Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 22
- Szandavár
Kultúrkörök
Erős várak
Hozzászólás a cikkhez
Szandavár
A Nógrád megyei Szandaváralját Szanda község felé elhagyva tábla jelzi a várba vezető gyalogutat. A kék jelzésen haladva 2,4 kilométeres séta várt ránk. A táj változatos, az erdős és ligetes részeket tisztások tarkítják, így rovargyűjtő szenvedélyünknek is hódolhattunk. Az út egyórányi, de csak az erődítés lábához érve válik igazán meredekké. Ekkor már egy óriási bazaltkúpon járunk, melynek csúcsa 528 méterre magasodik. Utunk végét a lelkes kirándulók által emelt fakapu és tűzrakóhely után fafeszület jelzi. Összeakadunk egy lelkes túrakerékpárossal, aki a környéken nyaralva már megjárta gyalogosan a várat, de most a drótszamár hátán – számunkra lélegzetelállító módon – újra meghódítja a csúcsot, persze az utolsó métereken már csak tolva és emelve járművét.
A szikla egykor a vár védelmét szolgálta, fizikai adottságainál fogva azonban jóval túlélte „gazdáját”. Az erődítésből nem sok maradt, de a csodálatos környékbeli táj és a néhány középkori falmaradvány, a történelmi mementó kárpótol mindenért. Tornyának egy égbeszökő falszakasza, illetve több méter átmérőjű vízgyűjtő medencéje még dacol az idővel. Az előbbi adja fő látványosságát, már több kilométerről jól látható. Az utóbbi pedig azt jelzi, hogy a vezetékes víz korszakát megelőzően csak az alacsonyabban fekvő tájakon volt mód a bővizű folyók, illetve a fúrt kutak áldását élvezni, a magasan fekvő területeken egyedül az esővíz gyűjtésére alkalmas ciszternák gondoskodtak a biológiai léthez számtalan szempontból szükséges víz tárolásáról.
Nemcsak a környező magaslatok, hanem a távolabbi hegységek is jól látszanak innen. A történelem iránt érdeklődőknek azonban a környező hegyek a legizgalmasabbak. Egyiken a bányászat pusztított el egy szintén középkori várat. A kitermelés azonban folyik: néhány kilométeres távolban éppen üzemel az egyik külszíni bánya, teherautói szorgos hangyáknak látszva hordják a föld adta kincseket. A másik környező hegyen a neolitikum korának sáncai húzódnak.
Mielőtt visszaindulunk, Szandavár múltját vesszük számba. Az erődítmény 12. századi; első okleveles említése a 14. század elejéről származik. Királyi birtok volt, de többször került magánkézbe, majd királynék hozománya lett. A 16. században az egyre északabbra húzódó törökök bírták, pusztulása is ekkor következett be.
De indulni kell, hiszen lefelé is egy órára van szükség, ráadásul a Cserhát hegyei közt az autóstempó is lassú. És nem kalkuláltuk be a kék jelzésről való letérést! De újra megleljük az utat, és örülünk, hogy itt voltunk. Derűs hangulatunkat még az esti kullancskiszedés sem veheti el.
R. N.
::Nyomtatható változat::
|