Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Útitárs
- 2008
- 5
- Őszi reménység
Az élet kenyere
Hozzászólás a cikkhez
Őszi reménység
„Hervadáskor, pusztuláskor, / Novemberi dérhulláskor, / Tinálatok, lent a kertben / Most is hull a falevél. / Most is hervadt a fa lombja, / De most mintha sírva szólna: / Úgy-e, úgy-e nem hittétek, / Rövid a nyár, itt a tél…” (Ady Endre: Hervadáskor)
Elmúlás, megbékélés, nyugalom, beletörődés, mozdulatlanság. Hulló falevelek, hideget hozó szelek, ködös-nyálkás, sötét hajnalok. A temetők csendje, a mécsesek halványan pislákoló, majd utolsót lobbanó lángja, a betakarított termés, a pihenésre előkészített földek az elmúlást hirdetik. A múlté már a szüretek tevékeny vidámsága, a természet színpompája fakó sárgává, majd egyhangú barnává válik. Az állandóság, a biztonság és a meleg otthon iránti vágy felerősödik.
„Uram, te voltál hajlékunk nemzedékről nemzedékre. Mielőtt hegyek születtek, mielőtt a föld és a világ létrejött, öröktől fogva mindörökké vagy te, ó, Isten!” (Zsolt 90,1–2)
Az elmúlás emlékezésre hív. A lényegtelen dolgok kiesnek a feledés rostáján, megmaradnak mosolyok és érintések, ízek és illatok, szavak és csendek. Kikristályosodik egy élet üzenete, amelyet más nem mondhat el, amelynek hangsúlyai csak visszatekintve tapasztalhatók meg. Küzdelmek, vágyak, indulatok, érzések, feloldhatatlan ellentétek megszelídülten elcsendesednek, a helyükre kerülnek.
„A halandót visszatéríted a porba, és ezt mondod: Térjetek vissza, emberek! Mert ezer esztendő előtted annyi, mint a tegnapi nap, amely elmúlt, mint egy őrváltásnyi idő éjjel. Elragadod őket, olyanok lesznek, mint reggelre az álom, mint a növekvő fű: reggel virágzik és növekszik, estére megfonnyad és elszárad.” (Zsolt 90,3–6)
Az elmúlás számvetésre hív. Milyen gyümölcsöket látok az életemben? Hol vannak a rothadó részek, és melyek az egészségesek? Mely terhektől kell szabadulnom, és mely felelősségeket kell továbbvinnem? Hinnem kell, hogy letehető az, ami fáj, ami a lelkiismeretem terheli! A számvetés nem engedi, hogy további károkat okozzak ott, ahol a bűnvallás, bűnbánat és újrakezdés útja a járható. A számvetés fogságban tart, ha nem a jövő felé indít.
„Életünk ideje hetven esztendő, vagy ha több, nyolcvan esztendő, és nagyobb részük hiábavaló fáradság, olyan gyorsan eltűnik, mintha repülnénk. Ki tudja, milyen erős haragod, és milyen félelmetes felháborodásod? Taníts úgy számlálni napjaink, hogy bölcs szívhez jussunk!” (Zsolt 90,10–12)
Az elmúlás előretekintésre hív. Hol állok most, és milyen célok vannak előttem? Milyen állapotban vagyok? A választott úton járáshoz van-e elég erőm, vagy másikat kell keresnem? Mi az, ami lényeges, amit nem kerülhetek el? Kik az útitársaim?
„Fordulj hozzánk, Uram! Meddig késel? Könyörülj szolgáidon! Áraszd ránk kegyelmedet reggelenként, hogy vigadjunk és örüljünk egész életünkben!” (Zsolt 90,13–14)
Az elmúlás reménységre hív. Arra a csodára, hogy nem az elmúlásé az utolsó szó. Isten felhoz bennünket a holtak hazájából, nevünk fel van írva a mennyben.
„Elmúlik a világ / És játékai is, / Még kívánsága is, / Szél szórja szét a színes szavakat, / De sorsom lényegének, / De lelkem Istenének / Beszéde megmarad.” (Reményik Sándor) Solymár Mónika (Az írás eredetileg a Másokért Együtt című lap 2007/5. számában jelent meg.)
::Nyomtatható változat::
|