Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 08
- Prioritások
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Prioritások
Éppen egy lelkipásztor akarta bizonyítani hallgatósága előtt Isten iránti elkötelezettségét és hívőségét azzal, hogy elmondta: gyülekezeti elfoglaltsága miatt nem talált naptárában időpontot nagyfia születésnapját megünnepelni. Ekkor látogatunk, ekkor bibliaóra van, akkor meg házassági évforduló. A fiú talán nem is próbálkozott tovább.
Nem tapsoltuk meg a bizonyságtételt, mert talán mindannyian éreztük, hogy valami itt nem stimmel. Kicsit a bizonytalanság látszott az arcokon, hogy most mi van. Meg hát az van a köztudatban, hogy „a szolgálat az első”. S ezt úgy titokban el is várjuk egymástól, szolgálattevőktől, lelkipásztortól és nejétől. Meg azt a lovat ütjük, amelyik egyébként is jól végzi a dolgát. Tényleg a szolgálat az első? Ki mondta? Nem esetleg a teljesítményorientált beállítottságunk, sérülésünk és az a világi szlogen, hogy nem érsz semmit, ha nem teljesítesz?
Még többet, még többet. Az nem probléma, hogy ez nem Isten akarata és nem biblikus? Az sem döbbent rá a hibára, hogy a nagy „átadottság” ellenére vagy éppen ezért a fent említettnek egyik gyermeke sem jár – tudomásom szerint – az Úr útján? Hogy lehet az embernek így nyugodt álma? Nem értékzavar ez? A prioritások eltolódása? Az biztos, hogy a Bibliát tanulmányozva Isten azt szeretné, ha ő lenne az első az életünkben. Ezt a helyet nem adja át senkinek. Biztosan nem téved senki, aki Istent, Krisztust engedi élete középpontjába, és ezzel a hittel, felfogással, gyakorlattal él.
Hol a család helye?
Ha házasok vagyunk, akkor társunk van soron az értéksorrendben. A férjem, feleségem. Örököstársam. Akit Isten után a második helyen kell legjobban szeretnem, dédelgetnem, értékelnem. Nem tolakodhat persze Isten helyére, mert akkor bálványimádó lennék. Ki is jön utánam? Hát, ha van, a gyermekünk, gyermekeink. Egy lelkésznek mindenkire volt ideje. Telefonált, tárgyalt, látogatott, fogadott stb. Hogy a családjára és feleségére is jusson ideje, az asszonyának az az ötlete támadt, hogy telefonfülkéből hívják fel a „lelkész urat”, hátha fogadja őket is, és be tud számukra is ütemezni időt. Legalább valamennyit hetente. Ha jól emlékszem, ez hatott az elfoglalt apára.
Mert ki szeresse és nevelje a gyermekeinket? A bölcsőde? Óvoda? Iskola? Gyermekbibliakör és ifimunkás? Vagy csak a feleség? Esetleg a rendőr vagy börtönőr? Nem. Ez leginkább apai felelősség, legalábbis az Ige szerint. Mit ér az életünk, hivatásunk, ha itt nagyot mulasztunk, bukunk? Mielőtt a hivatásunkkal el kellene számolnunk, el kell számolnunk a családunkkal.
Jóvá lehet tenni a mulasztást? Nehezen. Igen, jól olvasod, a harmadik helyen jön szerintem a hivatásunknak az a része, amely nem a család. Elhívatás szerinti missziómunka és egyéb tevékenység. Igenis prioritásokat kell állítanunk. Aztán még jönnie kell hobbinak meg szabad időnek. Döntéseket kell hoznunk. Különbséget kell tennünk sürgős és fontos között. Szükség van bölcsességre, szeretetre és bátorságra, nemet mondásra is. Akkor is, ha valaki ezt nem érti. Majd megérti talán. Struktúrát, istentiszteleti beosztást, missziós stratégiát is változtatni kell azért, hogy rendben legyenek a sorrendek.
Ha belebetegszünk is?
Mit ér a missziónk, és miféle eredmény az, ha megbetegszik a hívő család prioritási probléma miatt? Semmit. Isten országa, a gyülekezet akkor vonzó és erős, ha nem túl sok egyedülállóból (persze belőlük is), felemás igában élőkből, netán elváltakból és az ördög által szétrombolt családokból áll, hanem éppen az ellenkezőjéből. Krisztus-központú háznépekből (oikosz), mondhatnánk, házi gyülekezetből, amelyből aztán összeáll a nagy család és az egyház.
Jó lenne figyelni a prioritásokra. Akkor mindenre jut időnk és erőnk is. Jó lenne, ha figyelnénk erre lelkipásztorok, vezetők a gyülekezetben. Igehirdetők is. Mindebből persze áldás fakad a házasságunkra, a következő nemzedékre, Isten országáról nem is beszélve. Munkaalkoholizmusból és teljesítményorientáltságból pedig gyógyulni szabad, sőt kell is! Hálás vagyok Istennek, hogy erre körülbelül ötvenéves koromban rádöbbentett, és úgy gondolom, hogy kigyógyított. Több a kegyelem a teljesítménykényszernél.
Bayer György
::Nyomtatható változat::
|