Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 08
- Várrom Bujákon
Kultúrkörök
Erős várak
Hozzászólás a cikkhez
Várrom Bujákon
A Cserhát vonulatai rejtik Buják várát. A népviseletéről híres nógrádi falu központjából kiváló minőségű műúton juthatunk az erődítéshez vezető erdei út táblával jelölt kiindulópontjához. Innen negyedórás sétával vehetjük be a várat. Megéri, mert tekintélyt parancsoló falmaradványok és a környező hegyekre nyíló remek kilátás fogadja a látogatót.
A szabálytalan alaprajzú erődítmény alapjait a tatárjárás után a Kökényes-Ténold nemhez tartozó birtokosai rakták le. Később uralkodói tulajdon és királyi adományként a magyar történelemben fontos szerepet játszó családok hűbérbirtoka. Bírják a Garaiak, a Cilleiek, a Báthoryak és Werbőczy; az adományozók közt ott találjuk Mária királynőt, a sárkányrendi Zsigmondot, első Habsburg uralkodónkat, Albertet, illetve Szapolyait.
A törökök 1552-ben foglalják el, 1593-ban újra magyar kézre jut, de a hadiszerencse fordultával, az 1663-as esztendőben újfent az oszmán hódítók szerzik meg. Hadi jelentőségének megszűntével lassan, de biztosan enyészetnek indul.
Szerencsére azonban a 21. században is mind a külső, mind a belső vár falaiból láthatunk megmaradt elemeket. Legmegkapóbb részlete a vár palotarészének boltozatos alagsori helyisége, melyben megpihenve nemcsak a tűző nap elől nyerhetünk védelmet, de az egykori várispánok, vicekapitányok és strázsamesterek letűnt korát is megidézhetjük.
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|