Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 22
- Száz év után
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Száz év után
Mikszáth Kálmán emlékezete
Sokszor megállok a gimnázium melletti téren. Leülök a szobor előtti padra, és nézem az írót. Mikszáth Kálmán (1847. január 16. – 1910. május 28.) nem volt magas – kis köpcös ember, bal kezében az elmaradhatatlan szivarral. Talán a sűrű füstfelhőt használta arra, hogy elrejtőzzön, onnan figyelje szigorú szemmel a világot.
Kezdő újságíró Szegeden, ahol önbizalma, íráskedve is megnőtt. Mikor visszatért a fővárosba, s átpártolt a Pesti Hírlaphoz, a várva várt siker is megérkezett. A tisztelt Házból, a Parlamentből küldte karcolatait; azt, amit ő figyelt meg, lesett el az ülésteremben. Kíváncsian gondolok arra, mi mindent vetett volna most papírra az új kormány megalakulásakor: a mameluk képviselőkről, a politikába belefáradt, évtizedek óta ott szundikáló öreg kommunistákról…
Arany János Kapcsos könyvének legszebb lapjait írta a Margit-sziget arany csendjében, Jókai Mór is túl volt nagyregényein, amikor hosszú évek visszhangtalansága után az evangélikus Mikszáth Kálmán első jelentős elbeszéléskötete, a Tót atyafiak (1881) megjelent, majd gyorsan követte A jó palócok (1882). A népélet tragikus szemlélete után fordult a számára legjobban ismert réteg, a nemesi középosztály felé, hogy hanyatlásuk történeteiben megfogalmazza mindazt, amit a magyar történelemről és az ember lehetőségeiről megtapasztalt.
A Beszterce ostroma egy rögeszme rajza, a Szent Péter esernyője egy felvidéki kisvárosba vezet, az Új Zrínyiász a valóság és a fantasztikum ötvözete. A középnemesség értékvesztését és végső lecsúszását kritikával jelenítette meg, a legkíméletlenebbül A Noszty fiú esete Tóth Marival című regényében. A századelő ízléséhez igazodva jelentkezett a Különös házassággal. Utolsó műve, A fekete város (1910) versenyfutás az idővel, mintha érezte volna, hogy élettapasztalatát már csak itt mondhatja el. A 16. század vége elevenedik meg, végzetes boldogtalanság és kiszámíthatatlan mindennapok. (Talán azért lett az egyik legnépszerűbb műve, mert remek film készült belőle nagy színészünk, Bessenyei Ferenc parádés főszereplésével.)
A száz éve halott Mikszáth Kálmán nem csak vádolni és elítélni tudta hazugsággal élő korát: humanizmusából eredt társadalombírálatának fölemelő pátosza. Kritikai látását sokszor könyörtelennek érezzük, de nagy szíve mindig ott dobogott, s hitét az emberben, a jó győzelmében soha nem adta föl.
Mint író nem mindennapi figuráival, különc alakjaival a magyar prózairodalmat kivezette Jókai széles köpenye alól. Szerencsénkre, így a mi fenséges magyar nyelvünk áradva folyt, mint a csuromméz, hogy az ő szép hasonlatát használjam. Bőven patakzott az anekdota, a mese, rég feledett ízek és színek támadtak föl.
Az éles elméjű és bölcs író tisztább időkre vágyott, ezért helyezte legtöbb művének cselekményét elmúlt századokba, ezért a nem múló aggodalom s vele együtt a nagy életmű messze hangzó akkordja: az örök remény.
– fenyvesi –
::Nyomtatható változat::
|