Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 08
- Kamerun magyar szemmel
Keresztutak
Készüljünk a nők március 5-i világimanapjára!
Hozzászólás a cikkhez
Kamerun magyar szemmel
A kameruni asszonyok, akik az idei imanap liturgiáját összeállították, egyszerűen csak úgy jellemzik hazájukat: Afrika kicsiben. A 475 440 négyzetkilométeren elterülő országban valóban megtalálható a fekete kontinens minden jellegzetessége. Északon sivatagi területek, dél felé haladva pedig a szavannákon át buja őserdőig juthatunk el. Kamerun gazdagabb vidékeit, a nagyvárosokban zajló életet diaképek segítségével is megismerhetik azok az érdeklődők, akik részt vesznek a helyi közösségeikben megszervezett imanapi alkalmakon. Itt az Evangélikus Élet hasábjain inkább szólaltassuk meg azt az orvos-misszionáriust – dr. Tóth Piroskát –, aki Kamerunban szolgált éveken keresztül, egy Dagáj nevű kisváros rendelőintézetében.
– Doktornő 1968 és 1973 között élt Afrikának ezen a vidékén. Súlyos betegsége miatt vissza kellett térnie Európába. Jól érzékelem, hogy ennek ellenére a szíve még mindig Kamerunért ég?
– Tartom a kapcsolatot a volt munkatársaimmal, a hírek eljutnak hozzám. S bár mindig abban reménykedtem, hogy visszatérhetek oda orvosként, ebben az ott szerzett agyhártyagyulladásom szövődménye – hogy nem bírom elviselni a hőséget – megakadályozott. De egyszer, 1998-ban még megadta Isten, hogy odalátogathattam.
Szomorúan tapasztaltam, hogy nem sok minden változott a kis rendelőintézetünk környékén. Csak annyi, hogy már volt saját kútjuk, s a vizet nem a szamaras kordéval kellett hozatniuk a folyóról. Kamerun szegényebb, északi vidékén éltem a hetvenes évek elején, itt a nyomorúság nem változott. Köves, sivatagi talajon nem nagyon terem meg semmi.
A helybeliek vöröses színű kölest termesztenek. Ez jóval nehezebben emészthető, mint az az apróbb szemű, amit itt Európában ismerünk. Még a kameruni gyomornak is megterhelő. A helybeliek ezért egy zöldpaprikához hasonló fűszernövényt főznek mellé szósznak. Ez utóbbit meg mi, európai orvosok nem bírtuk fogyasztani, mert hasmenést okozott. Mi megtehettük, hogy a szomszédos Nigériából szerezzünk magunknak rizst és konzerv zöldségeket, de a helybeliek nagy részének erre nem volt lehetősége.
– Akkor ott északon piacok sincsenek?
– A déli vidékekről természetesen oda is szállítanak gyümölcsöket a kereskedők. Csütörtökönként Dagájban is volt a piacon banán, mangó s a trópusokra jellemző főzőbanán. Csakhogy a falusiaknak nem volt pénzük, hogy ezeket megvehessék. Talán a tojás az, amihez mindenki hozzájuthatott. Sokan tartottak csirkét. Az pedig ma is egészen gazdagnak számít, aki tehenet tart. Igaz, ezek az állatok meglehetősen szánalmas képet nyújtanak, legelő híján, csontra aszalódva élnek az utcán.
– Így viszont a tejhez, a fehérjékhez mégiscsak hozzájutnak az emberek?
– Tejet ott nem szabad inni, mert a tehenek mind fertőzöttek. Az egyik legelterjedtebb betegség nem véletlenül a tébécé. Nem fogják elhinni az olvasók, ha elmesélem, mivel pótolják proteinszükségleteiket ennek a sivatagos résznek a lakói. Mezei egereket esznek. A saját szememmel láttam, hogyan fogják meg őket. Az esős évszakban a feketék a köles szárából font kévéikkel védik sárkunyhóikat. Körberakják kívülről a falat, hogy a víz el ne mossa a „házukat”. Az egerek meg csapatostul ott rejtőznek el a kévék mögött. Az esős évszak elmúltával, amikor bontják ezt a védő sövényt, ott állnak a helyiek felszerelkezve a lapátokkal, botokkal, hogy az egereket gyorsan agyoncsapják. Le sem nyúzzák a bőrüket, még csak ki sem belezik az állatokat, úgy tűzik nyársra, s fogyasztják nagy élvezettel, mint ínyencséget.
– Gondolom, doktornő nem kapott kedvet arra, hogy velük lakmározzon…
– Egyszer meghívtak, hogy egyek sült hangyát. Egy egész tányérnyit kaptam. Kapóra jött az a szokás, amit higiéniai okokból én honosítottam meg közöttük. Az ennivalót ott beledobja a szájába az ember, azért, hogy elkerülje a kezével való közvetlen érintkezést. Hát én is dobtam bőszen a hangyákat, de nem a saját számba, hanem a mögöttem békésen csücsülő házőrző kutyáméba.
Hiszem, hogy Isten küldött a kameruniak közé, ő adott el nem múló szeretet irántuk, de némi leleményességgel is fel kellett, hogy ruházzon.
Pintér Márta
::Nyomtatható változat::
|