Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 04
- Jobban boldogul kettő, mint egy
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Jobban boldogul kettő, mint egy
A vejemmel nemrég olyan házimunkában vettünk részt, mely bár egyszerűnek tűnt, a valóságban mégis sokkal nehezebb lett volna, ha nem együtt csináljuk. David, akinek kitűnő érzéke van a gépekhez, valószínűleg egyedül is megbirkózott volna a feladattal, az én segítségemmel azonban minden sokkal gyorsabban ment. Én, mint technikai antitalentum, reménytelenül elveszett lettem volna az ő meglátásai és utasításai nélkül.
Szakmai munkám során ez az alapigazság újból és újból bebizonyosodott. Hírlapszerkesztőként én irányítottam a hírek összegyűjtését, összeállítását és szerkesztését, míg mások az illusztrációkért, a reklámokért, a lap külleméért, a nyomdai munkákért, a terjesztésért és a pénzügyekért voltak felelősek.
Magazinszerkesztőként az én vállamon volt minden feladat, én feleltem a kiadvány teljes tartalmáért, emellett néhány cikk megírását is elvállaltam. Rajtam kívül még sokan dolgoztak az írott anyagok, a fényképek összeállításán és az illusztrációk elkészítésén, melyekből egy külön tervező csapat varázsolt vonzó egyveleget. Az adminisztrációt kézben tartó titkárom figyelt a fontos részletekre, majd végül a nyomda lehelt életet nyersanyagainkba, így született meg egy újabb képes magazin. Számtalanszor, ahogy a nyomdából kikerülő első példányt szemügyre vettem, meg kellett állapítanom, mennyire igaz, hogy „az egész mindig több, mint a részletek összessége”.
Ha belegondolunk, ez szinte mindannyiunk munkahelyére igaz. Felelősek vagyunk valamely területért, rajtunk kívül azonban – így vagy úgy – sokan mások is hozzájárulnak a kívánt végeredményhez. A Biblia ezt az alábbi egyszerű módon fogalmazza meg: „Jobban boldogul kettő, mint egy: fáradozásuknak szép eredménye van. Mert ha elesnek, az egyik fölemeli a társát. De jaj az egyedülállónak, mert ha elesik, nem emeli föl senki. (…) Ha az egyiket megtámadják, ketten állnak ellent. A hármas fonál nem szakad el egyhamar.” (Préd 4,9–12)
A menedzsmentben ezt a jelenséget szinergiának hívják. Ez magában foglalja a az együtt dolgozók egymást kiegészítő erősségeit, az egyedi erősségek, képességek és tapasztalatok kombinálását a közérdek vagy egy adott cél érdekében. Az üzleti, szakmai világ túl gyakran csak a sztárokra figyel – olyan egyénekre, akik teljesítményükkel magasan a többiek fölé emelkednek. Pedig még a legtehetségesebb embereknek is sokféle adminisztratív, irodai és logisztikai segítségre van szükségük.
A továbbiakban vegyük sorra a csapatmunka előnyeit a Biblia tükrében!
Folyamatosan csiszoljuk egymást. Hasonlóan a köszörűkövön élezett késhez, mi is csiszolódunk a közös munkák során, még ha ez súrlódásokkal és konfliktusokkal jár is együtt. „Vassal formálják a vasat, és egyik ember formálja a másikat.” (Péld 27,17)
Osszuk meg a terheket egymással. Elszigetelten dolgozva feladataink vagy felelősségeink kibírhatatlannak tűnhetnek, míg másokkal együtt terheink könnyebbülnek és kezelhetővé válnak. „Egymás terhét hordozzátok: így töltsétek be a Krisztus törvényét.” (Gal 6,2).
Buzdítsuk egymást. A csapatmunkának nagyszerű érzelmi és lélektani értékei – úgymint bajtársiasság és kollegialitás –, valamint fizikai előnyei vannak. „Ügyeljünk arra, hogy egymást kölcsönösen szeretetre és jó cselekedetre buzdítsuk. Saját gyülekezetünket ne hagyjuk el, ahogy egyesek szokták, hanem bátorítsuk egymást…” (Zsid 10,24–25)
Tekintsünk ugyanabba az irányba. Ideális esetben olyan emberekkel kellene együtt dolgoznunk, akik egyaránt osztják küldetésünket, céljainkat és értékeinket. „Ne legyetek a hitetlenekkel felemás igában, mert mi köze egymáshoz az igazságnak és a gonoszságnak, vagy mi köze van a világosságnak a sötétséghez?” (2Kor 6,14)
Robert J. Tamasy (Forrás: Monday Manna)
::Nyomtatható változat::
|