkotásaiban együtt jelenik meg az emberi lét esendősége a „magyarnak lenni” fájdalmas gyönyörűségével.
A meghaló és föltámadni tudó természet van jelen műveiben. A forradalom áldozatainak súlyos vaslánccal egybefont „egygyökerűségében” éppúgy, mint 56-os domborművén a Magyar Szentek templomában vagy a gyertyaláng lobogó fényében azon a kompozíción, amelyet Jókai Anna Ima Magyarországért című verse ihletett.
Himnusz-szobrához ellátogatnak az egykor a világ legtávolabbi pontjaira számkivetett honfitársaink is azért, hogy a reményt sugárzó tavaszi olvadások idején, a perzselő nyár hevében vagy akár a sárguló őszben Erkel Ferenc dallamaival egy pillanatra emlékeikből előhívják, s lelkükben újra megteremtsék szülőhazájukat, a hajdanvolt Magyarországot. – Lehet, hogy egyszer Budakeszi is nemzeti zarándokhely lesz?
S ha igen, felhangzanak-e majd a nemzeti himnusz mellett az új évet köszöntő egybegyűltek ajkáról az olyan régi imádságaink is, mint a Boldogasszony anyánk… vagy a református 90. zsoltár – Tebenned bíztunk eleitől fogva…? Fogunk-e még emlékezni, unokáink éneklik-e még az Ah, hol vagy, magyarok tündöklő csillaga kezdetű, István királyunkhoz írott himnusz csodálatos, ősi dallamait, vagy akár a székely himnuszt, amelyek nélkül – valljuk be – sokkal szegényebbek lennénk?
Húsz éve annak, hogy a Himnusz születését a magyar kultúra, s negyvenöt éve, hogy József Attila születésnapját a költészet napjaként tartjuk nyilván. Az új év most is alkalmat kínál a megújulásra, de vajon maradt-e hely, talpalatnyi föld széles e hazában, ahol tiszta szívvel ünnepelhetünk? A szobor kis harangjai mindenesetre – „Isten, áldd meg a magyart!…” – negyedik éve már, hogy kongva, csengve-bongva hívogatják, akinek még van füle a hallásra.
Galgóczy Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|