Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 08
- Kiált hozzám a gyülekezet?
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Kiált hozzám a gyülekezet?
Nagyon vágyódunk templomainkban az eredeti és értékes pillanatokra. Vasárnap reggelente bízunk abban, hogy a délelőtti istentisztelet ad majd olyan belső megerősödést, amely jó darabig kitart. Az oda érkező emberek figyelnek rám – gondoljuk –, és ez segíti eligazodásomat életem összekuszálódó útjai között. A közösség szárnyakat ad akkor is, amikor úgy érzem, képtelen vagyok felülemelkedni a problémáimon.
Mennyire képesek erre mai gyülekezeteink? Nézzünk bele a böjti tükörbe, most kivételesen közösen, együtt!
Böjt első vasárnapján érdemes feltenni az önvizsgálati kérdést: mivel tölti egy mai gyülekezet a böjti napokat? Milyen az a gyülekezeti közösség, amely nem csupán az oltárterítő liturgikus színét találja meg böjtben, és nemcsak fellapozza az aktuális szomorkás énekeket, hanem valóban elgondolkozik azon, hogy milyen életet éljen, és hogyan legyen erőforrás és példa a környezete számára? Milyen legyen a mai böjti gyülekezet?
Csendes közösség. Már néhány perc is, amelyet csendben töltünk, nagyon sokat jelent. Pár óra alatt már azt is érezhetjük, hogy erőnk van a folytatáshoz és kedvünk a továbblépéshez. Az igazi csend hamar gyógyít. Ritkán gondolunk ma arra, hogy minőségi csend kell ahhoz is, hogy érdemben és tartalmasan meg tudjunk majd szólalni. Ma, a gyors beszédűek és a spontán szónokok könnyed világában nagy értékük van a megérlelt szavaknak, gondolatoknak. Amikor túl könnyen szabadulnak el indulatok, sokszor még a templomtérben is, és amikor önkritikátlan küzdelmek zajlanak ott is, ahol testvéri és megértő ügyintézésnek van csupán létjogosultsága, igen jó lenne a friss illatú templomcsendet megtalálni!
Tiszta közösség. Nem tökéletes és nem hibátlan, mert ilyen a mienk nem lehet. Arra azonban mégis lehetne figyelnünk, hogy ne hátsó szándékok és ügyeskedés uralkodjanak közöttünk, hanem őszinte és segítő közeledés. Olyan kapcsolat épüljön a gyülekezethez tartozók között, amelyben az a döntő, hogy kinek segíthetek, kit emelhetek föl, és kinek jelenthetek vigasztalást. Ha hibázik és botlik valaki, akkor érezze a tettei súlyát. Ne terhelje rá saját hibáját könnyedén a gyülekezet egész életére! A közösségépítés, sőt a presbiterképzés ábécéje is az lehet, hogy minden önérdek elé oda tudjuk helyezni a gyülekezeti közösség érdekét, szeretetét.
Baráti közösség. A barátok először egymásnak mondják el őszintén, ha valami kifogásuk van egymás ellen. Szemtől szemben, tapintatosan juttassák kifejezésre azt, ami zavaró. Mennyire fáj sokaknak, ha éppen ez a magatartás hiányzik a gyülekezeti életből! Ha ártó és rosszindulatú szavak terjengnek az érintettek háta mögött. Ha mindig akad, aki mondja, aki meghallgatja, és aki továbbadja. Ha a gyülekezet baráti közösség, akkor nincs szükség kerülő utakra, mert egyenes utunk van egymás felé. A barátságban élők a gyülekezetben is tudnak mosolyogni és örömöt sugározni, könnyed, kellemes szavakat találni. Nem keresztény életforma a merevség és a kimértség!
Dicsőítő közösség. Miért ne lehetne ez jellemző a mi gyülekezeteinkre? Talán sokszor irigykedve hallgatjuk az újonnan alakult, friss keresztény közösségek szabadabb liturgiájú énekét, és nézzük az arcokon a jókedvű mosolyt. De jó lenne elmozdulni nekünk is egy életközeli, felszabadult közösség irányába!
A dicsőítés lényege nem más, mint annak a belső örömnek az őszinte kifejezése, amely a megélt hitben, a gyülekezeti közösségben nyílt meg számunkra. Ez az a páratlan kommunikáció, amellyel Isten közelít felénk, és nekünk adja a megszólalás, a válaszadás lehetőségét. Olyan kapcsolódás ez, mint amelyet az első böjti vasárnap névadó zsoltára hirdet számunkra: „Ha kiált hozzám, meghallgatom, vele leszek a nyomorúságban, kiragadom onnan és megdicsőítem őt. Megelégítem hosszú élettel, gyönyörködhet szabadításomban.” (Zsolt 91,15–16) De jó lenne erre a gyönyörű lehetőségre ma is rátalálni és bátrabban, tempósabban és boldogabban énekelni, szólni és mozogni a gyülekezetben!
Különösen szeretem a böjti időszak kezdetét, mert lehetőséget kínál. Nem elzár, hanem kinyit előttem olyan területeket, ahol minden évben újra rátalálhatok a tisztára, a csendesre vagy éppen a dicsőítő ének finom dallamára. Saját életemben és a gyülekezetben is.
Nagy szükségünk van erre a böjti lépésre minden évben.
Gyökössy Endre tette fel egy meditációjában a ma is aktuális kérdést: hogyan böjtöljünk ebben a modern világban? A válasza szerényen így hangzik: „Böjt alatt mi rendszerint az étel-ital megvonását értjük. Szájunk megregulázását. Valóban, Jézus korában, sőt vagy másfél ezer éven keresztül különös szükség volt erre, mert gyakran a gyomor bűnei, az ételfalak zárták el tőlünk Gazdánk halk és szelíd szavát.
Úgy érzem, manapság sokkal inkább a szemünket és a fülünket kell megböjtöltetni, hogy Isten halk és szelíd hangját meghalljuk, amely felülről és mégis belülről akar hozzánk szólni.”
Szabó Lajos
::Nyomtatható változat::
|