Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 22
- Szentháromság ünnepe
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Szentháromság ünnepe
Szentháromság ünnepét több mint ezerkétszáz éve tartja az egyház – a nyolcadik század végén már ismert volt egy Szentháromság ünnepi prefáció, 800 körül pedig már önálló miseforma is létezett.
Az idők folyamán az ünnep a protestáns egyházakban nagyobb jelentőséget kapott, mint a római egyházban. Szentháromság ünnepe zárópontja annak az üdvösségteológiai folyamatnak, amely adventtől pünkösdig jelenik meg – karácsony az Atya munkája, húsvét a Fiú műve, pünkösd a Szentlélek kitöltése és működése. Ekkor lezárul a liturgikus év azon fele, amely a kinyilatkoztatás történelmi eseményeit vonultatja fel.
Szentháromság ünnepe utal az értelemmel felfoghatatlan titokra. Az ötödik században élt, Írország egyik védőszentjévé vált Patrik a szigeten végzett óriási térítőmunkája során a lóherét használta fel ennek a titoknak a megértetéséhez. Tanításában a növény három levele jelképezte az Atya, a Fiú és a Szentlélek háromságát, akik mégis egy létben egyesülnek, mint ahogy a lóherének is egy szára van. Ennek nyomán vált az írek egyik jelképévé a Boda Zsuzsa felvételén is látható lóhere, angolul shamrock.
::Nyomtatható változat::
|