Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 08
- Víg napok Szárszón
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Víg napok Szárszón
Negyedik evangélikus népzenei találkozó
Vastag hóba és igazi jókedvbe burkolózott az elmúlt hétvégén a balatonszárszói Evangélikus Konferencia- és Missziói Otthon. Akik eljöttek ide, mind megfogadták a felhívást: „Vígan legyünk!” Ez volt ugyanis a negyedik evangélikus népzenei találkozó mottója.
Idén a farsangi idő népszokásai, dallamai adták az alaphangot, és teremtették meg e néhány nap vidám hangulatát. A színes programkínálatban hangszer- és könyvbemutató, „mesedélelőtt”, kézműves-foglalkozások, kiadós daltanulás, koncertek, borkóstolás, moldvai maskarás előadás és fergeteges táncház szerepelt.
Pénteken este Gáts Tibor, hazánk legnevesebb citerakészítője hozta el hangszereit. Miközben mesélt a citerák fajtáiról, eredetéről, készítésük fortélyairól, meg is szólaltatta őket. Még egyetemista korában készítette első citeráját kíváncsiságból és kedvtelésből. Nem sokkal később már a népművészet mestere lett. Ez idáig közel háromezer remek hangszer került ki műhelyéből.
Sokak által régóta várt könyv bemutatójával folytatódott szombaton délelőtt a találkozó. A Jelenti magát Jézus című kötet – Joób Árpád tanár, népzenekutató munkája – válogatást ad közre keresztény lelkületű magyar népdalokból. A szerzőnek az első népzenei találkozón megfogalmazott terve tavaly végre valóra vált, a kötet a Luther Kiadónál jelent meg. Gazdag kincstár a munka: a száz dal mellett egy betlehemest, népi imádságokat, bölcsességeket is találhatunk benne. Igényes előadásban, hangszerkísérettel el is hangzanak a népdalok a könyvhöz mellékelt két CD-n, így az érdeklődők könnyebben megtanulhatják őket.
Badin Ádám palóc mesemondót sokan ismerik már evangélikus körökben. Szombat délelőtt először a gyerekeket varázsolta el meséivel, majd a felnőttek is részesülhettek ebben a különleges élvezetben. Megtudhatták, hogy mennyit ér egy Miatyánk, és hogy ki is valójában a mestereknek mestere.
Ebédre annyian lettek a résztvevők, hogy a hegyekben tornyosuló farsangi fánk mind egy szálig elfogyott. Több mint százan – kisgyerekektől idősekig – kedvükre átadhatták magukat a lelki, zenei és balatoni élményeknek. Szvorák Katalin, majd a Téka együttes két tagja, Tárnoki Beatrix és Havasréti Pál énekelt, és tanított szebbnél szebb népdalokat.
A hangulat igencsak kezdett már tetőfokára hágni, amikor a Berka együttes fiatal zenészei következtek moldvai zenével, dalokkal. Vacsora után Szvorák Katalin és barátai koncertjén igazi farsangi mulatság közepébe csöppentek az érdeklődők. Papp István „Gázsa” hegedűn, D. Tóth Sándor „Satya” brácsán és kobozon, Kürtösi Zsolt pedig bőgőn kísérte a csodálatos hangú népdalénekesnőt.
Gregus Gergő néptáncpedagógus az alsógödi művészeti iskola felső tagozatosaival mulatságos moldvai maskarás jelenetet adott elő. A gyerekek lelkes táncától a konferenciázók is kedvet kaptak: a nap végén fergeteges moldvai táncház következett a Berka együttessel. Ropták, ameddig csak bírták.
A víg szárszói napok ajándéka, azt gondolom, nem csupán a gazdag zenei élmény, a tanulás öröme, hanem az, hogy aki eljött, újra rácsodálkozhatott, milyen gazdagok is vagyunk valójában. Az áhítatok és a vasárnap délelőtti népzenés istentisztelet Kardos Zsuzsanna, Darvas Anikó és Varga Gyöngyi szolgálatával az Isten jelenlétében és a közösségben megélt örömről szóltak. Honnan jön az öröm? Egyszerre kívülről, belülről és felülről. Szállást vesz bennünk, megosztja velünk életét az Isten, így hát örvendezve fogunk vizet meríteni a szabadulás forrásából. Nemcsak a farsangi víg idő, mindennapi útjaink is arról tanúskodnak, hogy az öröm – Isten öröme – sokkalta nagyobb, hatalmasabb a csüggedés, szomorúság, komorság és kétségbeesés erőinél.
A tavaly ősszel megalapított Menyegző Értékőrző Egyesület közgyűlése zárta a hétvégét. Az egyesület az evangélikus egyház keretén belül működve azt szeretné elősegíteni, hogy a népművészet, néphagyomány kincseiből s mindabból, ami igaz, szép, emberi érték, minél több fiatal és gyülekezeti közösség meríthessen. Célja együtt fölfedezni gyökereinket és szárnyainkat. Az egyesület idei tervei között egyhetes nyári népművészeti tábor, valamint a Szélrózsa találkozó népzenei programjainak szervezése és megvalósítása szerepel.
Az értékőrzők menyegzőre hívnak: az ember s az ég találkozására. Szeretettel várják maguk közé mindazokat, akik örömmel segítenek abban, hogy ez a találkozás mind több ember életében létrejöhessen.
V. Gy.
::Nyomtatható változat::
|