Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 08
- Szépbe szőtt hit
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Szépbe szőtt hit
Beszélgetés Havas Judit előadóművésszel
Petőfi Irodalmi Múzeum. Apró szoba a bejárat mellett. Bent annyi hely, hogy két ember elfér, körötte: zsúfolt könyvespolcok, festmények, odatámasztott íróportrék. Elfeledett költők, de Havas Judit élete éppen a felfedezésről szól. A törékeny szépség felmutatásáról.
És mindezt kedvesen teszi. Megszólítva a világot, fiatalt és öreget, hogy: „Figyelj egy percre!… Látod, milyen gyönyörű?…” És mondja a verset, énekli a népdalt, járja a nagyvárost, vidékre utazik, késő éjszaka siet vissza, mert reggel már kisdiákok várják. A magyar kultúra napján a Litea könyvszalonban tartott nagy sikerű Ady-estet. A költőkirály nehéz, veretes szövege nagy koncentrációt igényel, ezért másnap ültünk le, hogy megvallassuk az elmúlt esztendőket.
– Mindig szívesen megyek a Várba – kezdi a beszélgetést. – Ott telt el a gyerekkorom, oda jártam iskolába, ahol most a Zenetudományi Intézet van. Tanultam hegedülni, mindig megnézem annak a teremnek az ablakát, ahol órán játszottam. Édesanyám a Táncsics Mihály utcában lakik, s gyakran megyek föl hozzá az ódon szépségű házak mellett. Sok iskolatársam, barátom most is itt él, szóval mindig otthonosan érzem magam, ha erre járok. Örök vágyam: ha egyszer a Tóth Árpád sétány valamelyik házában laknék, s nézhetném a gyönyörű, öreg gesztenyefákat…
– A magyar kultúra napján hallhattuk szívszorító Ady-estjét. Hogyan válogatta össze a műsort?
– Nagyon örültem, amikor a Litea könyvszalon gazdája, Bakó Annamária Ady halálának évfordulójára tűzte ki a régóta tervezett estemet: Intés az őrzőkhöz. Mindig fontos volt számomra a mindenségzengésű költő. Az Egyetemi Színpadon, amikor a Balassi szavalókör tagja voltam, mindenki tarthatott önálló estet. Úgy gondoltam – mivel a Szilágyi Erzsébet Gimnáziumba jártam, és spanyolos voltam –, az első estemet latin-amerikai költők verseiből állítom össze. Embernek fia címmel meg is tehettem. Eljött az estre Nagy László, leültünk beszélgetni, és kérdezte, mi lesz ezután. Mondtam, elkezdem a régi görögökkel, szépen sorba szedve a nagy korszakokat. Eljött a második előadásra is, megint beszélgettünk, és hirtelen kijelentettem: Ady-estet tervezek. „Az magának való” – felelte csendes örömmel. Ezeket közösen válogattuk ki, még az ő keze nyomát is őrzik a verssorok.
– Miért választotta Adyt?
– Ady költészete óriási erővel hatott rám. Ez a teljes élet igényével élő költő vátesz volt, én varázslatosnak tartottam, bátornak. Olyannak, akit a sorsa tehetséggel áldott vagy vert meg, és mindenképpen változtatni és jobbítani akart. Nagyon átéreztem akkor is, és üzenetként fontosnak tartottam továbbadni!
– Kell a bírálat? Néha betörik a fejünket.
– „Nekem Ady Endre ostora tetszik” – írta Nagy László. Az őszinte, kemény bírálat mindenképpen változást kell hozzon. Még akkor is, ha nagyot kapunk a fejünkre érte. Lehet, hogy én nem vagyok olyan harcos személyiség, mint ő, de mint előadóművésznek kötelességem, hogy közvetítsem a költőóriás gondolatait, aki jót és poklot megélt, mert álmodozni, mert kemény kritikát mondani, és tudott Istenhez fordulni.
– Önben hogyan maradt meg az est?
– Annamária fantasztikus adottságokkal bír, s ezt nem lehet megtanulni, erre születni kell. Közösségteremtő erő munkál benne, a személyesség, ahogy egy-egy estet előkészít. Ez az előadó számára hihetetlen helyzetet teremt, ebből elkezdeni és végigvinni egy nagy gondolati ívet nemcsak bátorító, de erősítő is. Egy gondolatfolyam megindult, mert volt zene is – Hegedűs Valér Bartókot, Debussyt játszott –, mindez kohéziós erővé sűrűsödött, és a közönség, és a tenyérnyi kis pódium így valóban szellemidéző hellyé vált.
– Régóta munkatársa a Petőfi Irodalmi Múzeumnak.
– Irodalmi esteket szerkesztek, írókat, költőket mutatok be, és akiket meghívok mint sorozatszerkesztő, lehetőséget kapnak arra, hogy maguk válasszanak beszélgetőtársat. És ezek a találkozók közönség előtt történnek, hogy a hangtár számára dokumentációs anyag készüljön. Ilyen sorozat az irodalmi lapok bemutatása is. Tanítok az Eötvös Loránd Tudományegyetemen – beszédművészetet és irodalmat –, ez is fontos része az életemnek.
– Külföldi magyarokat is sűrűn meglátogat. Amerikából milyen tapasztalatokkal tért haza?
– Legutóbb Floridában voltam, az Amerikában élő magyar orvosok minden évben itt találkoznak. Ady-estet tartottam nekik. Szeretnek együtt lenni, tapasztalatokat cserélni. Jól sikerült a versmondásom, megkértek, a konferencia idején a gyerekeiknek tartsak foglalkozást. A miami egyetemen dolgozik Hargitai Péter író, az ő óráira is bementem. József Attila-versekkel foglalkoztunk, angol fordításai hangzottak el, én magyarul mondtam. Philmore-ban, ahol nyári magyar egyetemet működtetnek, három éven keresztül tanítottam. Megjelentettek egy magyarságismeret-tankönyvet, ez komoly és értékes anyag. A szülők fontosnak érzik, hogy tartsák magyarságukat, őrizzék a gyönyörű magyar nyelvet.
– Végezetül az országról kérdezem. Hogyan látja a kultúra helyzetét?
– Ebben a káoszban, rossz hangulatban nekem változatlanul az a dolgom, hogy mondjam a tiszta, az igazi szót. Tegnap este is ezt tapasztaltam a záróvers elmondásakor: „Oly szomorú embernek lenni / S szörnyűek az állat-hős igék / S a csillag-szóró éjszakák / Ma sem engedik feledtetni / Az ember Szépbe-szőtt hitét…” A szépbe szőtt hit erősödjék, ezt szolgálják ezek az összejövetelek. Nagyon boldog vagyok, ha meghívást kapok, és elmondhatom: mindenkinek ezt kell őrizni!
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|