Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 22
- Az év madarai a fecskék
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Az év madarai a fecskék
Még a veréb is talál házat, és a fecske is fészket, ahová fiókáit helyezi oltáraidnál, Seregek Ura, királyom és Istenem! (Zsolt 84,4)
Gyermekkorom kedves emlékei közé tartozik a tavasszal az eresz alá költöző fecskepár életének nyomon követése. A korábbi fészek kijavítása, a fiókák etetése, növekedése, kirepülése (és macskák előli menekülése) a szemünk előtt zajlott. A szeptemberi iskolakezdés pedig egybeesett a vonulásra készülő fecskék gyülekezésével. A fészek alá helyezett kis deszkalap (úgynevezett fecskepelenka) talán még most is megvan az eresz alatt, de a kedves kis madarak hosszú évek óta nem térnek vissza.
Idén – többek között – a biodiverzitás évében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) az év madaraiul a fecskéket választotta, felhívva a figyelmet a madárfajok fogyatkozásának veszélyére. A fecskék a hosszú távú – vagyis a Szaharától délre – vonuló énekesmadarak közé tartoznak, melyek között az egyéb fajokhoz képest több a veszélyeztetett, és melyek európai állományai az elmúlt évtizedben csökkenő tendenciát mutattak.
A csökkenés hátterében (mely a többi madárfaj esetében is elmondható) a klíma és az élőhely megváltoz(tat)ása egyaránt szerepet játszik. Az eredeti élőhely átalakítása, az őszi gyülekezőhelyek felszámolása, a települési szúnyogirtás, az intenzív mezőgazdálkodásból származó környezetszennyezés, a vadászat, a közvetlen emberi zavarás, a fészkek elpusztítása, a klímaváltozás hatására az extrém száraz vagy éppen ellenkezőleg, a csapadékos időszakok gyakoriságának és időtartamának növekedése mind az okok között szerepel. Ezeknek a hatásoknak a kiküszöböléséhez összehangolt környezet- és természetvédelmi akciókra, a gazdálkodási struktúra átalakítására, majd a környezeti rendszerek több évtizedes regenerálódására van szükség.
Hazánkban három valódi fecskefaj fordul elő: a füstifecske, a molnárfecske és a partifecske. Ezek közül legveszélyeztetettebb a partifecske, melynek állománycsökkenése éves szinten akár húsz százalék is lehet, de a másik két fajé is öt-hét százalék között mozog. Az elmúlt hetek, napok szokásosnál hűvösebb, szelesebb, csapadékosabb időjárása is kedvezőtlen a madarak számára: veszélyeztetheti a fiókák kikelését, és megnehezíti mind a szülők táplálkozását, mind a kicsinyek ellátását. A madártani egyesület honlapja (www.mme.hu) útmutatást ad, hogyan segíthetünk ebben a helyzetben.
Mivel a több napig tartó hűvös, csapadékos idő esetén a táplálékot jelentő rovarok „eltűnnek”, a madarak éhezni kezdenek. Az energiafelhasználás csökkentése végett az idős madarak nem repülnek, védett, belső helyre húzódnak, vagy beülnek a fészekbe. Ilyen esetekben átmenetileg a szülőket is táplálhatjuk a közelükben lapos tálkában kihelyezett lisztkukaccal.
Az útmutatás szerint a fiókák esetében is jó eséllyel segíthetünk. A táplálékfalatokat csipesszel kínálhatjuk a fiókáknak. (Sőt bátrabbak tartós kedvezőtlen idő esetén a fészekből kivéve kis dobozban tartva őket kézből is etethetik, míg szüleik újra el tudják látni feladatukat! Jó idő esetén az etetést abba kell hagyni.)
Fontos megemlíteni, hogy március közepétől elérhetővé vált az MME – negyedik – madármonitorozó weblapja, a fecskefigyelő oldal (www.fecskefigyelo.mme.hu). Ez tulajdonképpen egy lakossági adatbázis, ahová bárki feltöltheti az adott fajra vonatkozó megfigyeléseit, amelyekkel hozzájárulhat a hazai fecskeállomány feltérképezéséhez, kutatásához és védelméhez.
Érdekességként említhető, hogy Európa-szerte – többek között Magyarországon is – számos madárfészek mellé webkamerát helyeztek el, melyeken keresztül szinte a nap huszonnégy órájában megfigyelhetjük egyes madarak életét (ezekre szintén rákereshetünk az interneten).
Összeállította: JCsCs
::Nyomtatható változat::
|